DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2018 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Kardynał Burke o kursie „Alpha”: nie ma podstaw do nauczania wiary katolickiej w ten sposób

Kardynał Burke o kursie „Alpha”: nie ma podstaw do nauczania wiary katolickiej w ten sposób

Cieszące się coraz większą popularnością wśród uczniów i studentów kursy „Alpha” nie są odpowiednie dla katolików. Przestrzega przed nimi między innymi kardynał Raymond Leo Burke, twierdząc, że nie oddają one całej prawdy wynikającej z nauczania Kościoła.

 

Kurs „Alpha” to cykl 10 katechez mających swe źródło w anglikanizmie, które w założeniu wprowadzają w podstawy wiary chrześcijańskiej. Podczas nich m.in. dyskutuje się na temat boskości Jezusa Chrystusa, uczy się czytać Pismo Święte oraz poznaje podstawy teodycei i eklezjologii.

 

Jednak zdaniem kard. Raymonda Leo Burke’a kurs „Alpha” nie jest odpowiedni dla katolików, a katechetom zabraniał wręcz stosowania metod przewidywanych w jego ramach, gdyż stanowią poważne zagrożenie dla wiary.

 

Głównym zarzutem wobec „Alphy” jest jej protestancka perspektywa – sposób opowiadania o wierze duchowych spadkobierców Marcina Lutra z niewielką jedynie ilością treści katolickich. Spłycając swój przekaz do „najmniejszego wspólnego mianownika” chrześcijaństwa, kurs „Alpha” zupełnie nie radzi sobie z zagadnieniami dotyczącymi autorytetu, usprawiedliwienia, łaski, sakramentów i wszystkich fundamentalnych kwestii różniących Kościół i protestantów.

 

W związku z tym kard. Raymond Leo Burke w 2015 roku wystosował list do amerykańskich katechetów skupionych w Apostolacie Katechetów Maryi. Jego treść przypominamy poniżej:

 

„Moją uwagę przykuł fakt, iż niektórym katechetom Apostolatu Maryi poleca się kurs Alpha w ujęciu katolickim.

 

Po przestudiowaniu programu wspomnianego kursu, zarówno z pozycji doktrynalnej, jak i metodologicznej, muszę jasno stwierdzić, iż Alpha nie może być stosowany w Apostolacie Katechetów Maryi, a sami katecheci nie mogą się w niego angażować.

 

Mimo, iż – podobnie jak wiele podobnych programów – Alpha może wydawać się atrakcyjną i skuteczną formą ewangelizacji i katechezy, to nie ma doktrynalnych, ani metodologicznych podstaw do nauczania wiary katolickiej w przewidywany w ramach kursu sposób. Katecheci Marianie zobowiązani do nieustannego korzystania z Katechizmu Kościoła Katolickiego, kursów Sługi Bożego o. Johna A. Hardona SJ i mojego Komentarza do Ogólnego Dyrektorium Katechetycznego.

 

Pragnę również przypomnieć słowa Jana Pawła II, który w liście apostolskim Novo Millenio Ineunte wszystkich twierdzącym, że przed nową ewangelizacją stoi zadanie odkrycia „jakiejś magicznej formuły” lub „nowego programu” wyjaśniał: „nie, nie zbawi nas żadna formuła, ale konkretna Osoba oraz pewność, jaką Ona nas napełnia: Ja jestem z wami! (por. Mt 28, 20)

 

Święty papież przypominał nam, że programem, za pomocą którego mamy skutecznie rozwiązywać wielkie duchowe przeciwności naszych czasów jest Jezus Chrystus żyjący w naszym Kościele. Ojciec Święty wyjaśniał:

 

Program już istnieje: ten sam co zawsze, zawarty w Ewangelii i w żywej Tradycji. Jest on skupiony w istocie rzeczy wokół samego Chrystusa, którego mamy poznawać, kochać i naśladować, aby żyć w Nim życiem trynitarnym i z Nim przemieniać historię, aż osiągnie swą pełnię w niebiańskim Jeruzalem. Program ten nie zmienia się mimo upływu czasu i ewolucji kultur, chociaż bierze pod uwagę epokę i kulturę, aby możliwy był prawdziwy dialog i rzeczywiste porozumienie. (Novo Millenio Ineunte, 29)

 

Sługa Boży o. John A. Hardon SJ głęboko rozumiał prawdę słów papieża Jana Pawła II, a poprzez formację duchową i doktrynalną Apostolatu Katechetów Maryi umiał tak wiernie i mądrze zaszczepić je pośród katechetów, by ci również ją rozumieli i nie musieli więcej dawać się zwodzić opowieściom o „magicznych formułach” lub „nowym programie”. Mówiąc wprost: Katecheci Maryjni rozumieją, że naszym programem jest świętość życia, która ma swoje źródło w głębokiej wiedzy i gorącej miłości do Chrystusa, który żyje w swoim Kościele”.

 

Podpisano:
Raymond Leo Kardynał Burke
Przełożony Międzynarodowy Apostolatu Katechetów Maryi

 

 

 

 

źródło: churchmilitant.com
om

 

 

****************************

Od Redakcji Portalu PCh24.pl

 

W komentarzach do powyższego tekstu o. Jacek Dubel CSsR wywołał Redakcję Portalu PCh24.pl do udzielenia odpowiedzi na pojawiające się pytania i wątplwiości.   

 

Czcigodny Ojcze,

Nie czujemy się godni i odpowiedzialni za wyjaśnianie tego, z jakiego powodu Ksiądz Kardynał Raymond Burke postanowił napisać na ten temat. Po pierwsze dlatego, iż sam Autor w pierwszym zdaniu listu tłumaczy ten fakt; po drugie dlatego, że jego biografia, tak bogata w obronę Kościoła i jego nauczania oraz pełna miłości do Pana Boga jest dowodem na to, iż warto by wierni wsłuchiwali się w jego głos.

 

Możemy natomiast odpowiedzieć na pytania dotyczące naszej Redakcji, zawarte w Ojca komentarzach.

Powodem, dla którego dokonaliśmy opracowania listu Kardynała, jest chęć informowania wiernych Kościoła Katolickiego o wszystkim, co choć w niewielkim stopniu może mieć zły wpływ na ich duchowość. Do tej pory na łamach naszego portalu nie pojawiła się ani jedna wzmianka na temat kursu „Alpha”, jednak gdy na ten temat postanowił przemówić Kardynał Burke, człowiek tak bardzo zasłużony dla obrony wiary, stwierdziliśmy, iż warto przynajmniej zasygnalizować istnienie problemu.

 

A trudno inaczej, niż w kategoriach problemu, postrzegać opracowaną przez anglikanów metodę nauczania wiary, zyskującą w Kościele Katolickim coraz większą popularność. Jest to szczególnie niepokojące, gdyż – jak wyjaśnia amerykański hierarcha powołując się na nauczanie św. Jana Pawła II – Kościół od dawna ma jasno wytyczoną ścieżkę Nowej Ewangelizacji i nie potrzebuje innych „magicznych formuł”.

 

Kochamy Kościół i jemu służymy. Jesteśmy gotowi stawać w jego obronie i w obronie Świętej Wiary „w porę i nie w porę” dlatego też podejmujemy tematy uznawane za niewygodne, a czasami wręcz szokujące.

 

To nasza odpowiedź na słowa m.in. Kardynała Josepha Ratzingera, który pisał, że „służalczość pochlebców, tych, którzy unikają i obawiają się wszelkiego starcia, którzy cenią nade wszystko święty spokój, nie jest prawdziwym posłuszeństwem. To, czego Kościół dzisiaj potrzebuje, tak jak zresztą zawsze potrzebował, to nie pochlebcy pomagający zachować święty spokój, ale ludzie gotowi stanąć twarzą w twarz wobec każdego nieporozumienia i ataku, które może sprowokować ich postawa, jednym słowem ludzie, którzy bardziej kochają Kościół niż wygodne i bezkonfliktowe życie”.

 

Laudetur Iesus Christus,

 

Redakcja Portalu PCh24.pl

 

 


DATA: 2017-11-08 16:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Proroctwo podlega ocenie nie Jasia i Małgosi, którzy poczytali sobie Biblię, tylko biskupa (w praktyce komisji przez niego powołanej) - takie jest prawo kościoła katolickiego. Jeśli na Alfie nie ma katechezy ani doktryny katolickiej, to co jest? Nie ma też ani słowa o Eucharystii, sakramentach, Maryi a z trzech osób boskich Boga Ojca tez nie ma. Dodać do tego trzeba, że nie mówi się o potrzebie uczynków, wystarczy wiara do zbawienia. W ten sposób dostajemy protestantyzm. I nie jest prawdą, że na Alfie nie ma doktryny. Jest, tyle że protestancka, choć nie mówi się o tym wprost. I to jest właśnie kłopot z Alfą. Gdyby była robiona zgodnie z doktryną katolicką, nikt by nie miał nic przeciwko.
7 miesięcy temu / Alfowicz przerażony
 
Cz. 3 Mówienie, że "nie ma podstaw do nauczania wiary katolickiej w ten sposób" świadczy o braku wiedzy o tym czym jest kurs Alfa. Kurs Alfa jest właśnie jednym z tych kursów, od których należy właśnie rozpoczynać tę naukę. Jeszcze raz: Bez osobistej więzi z Jezusem Chrystusem nie możemy zostać zbawieni. Katecheza bez kerygmy to karmienie nieboszczyka. To tak jak z pracą: Możesz harować przez cały miesiąc, a żadnej płacy nie dostaniesz, jeśli wcześniej nie podpisałeś umowy i nie zapoznałeś się z twoimi obowiązkami. Przeciwnie - za taką pracę bez umowy szef może cię ukarać, bo twoje dobre chęci mogą zostać potraktowane jako sabotaż. Jeśli tego nie wiesz to skorzystaj z jakiegokolwiek kursu ewangelizacyjnego, aby poznać kim jest dla ciebie Jezus i czy jesteś mu posłuszny. Od samego chodzenia do kościoła nie zostaje się uczniem Jezusa, tą decyzję podejmuje się osobiście. I tego życzę nam wszystkim aby "wszystkim we wszystkich był Chrystus". Amen.
7 miesięcy temu / Alfowicz
 
Cz. 2 Dotyczy to wszystkich charyzmatyków, zarówno katolików jak i innych wyznań. Dlatego tak ważna jest znajomość / ciągłe czytanie Pisma Świętego, aby poznać Bożą wolę, i umieć ocenić Ducha. Bycie charyzmatykiem wymaga pokory, a w przypadku proroctwa, poddania go weryfikacji przez Pismo. Myślenie w tym przypadku: Jestem katolikiem (lub jakiegokolwiek innego wyznania), przystępuję do sakramentów itp. więc nie mogę zbłądzić - to pycha. Przy wielkim szacunku dla kard. Burke, nie mogę się z nim zgodzić. Ewangelia, niezależnie przez kogo głoszona, zawsze pozostaje EWANGELIĄ. Przykre są rówież artykuły pisane przez duchownych, którzy z racji autorytetu są przyjmowane jako pewniki, a nie mają zbyt wiele wspólnego z faktami. Prowadzi się polemiki dotyczące doktryny twórców kursu Alpha, lecz tej nie ma w kursie, który z zasady jest pozbawiony elementów doktryn kościelnych - tylko sam kerygmat. Katecheza nie jest treścią kursu Alfa.
7 miesięcy temu / Alfowicz
 
Część 1. O. Jacek Dubiel ma rację, Większość komentujących tutaj słucha tylko siebie samych i wygłasza znaną prawdę czyli "to tylko ja mam rację" i ci których przekonania pokrywają się z moimi. O ekumenizm nie musicie się martwić - między braćmi chrześcijanami panuje taka nienawiść, że tylko śmiertelne prześladowania mogą ją zlikwidować. Chociaż przykład Iraku pokazuje, że i wtedy "moja prawda jest mojsza". Zamiast się skupić na ewangelizacji (Pokazanie człowiekowi miłości Boga i kluczowego dla zbawienia przyjęcia Jezusa jako osobistego Pana i Zbawiciela) cały czas mówi się o doktrynie i osobistych przekonaniach. Atakuje się tutaj charyzmatyków. W takim razie należałoby wywalić z Biblii cały Nowy Testament, bo wszyscy autorzy jak (apostołowie również) byli charyzmatykami. Problemem jest to, że często dzisiejszym charyzmatykom wydaje się (podobnie jak Koryntianom), że Bóg ich tak bardzo kocha, że wolno im popoełniać grzechy.
7 miesięcy temu / Alfowicz
 
Ja się nie znam ale jak jest jakiś problem z tym całym kursem to czemu by po prostu nie robić tego po swojemu? Przecież to bazuje po prostu na tym, żeby ludzie posiedzieli ze sobą trochę jak normalni ludzie ale rozmawiając o Bogu i zasadach wiary. Po prostu się lżej robi w ten sposób. Jak jest jakiś problem z kursem to można zrobić to samo tylko np. bez jedzenia i już po sprawie.
8 miesięcy temu / Kasjusz
 
Po raz drugi jestem zaangażowany w przygotowanie grupy młodzieży do sakramentu Bierzmowania w naszej parafii i coraz bardziej zaczynam widzieć jakiej bolączki doświadczają setki duchownych i świeckich usiłujących przekazać młodzieży choć trochę zachęty do praktykowania swojej wiary. Ludziom, którzy przychodzą po "ostatnie namaszczenie", tudzież "sakrament pożegnania z Kościołem". W tym roku przygotowanie do tego sakramentu bazuje u nas na materiałach kursu Alfa i mam wrażenie, że - choć to dopiero początek - coś zaczyna się dziać w przeciwieństwie do lat ubiegłych. Brutalnie powiedziałbym tak - co z tego, że to anglikańskie, skoro działa, skoro ci młodzi zaczynają się zastanawiać po co przyszli i co dla nich oznacza wierzyć w Boga? Coś, co miało być tylko formalnością i zdobyciem kolejnego glejtu staje szansą na prawdziwe Spotkanie. Co by wybrali szanowni redaktorzy? Odbębnienie ceremoniału poprzedzone walką o przetrwanie wśród wulgarności i bezczelności czy Alfa?
8 miesięcy temu / Rangifer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.