DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Kard Müller: słowa Benedykta mają wielkie znaczenie w Kościele, nie jest wrogiem Franciszka

Kard Müller: słowa Benedykta mają wielkie znaczenie w Kościele, nie jest wrogiem Franciszka
FOT.REUTERS/Max Rossi/FORUM

„Słowa Benedykta XVI mają nadal wielkie znaczenie dla Kościoła, ze względu na jego teologiczne i duchowe kompetencje oraz biskupie i papieskie doświadczenie w zarządzaniu” – napisał w swoim najnowszym eseju kard. Gerhard Müller. Podkreślił także, że jego stanowisko na temat celibatu kapłańskiego w żadnym stopniu nie czyni z niego antagonisty obecnego papieża.

 

„Twierdzenie, że Benedykt jest ukrytym przeciwnikiem urzędującego obecnie papieża, a jego apel o zachowanie sakramentalnego kapłaństwa wraz z celibatem wynika z obstrukcyjnej polityki wymierzonej przeciwko spodziewanej adhortacji posynodalnej, może kwitnąć jedynie w gnieździe teologicznej ignorancji” – napisał były prefekt Kongregacji Nauki i Wiary.

 

Kard. Müller skrytykował zamieszanie, jakie powstało w następstwie publikacji nowej książki papieża-seniora i kard. Roberta Saraha na temat celibatu. „Celowe zamieszanie wywołane przez media dotyczące współautorstwa Benedykta XVI książki (…) Z głębi naszych serc, wskazuje na szalejącą paranoję w sferze publicznej dotyczącą koegzystencji dwóch papieży. W Kościele katolickim może być jedynie jeden papież” – podkreśla niemiecki hierarcha. Kard. Müller dodał także, że zarówno Franciszek, jak i Benedykt stali się ofiarami polaryzacji, jaka nastąpiła w wyniku zamieszania wokół publikacji.

 

W kwestii celibatu, hierarcha po raz kolejny podkreślił, że wyjątki, dla których pozwala się na kapłaństwo żonatych mężczyzn, nie mogą stanowić przyczyny dla zmiany głównej zasady. Kard. Müller przyznał, że celibat „nie jest absolutnym wymaganiem” w kapłaństwie, jednak wynika z „najbardziej intymnego i najwłaściwszego wyrażenia tego sakramentu jako reprezentacji Chrystusa”. Dlatego wszelkie formy rozluźnienia dyscypliny w tej kwestii wiązałyby się z „pogwałceniem natury kapłaństwa i naruszeniem całej katolickiej tradycji”.

 

Kardynał pytał retorycznie: „Kto chciałby odpowiedzieć przed Bogiem i Kościołem Świętym za katastrofalne konsekwencje dla duchowości i teologii katolickiego kapłaństwa?” W tym kontekście „słowa Benedykta XVI mają nadal wielkie znaczenie dla Kościoła, ze względu na jego teologiczne i duchowe kompetencje oraz biskupie i papieskie doświadczenie w zarządzaniu”.

 

Niemiecki hierarcha wskazuje na progresistów określających katolicką etykę seksualną jako „nienaturalną”, a celibat za „mizantropię”. Ich zdaniem, właśnie dlatego Kościół opóźnia, lub wręcz sprzeciwia się „koniecznej modernizacji Kościoła katolickiego i dostosowania do współczesnego świata”. Zdaniem kardynała, progresiści pragną Kościoła „z dogmatycznym indyferentyzmem oraz relatywizmem moralnym”, który może „mówić w stosowny sposób o klimacie, przeludnieniu czy migracji, ale musi milczeć na temat aborcji czy samookaleczania ukrytego pod płaszczykiem zmiany płci, eutanazji czy odpowiedzialności pozamałżeńskiego stosunku pomiędzy mężczyzną i kobietą”.

 

Niemiecki kardynał przestrzega przed głosami wzywającymi do powstania jednej, światowej religii bez Trójcy Świętej i Wcielenia. W opinii hierarchy, jej promotorzy zaciekle atakują niektórych biskupów i osoby określane jako prawicowi katolicy. Do tych ataków włączają się też wierzący określeni przez kard. Müllera jako „gwardia Bergogliańska”.

 

„Ta sieć zależności, łącząca lewicowych populistów, motywowanych jedynie czystą rządzą władzy, ideologicznie wypacza papieskie potestas plena, w illimitata et absoluta. O to chodzi w czystym woluntaryzmie: według nich wszystko jest dobre i prawdziwe, ponieważ papież tego chce. A to, że papież o czymś nie mówi lub czegoś nie robi też jest wyrazem dobra i prawdy. Tym samym sprzeciwiają się postanowieniom Soboru Watykańskiego II, który uznaje magisterium za efekt objawienia” – podkreśla.

 

Źródło: lifesitenews.com
PR

 

          

 


DATA: 2020-01-22 15:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przeciętny czytelnik choć wierny katolik nie zrozumie niczego z tego bełkotu. Albo się jest za tradycja, w tym za celibatem i uznaje się prawowitego papieża - Benedykta XVI, albo wchodzi się na nową drogę, która od lat prowadzi Kościół do nikąd.
7 miesięcy temu / Jan X.
 
@A.G. albo kim jest Franciszek?
7 miesięcy temu / jj
 
@A.G. - jest papieżem w stanie spoczynku, używając terminologii wojskowej, przynajmniej ja tak uważam. Tak, jak emerytowany generał pozostaje generałem i nikt nie powie do niego: "panie były generale ". Do Lecha Wałęsy czy Aleksandra Kwaśniewskiego, też mówi się "panie prezydencie "... Tego wymaga szacunek i etykieta, ale GŁOS DECYDUJĄCY MA OBECNIE URZĘDUJĄCY PREZYDENT/GENERAŁ/PAPIEŻ i poprzednik może budzić bardziej pozytywne emocje, ale to tylko kwestia indywidualnego spojrzenia i sympatii/antypatii...
7 miesięcy temu / Michael Wolf
 
"W Kościele katolickim może być jedynie jeden papież? To kim w takim razie jest Benedykt?
7 miesięcy temu / A.G.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.