DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Kard. Zen: przedłużenie porozumienia Watykanu z Chinami nie poprawi sytuacji Kościoła

Kard. Zen: przedłużenie porozumienia Watykanu z Chinami nie poprawi sytuacji Kościoła
Kard. Zen. FOT.:REUTERS/Aaron Tam/FORUM

Były biskup Hongkongu kardynał Joseph Zen Ze-kiun ocenił, że wysiłki Kościoła zmierzające do przedłużenia obowiązywania tymczasowego porozumienia Watykanu z komunistycznymi Chinami z roku 2018 szkodzą ewangelizacji tego kraju. W wywiadzie dla catholicnewsagency.com kardynał Zen powiedział także, że milczenie Kościoła na temat łamania praw człowieka przez komunistów – w tym przetrzymywania ponad miliona Ujgurów w sieci obozów koncentracyjnych w prowincji Xinjiang – szkodzi zdolności Kościoła do odgrywania roli w kształtowaniu przyszłości państwa.

 

– Głośna cisza zniszczy dzieło ewangelizacji. Kiedy ludzie zbiorą się, aby zaplanować nowe Chiny, Kościół katolicki może nie być mile widziany – skomentował kard. Zen. Warto odnotować, że w sytuacji, w której ów były biskup Hongkongu oraz kardynałowie Charles Muang Bo z Birmy i Ignatius Suharyo z Indonezji wielokrotnie potępiali łamanie praw człowieka w Chinach, Watykan – w tym papież Franciszek – milczeli na temat chińskiej polityki wobec Ujgurów, którą wiele osób uznaje za ludobójstwo, a dialog z Pekinem trwa. Ostatnio obie strony zwracały uwagę na chęć przedłużenia tymczasowego porozumienia.

 

Kard. Joseph Zen – mający kontakt z prześladowanymi Chińczykami z kontynentu – niestrudzenie podkreśla, że brak jest jakichkolwiek widocznych postępów czy to w kwestii komunistycznej tolerancji dla podziemnych katolików, czy w sprawie nominacji biskupów. Z kolei watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin jest w tej sprawie… pełen optymizmu i kontynuuje negocjacje z władzami w Pekinie.

 

Zwolennicy porozumienia przekonują, że zapobiegło ono nieważnym święceniom biskupim i zaczęło normalizować sytuację prawną katolików w chwili, gdy w Chinach prześladowani są wyznawcy nielegalnych organizacji religijnych – podaje catholicnewsagency.com.

 

Z kolei sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał Watykan do odważniejszych działań w sprzeciwianiu się naruszeniom praw człowieka przez rząd w Pekinie. WIĘCEJ MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ: MIKE POMPEO APELUJE DO WATYKANU, ABY NIE PRZEDŁUŻANO POROZUMIENIA Z CHINAMI.

 

Kardynał Zen komentując doniesienia o kontynuacji negocjacji powiedział, że nie ma podstaw, by spodziewać się, iż przedłużenie umowy przybliży Watykan do osiągnięcia celów wyznaczonych przez kard. Parolina. Azjatycki hierarcha szczególnie mocno skrytykował przyjęcie przez Stolicę Apostolską delegacji tzw. księży patriotycznych, którzy działają pod bezpośrednią kontrolą Komunistycznej Partii Chin. Wielu biskupów i księży odmówiło współpracy ze sponsorowanym przez państwo Stowarzyszeniem Patriotycznym zaznaczając, że Pekin oczekuje od nich podpisania dokumentów potwierdzających komunistyczne nauczanie oraz zwierzchnictwo partii nad sprawami Kościoła. Tego typu oświadczenia są sprzeczne z katolicką Doktryną dotyczącą prymatu papieża – czytamy na catholicnewsagency.com.

 

Parolin nazywa zjednoczony schizmatycki Kościół, który stworzył, „katolickim” – ocenił stanowczo kard. Zen. Warto podkreślić, że duchowieństwo katolickie odrzucające uznanie zwierzchnictwa partii komunistycznej jest nieustannie prześladowanie, zaś świątynie – niszczone. Szerzy się też donosicielstwo wobec podziemnych wspólnot chrześcijańskich.

 

Kardynał Zen powiedział CNA, że katolicy aresztowani na mocy nowych chińskich przepisów, jak Jimmy Lai, Agnes Chow i Martin Lee, „po prostu wprowadzali w życie społeczne nauczanie Kościoła”. Ostrzegł też przed utratą częściowych swobód, jakimi dotąd cieszyła się diecezja Hongkongu.

 

Niedawno kardynał Tong poinstruował szkoły katolickie i duchowieństwo, aby powstrzymały się od poruszania spornych kwestii w salkach lekcyjnych i podczas homilii, a zamiast tego „wspierały właściwe wartości dotyczące tożsamości narodowej”. Interweniował również, aby powstrzymać katolicką grupę związaną z diecezją przed prowadzeniem modlitwy o zachowanie wolności w Hongkongu. – Ta służalcza postawa – jak się wyraził kard. Zen – bardzo go zasmuca. – Tracimy godność i wiarygodność – ostrzegł.

 

Zapytany czy widzi jakąkolwiek perspektywę poprawy sytuacji lokalnego Kościoła wynikającą z negocjacji Watykanu i rządu komunistycznego hierarcha powiedział po prostu: „nie”. – Czy jest jakikolwiek wybór pomiędzy pomocą rządowi w zniszczeniu Kościoła a sprzeciwem wobec rządu w celu zachowaniu naszej wiary? – pytał retorycznie.

 

 

Źródło: catholicnewsagency.com

AS

 

 


DATA: 2020-09-23 07:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tracenie godności jest zamierzonym działaniem żeby kpić, wysmiewac, dyskredytowac dla nich wrogów ale także zamknąć usta, zniewolic, stać się panami nie tylko w swoim kraju.
27 dni temu / mg
 
jak popierać Braci w Wierze ? Modlitwą a Najświętsza Panienka pomoże.
28 dni temu / taki tam
 
Nie poprawi, ale może i nie pogorszy?
28 dni temu / Ryś
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.