DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2018 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Kardynał Burke: jedyną zasadą jedności w Kościele jest wierność jego nauczaniu

Kardynał Burke: jedyną zasadą jedności w Kościele jest wierność jego nauczaniu
Kard. Raymond Leo Burke. Fot. REUTERS/Max Rossi/FORUM

W związku z setną rocznicą Objawień Fatimskich kardynał Rayomond Leo Burke udzielił niedawno niezwykle ważnego wywiadu. W jego trakcie opowiadał o apokaliptycznych wizjach, które coraz bardziej wypełniają się w naszym społeczeństwie, konieczności zaangażowania wiernych w kwestię obrony nauczania Kościoła oraz o spoiwach Kolegium Kardynalskiego.

 

Zapytany o to czy walka królestwa Chrystusa z szatanem o rodzinę – jak relacjonowała siostra Łucja dos Santos – już się zaczęła, kard. Raymond Leo Burke stwierdził, że tak. – Jestem głęboko przekonany, że weszliśmy w ten okres historii. Widzimy jak w społeczeństwie przeprowadzane są ataki na integralność rodziny. To wpływ ogarniającej nas ze wszystkich stron „ideologii gender” i tak zwanych małżeństw osób tej samej płci, które oczywiście nigdy nie mogą zostać uznane za prawdziwe małżeństwo. To wszystko sprawia, że prawdziwie apokaliptyczne wizje wypełniają się coraz bardziej w naszym społeczeństwie – stwierdził hierarcha.

 

Kardynał dodał, że z bólem obserwuje sytuacje, gdy te prądy pojawiają się na łonie Kościoła. Sam był tego świadkiem m.in. podczas Synodu Biskupów w latach 2014 i 2015 poświęconemu rodzinie. Wtedy też – zdaniem kardynała – nadano rozpędu zmianie w postrzeganiu sakramentalnego małżeństwa, przekonując, że nauczanie Kościoła dotyczy jedynie ideału, natomiast rolą Synodu jest koncentracja na duszpasterstwie dopasowanym do problemów naszych czasów. – Nie można prowadzić praktyki duszpasterskiej, bez uszanowania doktryny. Ta nie jest ideałem, lecz rzeczywistością; rzeczywistością łaski bycia mężczyzną i kobietą, łaski powołania do małżeństwa, łaski, którą para wyznaje sobie nawzajem w sakramencie małżeństwa, będąc prawdziwym mężem i żoną – powiedział purpurat.

 

Amerykański hierarcha wezwał także świeckich do mężnego stawania w obronie wiary, w tym nauki Kościoła o nierozerwalności małżeństwa. – Musicie być przygotowani do stanowczego mówienia „Nie! To nie jest prawda! Tego Kościół nie naucza!” – apelował. – Nawet ci spośród wiernych, którym brakuje elokwencji czy teologicznego przygotowania posiadają nadprzyrodzony zmysł wiary pozwalający stwierdzić: „Nie, nie taka jest nasza wiara. Tego Chrystus nas nie uczy!”

 

Don Fier spytał również kard. Raymonda Burke’a o to jak interpretować nauczanie Kościoła o piekle (poparte przez wizje Pastuszków z Fatimy) w czasach, gdy wiele osób (w tym prominentni biskupi) neguje jego istnienie lub twierdzi, iż jest ono puste. – Kościół wyraźnie naucza, że istnieje miejsce wiecznej kary dla tych, którzy odrzucają łaskę Bożą – to miejsce nazywamy piekłem. Wiemy na pewno, że upadłe anioły są w piekle, więc powiedzieć, że jest ono puste nie ma żadnego sensu. W Piśmie Świętym, nasz Pan zdaje się wskazywać, że w piekle może być wiele dusz, dlatego Kościół jest przekonany, że piekło istnieje i że przebywa w nim wielu grzeszników. Nie da się stwierdzić ilu, ale jest to dla nas powód do refleksji nad własnym życiem. Nie istnieje coś takiego, co niemiecki teolog Dietrich Bonhoeffer nazwał „tanią łaską”, według której uznaje się, że Bóg wybacza wszystko; że możemy sobie pozwolić na to, czego chcemy, a ostatecznie dostąpimy zbawienia. Nie! Jeśli nie współpracujemy z łaską ryzykujemy wieczne potępienie – wyjaśnił kardynał.

 

Ksiądz kardynał zabrał również głos w sprawie poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi (o co sama Matka Boża prosiła w Fatimie), aby na świecie zapanował pokój.  Nie ma wątpliwości co do tego, że Ojciec Święty Jan Paweł II był świadomy powagi sytuacji. Głęboko wierzę, że dokładnie taka intencja przyświecała mu 25 marca 1984 roku, gdy Niepokalanemu Sercu zawierzał cały świat. Uważam jednak, że biorąc pod uwagę sytuację, w której obecnie się znajdujemy poświęcenie musi być dokonane wyraźnie [św. Jan Paweł II zawierzając świat Niepokalanemu Sercu nie wymienił Rosji osobno – przyp. red.] tak jak o to prosiła Matka Boża. Nie mam zamiaru podważać w ten sposób decyzji kogokolwiek, a jedynie pragnę podkreślić, że dzisiejsze czasy są na tyle poważne, aby nalegać na potrzebę zawierzenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi w sposób, o jaki prosiła Matka Boża – ocenił prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. – Obowiązkiem wiernego jest prosić papieża Franciszka o to poświęcenie – dodał.

 

Zdaniem kard. Burke’a ateistyczny komunizm, przed którym ostrzegała Maryja, przyjmuje dziś formy relatywizmu i materializmu, dlatego tym bardziej należy przywiązać wagę do konsekracji Rosji. Byłoby to aktem okazania szacunku również wobec rosyjskiego narodu, który „w swej szlachetnej przeszłości był jednym z najbardziej bogobojnych narodów świata, w którym nabożeństwo do Najświętszej Matki było ogromne”.

 

Amerykański hierarcha nie mógł uniknąć pytania o tzw. dubie, czyli list zawierający prośbę o odpowiedzi na wątpliwości dotyczące adhortacji Amoris Laetitia, którego adresatem jest Ojciec Święty Franciszek. – Jeśli chodzi o kolegialność kardynałów, jesteśmy w rzeczywistości kolegium i powinniśmy być jednością. Zasadą tej jedności nie jest jednak polityka, w której kardynałowie przekonują resztę Kolegium do zgody z ich poglądami. Zasadą, która ma jednoczyć nas wszystkich, jest niezmienne nauczanie i praktyka Kościoła; to jedyna zasada, która prowadzi do prawdziwej jedności.

 

W ten sposób purpurat odniósł się do sytuacji, w której został oskarżony o wystąpienie przeciwko spójności Kolegium Kardynalskiego. Zarzucano mu również złe intencje i wystosowanie dubiów jako formę rozgoryczenia spowodowaną względami osobistymi. – Jak wspomniałem w mojej niedawnej prezentacji – skandaliczną jest sytuacja, gdy jeden kardynał oskarża drugiego o zajęcie określonego stanowiska, ponieważ ma za złe, iż nie jest już na szczycie hierarchii Kościoła. To język polityczny, na który nie ma miejsca w Kościele. Wierzę, że kardynałowie i biskupi świata zwrócą uwagę na to, co najważniejsze: samego Jezusa, żyjącego w Swoim Kościele i Jego nauczanie. Do tej pory zwróciło się do mnie wielu kardynałów i biskupów wyrażając poparcie. Nie chcą angażować się publicznie, ponieważ, jak sami twierdzą, boją się ataków medialnych i tych wewnątrz Kościoła. Żyjemy bowiem w czasach, w których obrona tego, czego Kościół zawsze nauczał, nazywana jest „wrogością wobec papieża”. To okropne oskarżenie przeciwko bratu – ocenił kard. Raymond Leo Burke.

 

 

Źródło: thewandererpress.com

om

   


DATA: 2017-08-10 13:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mój Boże! Nie chcę oczywiście pochopnie osądzać owych bojących się kardynałów, ale pragnę zwrócić uwagę na to, że przecież kardynalska czerwień oznacza nic innego, jak gotowość nawet na przelanie krwi w obronie Kościoła i nauczania Chrystusa! W jakim kryzysie musimy być zatem, skoro nawet kardynałowie boją się bronić nauczania Kościoła...
11 miesięcy temu / zxc
 
"MOCE PIEKIELNE GO NIE PRZEMOGĄ'
11 miesięcy temu / ADMIRAŁ
 
Kardynałowie Burke i Sarah (są też oczywiście inni, ale oni są najaktywniejsi) to ci, którzy mogą nas poprowadzić do odnowy Kościoła, która jest niezbędna bez względu na to jak może być bolesna. Straszny jest ten dysonans pomiędzy religijnością wielu wiernych a postawami większości hierarchów. Z niepokojem patrzę też na tych "cichych" biskupów, bo przecież sam ich urząd czyni ich wprost następcami Apostołów, a więc obliguje do gotowości śmierci męczeńskiej. Wiem, że to tak łatwo mi tutaj pisać z perspektywy biurka i mówić innym co ma robić, no ale tak wielka jest to godność, że wymaga takiej postawy.
11 miesięcy temu / incuss
 
Wypowiedzi kardynała Burke przypominają mi słowa Chrystusa ?" kto się przyzna do Mnie przed ludźmi i Ja się do niego przyznam ..."
11 miesięcy temu / MariaPietrzak
 
Boze dziekujemy Tobie za tego wspanialego kaplana, ktory niestrudzony walczy o prawde z cywilizacja smierci. Udziel mu wszelkich potrzebnych lask, by zwyciezal w kazdy dzien. Precz z gender! Precz ze smiertelnym grzechem homoseksualizmu i cudzolostwa! Precz z klamstwem wszelkim!
11 miesięcy temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Bóg zapłać. Pobłogosław Panie
11 miesięcy temu / katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.