DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Kardynał Brandmuller: trzymajcie się Katechizmu. Co mu przeczy, nie jest katolickie

Kardynał Brandmuller: trzymajcie się Katechizmu. Co mu przeczy, nie jest katolickie
fot. Church Militant

W czasach kryzysu ariańskiego większość biskupów głosiła błędy. Pan poprowadził jednak Kościół do prawdy – mówi kardynał Walter Brandmüller odnosząc się między innymi do problemów z adhortacją Amoris laetitia.

 

Kardynał Walter Brandmüller, wybitny historyk Kościoła i jeden z sygnatariuszy dubiów, udzielił wywiadu austriackiemu portalowi Kath.net, w którym mówił o stanie Kościoła katolickiego w nowym 2018 roku. Hierarcha zwrócił uwagę między innymi na problem ponawianych ostatnio w kręgach katolickich – ze szczególną siłą z racji 500-lecia reformacji – prób pośmiertnej rehabilitacji Marcina Lutra.

 

- Kościół Jezusa Chrystusa może i powinien stawać się nieustannie „inny”, a mianowicie coraz doskonalszy. Luter dążył jednak, jak mówi protestancki historyk kościelny Franz Lau, do radykalnego przewrotu. Jak obwieścił w swoim piśmie „Do chrześcijańskiej szlachty narodu niemieckiego”, chciał zburzyć trzy mury. Pierwszego muru dopatrzył się w kapłaństwie ufundowanym na święceniach, drugiego w misji opierającego się o Jezusa Chrystusa Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, trzeciego w istnieniu papiestwa. Gniewnego augustianina nie interesował fakt, że te trzy „mury” spoczywają na solidnym biblijnym fundamencie – powiedział.

 

Jak dodał, postrzeganie tego „totalnego zerwania z Kościołem papieskim” jako „dzieła Ducha Świętego” jest doprawdy „odważne” i „możliwe tylko na gruncie zadziwiającej ignorancji”.

 

Hierarcha mówił także o kryzysie antropologicznym w kontekście postępów ideologii gender, w tym o tak zwanych homomałżeństwach, w minionym roku zalegalizowanych w Niemczech przez Bundestag.

 

- Jeżeli ktoś uważa, że osoby tej samej płci mogą zawrzeć małżeństwo, że człowiekowi wolno za pomocą chirurgicznych przekształceń płciowości i innych środków ingerować w naszą naturę, to oznacza to perwersyjny wręcz bunt przeciwko porządkowi stworzenia, przeciwko ludzkiej naturze chcianej i stworzonej przez Boga. Działanie w sprzeczności z nią oznacza samozniszczenie […]. Jest w najwyższym stopniu niepokojące, że chaos ideologiczny zaszedł tak daleko, by stawiać na piedestale subiektywizm. To byłoby „nie” wobec własnego istnienia i wobec Stwórcy. Człowiek na Tronie Bożym! Groteskowe, absurdalne, apokaliptyczne wyobrażenie – wskazał.

 

Mówiąc o zamieszaniu wkradającym się do Kościoła, między innymi w związku z adhortacją Amoris laetitia, kardynał przywołał listy św. Pawła do Tytusa i Tymoteusza, w których Apostoł Narodów przewidział wewnętrzny chaos Kościoła. Kard. Brandmüller wskazał na konieczność nieustannego trzymania się katolickiej Tradycji, swój obecny wyraz znajdującej w Katechizmie.

 

- Co temu przeczy – niezależnie, od kogo pochodzi – nie jest katolicką prawdą. Kto wierzy zgodnie z Katechizmem i zgodnie z tym żyje, ten jest na właściwej drodze – zaznaczył.

 

Odnosząc się do obecnego kryzysu przypomniał kryzys ariański. - Wówczas przeważająca czas biskupów we wschodniej części Imperium Rzymskiego popadła w błędy. Dopiero sobory w Nicei i Chalcedonie pozwoliły przezwyciężyć niebezpieczeństwo grożące wierze: Pan był i jest nadal w łodzi, nawet, jeżeli wydaje nam się, że śpi – zakończył hierarcha.

 

 

Źródło: kath.net

Pach


DATA: 2018-01-06 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To nie wierni sieją ZAMĘT to księża/pastorzy NAWRÓCENI DUSZPASTERSKO przez zmodernizowany Watykan po II S.W. i oświecony laikat. Jaki Katechizm jest autentyczny ? Katechizm Kościoła Katolickiego wiernego DOKTRYNIE i Tradycji. Czy rozmowa Ewy z wężem w Raju nie polegała na przyjęciu argumentów diabła : >On to rzekł do niewiasty> Czy rzeczywiście Bóg powiedział :...< [Księga Rodz.3,1-].< Historia się powtarza - dziś to pytanie zadają coraz częściej pasterze.
ponad 2 lata temu / iskierka
 
Wszystko się spełnia, co wiele lat temu przepowiedział ks. Malachi Martin
ponad 2 lata temu / Jan
 
@obser @c-a który katechizm przez was wymieniony jest sprzeczny z tym co powiedział kard. Brandmueller??? czyż wszystkie przywołane katechizmy nie są zgodne w tych kwestiach? po co siać zamęt?
ponad 2 lata temu / pytanie
 
"Kto wierzy zgodnie z Katechizmem i zgodnie z tym żyje, ten jest na właściwej drodze ? zaznaczył." Z którym Katechizmem? Katechizmem Kard. Gasspariego ? Apologetycznym Katechizmem Katolickim Ks Walentego Gadowskiego czy KKK św. Jana Pawła II? Dwa pierwsze napisane przed Soborem Watykańskim II. Są znaczące różnice doktrynalne między dwoma pierwszymi a ostatnim. Gdzie jest trzymanie się Tradycji?
ponad 2 lata temu / obser
 
Papież jest następcą Św. Piotra , a wiara chrześcijańska wywodzi się od samego Pana Jezusa , której fundamenty zawarte są w Piśmie Św. Katechizm to zbiór prawd/drogowskazów opartych o Ewangelię polecanych do przestrzegania przez wiernych . Wszystkie odłamy , które odeszły od swego pasterza / papieża są HERETYCKIE . Nie wiem jak Pan Bóg tych ludzi potraktuje po śmierci ale byłoby bezrozumne aby świadomie te ruchy i ich poglądy naśladować . W myśl słów Jezusa - wszystko przeminie , ale moje SŁOWA nie przeminą .
ponad 2 lata temu / c-a
 
Bogu niech beda dzieki za piekne i odwazne swiadectwo wiary kard. Waltera Brandmullera z Niemiec. Jesli ktos dziala nie po drodze Katechizmu Kosciola Katolickiego (KKK), to absolutnie nie wolno nam takiej osoby sluchac! Papiez Franciszek nie ma wladzy zmienic Bozych Przykazan. Naturalnie im wiekszy blad, uczyniony tym bardziej przez znaczna osobe, tym wieksze zlo, wieksze zniszczenia i wieksze zgorszenie! Z Panem Bogiem
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.