DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Kardynał Burke o utracie poczucia sacrum podczas epidemii: Katecheza o Eucharystii niezbędna!

Kardynał Burke o utracie poczucia sacrum podczas epidemii: Katecheza o Eucharystii niezbędna!
ALESSANDRO BiANCHI /FORUM

Kardynał Leo Raymond Burke wyraził obawy, że błędne praktyki w udzielaniu sakramentów, do których doszło podczas ograniczeń czasów epidemii, doprowadzą do utraty poczucia sacrum. Jego zdaniem niezbędny jest powrót do podstaw katechezy.

 

W rozmowie z Thomasem McKenna z Catholic Action for Faith and Family kardynał przypomniał, że sacrum w najwyższym sensie to sam Chrystus działający wśród nas. Poprzez sakramenty Pan Jezus wybacza nam grzechy i umacnia Ciałem i Krwią. – Musimy zrozumieć, że to Chrystus działa. To nie jest coś, co wynajdujemy sami; nie możemy manipulować sacrum, by dopasować Je do naszych okoliczności – stwierdził. Jak podkreślił kardynał Burke, niestety do takich manipulacji dochodziło podczas pandemii.

 

Jednym z takich nadużyć, na jakie powołuje się kardynał Burke, była tak zwana wirtualna pierwsza Komunia w jednej z irlandzkich parafii. Ksiądz przekazał Hostię rodzicom, którzy zabrali Ją do domu, aby przekazać dzieciom, gdy ci oglądali transmisję ze Mszy. – Te dzieci tracą całe poczucie faktu, że Komunia Święta bierze się z ofiary, w której biorą udział wszyscy zjednoczeni z Chrystusem – dodał.  

 

Kolejne nadużycie to udzielanie Komunii świętej w plastikowych rękawiczkach i masce na twarzy. Do takiego przypadku doszło w jednej z włoskiej parafii.

 

Były prefekt Sygnatury Apostolskiej skrytykował także propozycję włoskich biskupów dotyczącą pozostawiania konsekrowanych Hostii w plastikowych torebkach. Następnie katolicy mogliby te Hostie odbierać. – Nie możemy wkładać Komunii świętej, świętej Hostii do plastikowego worka lub pudełka, by ludzie zabierali Ją następnie do domu – podkreślił.

 

Kardynał Burke odniósł się także do propozycji jednego z amerykańskich biskupów dotyczącej możliwości udzielania sakramentu chorych przez pielęgniarki (jeśli pacjent cierpiałby na koronawirusa). Chodziło o uniknięcie narażania księdza na chorobę.

 

Tymczasem Kościół zawsze podkreślał, że sakramentu tego może udzielać tylko kapłan, jako reprezentant Chrystusa. – To Chrystus przychodzi do chorego i modli się nad nim, a namaszczenie  może mu dać siłę – podkreślił. Kardynał określił sugestie, jakoby namaszczenia mógł udzielać ktoś niebędący kapłanem mianem „utraty wiary w sam sakrament”.

 

Hierarcha wyraził także obawy o wpływ odwoływania Mszy świętych i oglądania ich transmisji na rozumienie tego, czym jest Eucharystia. Stwierdził, że choć pobożne oglądanie Mszy jest czymś „świętym”, to nie zastąpi realnego uczestnictwa w Przenajświętszej Ofierze.

 

Zdaniem kardynała obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej należy do Prawa Bożego i jako taki nie podlega dyspensom. Właściwiej byłoby zatem powiedzieć, że obowiązek ten nie wiąże w sumieniu wiernych, jeśli ci nie mogą w nim uczestniczyć. – Musimy przywrócić katechezę odnoszącą się do Eucharystii i całe rozumienie obowiązku Mszy niedzielnej, ponieważ widzę, że doszło tu do pewnego pomieszania – powiedział.

 

Źródło: lifesitenews.com

mjend


DATA: 2020-06-01 11:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Utrata poczucia SACRUM NIE NASTĄPIŁA podczas EPIDEMII ale 60 LAT TEMU z chwilą przyjęcia dokumentów i REFORM II Soboru Watykańskiego. Hipokryzją jest dziś BIADOLENIE o stanie WIARY duchowieństwa i wiernych gdyż jest to jedynie EFEKT zaplanowanych, celowych i usilnych działań ZMODERNIZOWANEJ , sprotestantyzowanej hierarchii watykańskiej , której PRZEDSTAWICIELEM był także Kard. Burke. Od EMERYTURY bardzo akcentujący swoje przywiązanie do Tradycji.
27 dni temu / iskierka
 
Czy Redakcja pch moglaby poprosic abp przewodniczacego KEP o rozmowe w kwestii przedstawionej przez kardynala L.Burke, po ustaniu pandemii strachu wymierzonej calemu Kosciolowi nie wylaczajac naszego,aby komentarze nasze nie byly odczytywane w Berdyczowie przez nie wiadomo kogo?
29 dni temu / stan
 
Eucharystia, uczta duchowa - co to jest? Czy nie można już powiedzieć normalnie: Msza święta, komunia święta? Nadużywa się słowa "eucharystia", które właściwie znaczy tylko "dziękczynienie".Nie wiem czy obecnie słowo: eucharystia zastąpiło nazwę Mszy świętej?
29 dni temu / Gość
 
Mam nadzieje ze program katechezy o eucharystii - uczcie duchowej, o ktorej takze mowia luteranie,pozostanie integralna czescia ofiary mszy swietej, nie tak jak utrzymuja protestanci,odrzucajacy dobrowolna zbawcza mękę Jezusa Chrystusa,poniewasz aktualnie sprawowana msza swieta jakby okrojona, coraz czesciej jest nazywana eucharystia, mogaca byc sklonem w strone protestantyzmu, nie majacego nic wspolnego z prawdziwa eucharystia, ktorej sami nie moga sprawować.Pomieszanie roznego pojmowania eucharystii objetych ta sama nazwa,wywoluje zamieszanie wsrod katolikow jak i luteran chcacych ja przyjmowac na rowni z blogoslawionym chlebem.
1 miesiąc temu / stan
 
"gdy możemy przeżywać to samo, co osoby stojące przy Krzyżu Pana Jezusa". Czyżby? Myślisz ze przeżywał byś to samo gdybyś stał przy krzyżu na którym mordowano Pana Jezusa.
1 miesiąc temu / @Tomasz
 
Ksiądz udzielający Komunii Świętej w plastikowych rękawiczkach to nie tylko dalekie Włochy, ale i Polska!!! Byłam na takiej Mszy Świętej w Wielkopolsce. Komunia Święta na rękę to też jest karygodne, a jeszcze gorsze jest to że kapłani nie widzą w tym nic złego
1 miesiąc temu / Ania
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.