DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Kardynał, współpracownik papieża: dyskutowana możliwość święcenia żonatych mężczyzn

Kardynał, współpracownik papieża: dyskutowana możliwość święcenia żonatych mężczyzn
Fot. Lukasz Zarzycki/Echo Dnia/Forum

Jedną z rozważanych obecnie możliwości jest kwestia święcenia na kapłanów mężczyzn żonatych – tzw. viri probati (mężczyzn o wypróbowanej wierze) – stwierdził kard. Beniamino Stella. Jego wypowiedź w książce watykanisty Fabio Marchese Ragona „Tutti gli uomini di Francesco” [Wszyscy ludzie Franciszka] cytuje na portalu vaticaninsider Andrea Tornielli.

 

Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa przestrzega przed traktowaniem tej możliwości w kategoriach ideologicznych, czy też instrumentalnie, zauważając że w niektórych regionach świata, jak na przykład w Amazonii czy na wyspach Pacyfiku boleśnie odczuwany jest brak księży. 

 

Kwestia viri probati – jak wskazuje wielu watykanistów – może być podnoszona podczas Synodu Biskupów w 2019 r. Ma on być poświęcony sprawom związanym z pracą duszpasterską Kościoła w Amazonii. Już na synodach w 1990 r. na temat kapłaństwa i w 2005 r. w sprawie Eucharystii niektórzy biskupi - szczególnie z brazylijskiego regionu Amazonii - sugerowali, że wyświęceni żonaci mężczyźni mogliby zapewnić posługę w odosobnionych wioskach.

 

Kard. Stella dodaje, że jedna ze studiowanych możliwości to święcenie „starszych” wskazanych przez wspólnotę wierzących, służących poprzez sprawowanie sakramentów jej uświęceniu. Nadal troszczyli by się oni o swoją rodzinę, a ich posługa łączyła by się z pracą zawodową i dotyczyła by miejsca zamieszkania.

 

Natomiast kapłani celibatariusze mieli by odpowiadać za większe obszary a także formację wspólnot wierzących i samych „starszych”. Jednocześnie zaznacza, że jest to jedynie hipoteza, która domaga się pogłębionej refleksji.

 

Żonaci mężczyźni w katolickich wschodnich obrządkach mogą już być - i regularnie są - wyświęcani na kapłanów. Podobnie niektórzy zamężni protestanccy pasterze, którzy stają się katolikami, mogą otrzymać specjalną zgodę na święcenia katolickie. Prawo kanoniczne stanowi, że już wyświęceni kapłani celibatariusze nie mogą się żenić.

 

Celibat kapłański jest jedną z cech Kościoła łacińskiego, chociaż nie oficjalną „doktryną”.

 

Od czasu Soboru Watykańskiego II liczba księży katolickich na całym świecie gwałtownie spadła. W ostatnich latach, gdy Watykan badał możliwość żeńskich „diakonatów”, nawet jeśli prawo kanoniczne mówi, że tylko mężczyźni mogą być wyświęceni, niektórzy duchowni wysokiej rangi w Kościele zasugerowali opcję wyświęcania żonatych mężczyzn.

 

Kardynał Walter Kasper, który od lat opowiada się za dopuszczeniem Komunii świętej dla ludzi obiektywnie żyjących w stanie grzechu ciężkiego, powiedział w 2017 r., że istnieje „pilna potrzeba działania” w sprawie możliwości dopuszczenia małżeństwa księży.

 

 

 

KAI, catholicheral.co.uk/lifesitenews.com

AS


DATA: 2018-01-24 14:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

cytat z artykułu: "Podobnie niektórzy zamężni protestanccy pasterze" - chyba żonaci, a nie zamężni?
ponad 2 lata temu / jamjest
 
Ułomności posiadają zarówno celibatariusze jak i świeccy, a myślę, że celibat w tych czasach więcej złego czyni - ważniejsza sprawa jest orientacja seksualności - tutaj powinno być obostrzenie, że osoby homoseksualne nie powinny mieć miejsca w KK
ponad 2 lata temu / Easy
 
Nareszcie ...
ponad 2 lata temu / Soplica
 
Doświadczenie Kościoła "nie-celibatu" jest dłuższe niż "celibatu". Celibat ma oczywiście wiele plusów (oprócz minusów) i Kościół z niego nie zrezygnuje. Będzie raczej opcjonalny. W warunkach naprawdę polowych - gdy na kapłana czekają kilka miesięcy - dopuszczenie do święceń żonatych jest to rozwiązanie dobre. Zresztą jest pewną tajemnicą poliszynela że w Amazonii już tacy funkcjonują. Sprawy się nie nagłaśnia - bo po co.A plemiona które są pod opieką takiego kapłana nawet nie wiedzą ze istnieje celibat. Celibat jest kwestią dyscyplinarną a nie dogmatyczną. Nie zawiera się w Credo.
ponad 2 lata temu / jogi baboo
 
Nie chciałabym przyjmować Sakramentów Świętych od świeckiej osoby. Mam nadzieję, że Bóg mnie od tego w przyszłości zachowa. Na myśl mi przychodzą świeccy szafarze i ten dylemat - przyjąć Pana Jezusa, bo bardzo chcę czy jednak nie - bo to nie są ręce konsekrowane i może takie przyjmowanie być profanacją. Kiedyś pewien Kapłan mi powiedział, że jeśli Ksiądz pozwala osobie świeckiej na pewną służbę przy Ołtarzu (której w dawnych czasach taka osoba nie mogła wykonywać) - to jest jego odpowiedzialność i na jego sumienie to spada - jeśli wiedział o tym i na to pozwolił...
ponad 2 lata temu / kwiatek77
 
Katastrofa...
ponad 2 lata temu / Brad
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.