DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Kardynał Burke: milczenie w sprawie wątpliwości przynosi szkody

Kardynał Burke: milczenie w sprawie wątpliwości przynosi szkody
fot. YouTube

Milczenie Watykanu w sprawie „dubiów” przyniosło ze sobą duże szkody – uważa kardynał Raymond Leo Burke. Hierarcha przypomina też, że należy odróżniać wypowiedzi papieża jako głowy Kościoła od jego słów jako „zwykłego człowieka”.


Nieudzielenie odpowiedzi na „dubia” czterech kardynałów przyniosło ze sobą duże szkody – mówi kardynał Raymod Leo Burke w rozmowie z poczytnym brazylijskim dziennikiem „Folha de Sao Paulo”.


- Myślę, że udzielenie przez Ojca Świętego odpowiedzi na te pytania jest rzeczą fundamentalną, bo odnoszą się one do podstawowych elementów nauki Kościoła odnośnie małżeństwa, rodziny i prawa moralnego. Jest oczywiste, że nieudzielanie odpowiedzi przyniosło ze sobą duże szkody. Mamy do czynienia z narastającym zamieszaniem i podziałem w episkopatach, pomiędzy poszczególnymi biskupami, kapłanami i wierzącymi świeckimi – powiedział kardynał, pytany o sprawę braku papieskiej odpowiedzi na „dubia”.


- Dubia przedłożono Ojcu Świętemu, ich kopia została przekazana także Kongregacji Nauki Wiary, która zajmuje się ważnymi kwestiami nauczania wiary. Kongregacja odpowiedziała, że odpowiedzi nie będzie. Nasza czwórka uznała więc ich publikację za konieczną, bo wielu wiernych było zagubionych i należało ich poinformować, że zadaliśmy te pytania i mamy nadzieję na odpowiedź – dodał patron Zakonu Maltańskiego mówiąc o celowości publikacji „dubiów”.


Kardynał pytany o krytykę swojego postępowania, w myśl której wraz z pozostałymi autorami dubiów miałby dopuścić się obrazy papieża, wyjaśnił, że nie stało się nic nadzwyczajnego. - To, co zrobiliśmy, jest w Kościele klasyczną metodą zyskania ze strony najwyższego autorytetu duszpasterskiego orientacji w ważnych kwestiach. Nie ma w tym nic obraźliwego. Tak naprawdę poproszenie Ojca Świętego o odpowiedź było sygnałem najwyższego poszanowania – stwierdził kardynał. Zapewnił też, że nie zastanawia się w ogóle, czy spotkają go w związku z publikacją „dubiów” jakiejś represje. – Z pewnością to, co zrobiliśmy, nie było ani grzechem, ani przestępstwem, które wymagałoby kary – powiedział.


Kardynał stwierdził wreszcie, że słuchając słów papieża trzeba odróżniać od siebie stanowisko Ojca Świętego jako najwyższego pasterza Kościoła od jego zapatrywań jako człowieka.


- Ojciec Święty może mieć szereg opinii na różne tematy, które w żadnej mierze nie przynależą do Urzędu Nauczycielskiego. Myślę, że istnieje tendencja, by mieszać ze sobą różne rodzaje wypowiedzi. Winę za to ponosi fakt naszego nieprzyzwyczajenia do tego, że papież tak często wyraża swoje zdanie i robi to za pośrednictwem rozmaitych kanałów medialnych – podkreślił kardynał Burke.

 Pach

Źródło: Katholisches.info


DATA: 2017-05-04 13:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Michu: o osłabienie wizerunku i autorytetu, papież może mieć pretensje wyłącznie do siebie. Czy ktoś mu broni wypowiadać się jednoznacznie? Wtedy żadne dubia nie byłyby potrzebne.
ponad 3 lata temu / r
 
@r: Krytyka jest dopuszczalna, ale na pewno nie buduje wizerunku kościoła i może osłabić autorytet papieża. Papież nie naucza źle, kieruje się dobrem kościoła, w taki sposób jak on to rozumie. Może niektórzy kardynałowie nie nadążają za Ojcem świętym i stąd nieporozumienia.
ponad 3 lata temu / Michu.
 
@Michu: jeśli kard. Burke kontestuje mając rację, tzn. wtedy gdy papież wypowiada się niejednoznacznie zamiast jednoznacznie, to dobrze że wypowiada swoje zdanie. Bo papież POWINIEN wypowiadać się jednoznacznie. Krytyka niewłaściwego postępowania głowy Kościoła jest dopuszczalna, przecież św. Paweł krytykował św. Piotra gdy ten źle nauczał: "Gdy następnie Kefas przybył do Antiochii, otwarcie mu się sprzeciwiłem, bo na to zasłużył" Ga2,11
ponad 3 lata temu / r
 
@r: My jako świeccy deliberujemy i mówimy swoje zdanie. Jednak kardynałowie powinni przede wszystkim być pancerzem i wsparciem dla papieża. Tymczasem kardynał Burke często występuje jako kontestator papieża. Powinien przemyśleć swoje postępowanie. W tej sprawie jeżeli Franciszek uzna za stosowne to się wypowie. Moim skromnym zdaniem mógłby zabrać głos , jednak nie można go naciskać. Skoro nie upomniał kościoła w Niemczech znaczy, że dopuszcza komunię dla rozwodnikow żyjących w drugim związku. Takie jest moje przypuszczenie, chociaż nie twierdzę, że tak jest na pewno. Co do Watykanu, chociaż mały obszarem, ale głos Ojca świętego jest ważny w debacie światowej. Serwisy i media komentują jego wypowiedzi. Mamy w chrześcijaństwie liczące prawosławie, protestantyzm. Jednak znany i szanowany na swiecie jest tylko papież jako król chrześcijaństwa. Inne religie jak bardzo silny islam z szyickim Iranem, sunnicką Arabią Saudyjską takiego jednego wyrazistego lidera nie mają,ostro walczą ze sob
ponad 3 lata temu / Michu.
 
@Michu: przede wszystkim, nie uchodzi papieżowi nie odpowiadać na te pytania. To przecież jedna z ról papieża, by wyjaśniać wątpliwości wiernych. Jeśli jakieś wypowiedzi jakiegokolwiek papieża zaprzeczają obowiązującej doktrynie, to jak inaczej je określić niż "prywatne opinie"? Gdyby to były wypowiedzi oficjalne, znalazłyby natychmiast odzwierciedlenie w oficjalnej korekcie doktryny, zgadza się? Co do "dumy z powierzchni", islam ma większe osiągnięcia. Podsumuj powierzchnię państw gdzie islam jest religią państwową (Arabia Saudyjska, Iran,...)
ponad 3 lata temu / r
 
Można pytać zawsze, jak są wątpliwości. Jednak nie uchodzi wymuszać od papieża odpowiedzi. To może naruszyć jego majestat. Kardynał mówi, że papież wypowiada się czasem jako zwykły człowiek. To niemożliwe, żeby głowa państwa i kościoła mogła mieć swoje prywatne zdanie. Każda wypowiedź jest utożsamiana religijnie lub politycznie, bo poza ważna funkcją kościelną, papież to także przywódca państwa watykańskiego i ma swoje ważne miejsce na scenie politycznej, czego o przywódcach innych kościołów powiedzieć nie można. Tylko nasz kościół ma własne państwo, choć mikroskopijne 0,4km2, to jednak możemy być z tego dumni.
ponad 3 lata temu / Michu.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.