DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Kard. Woelki krytykuje liberalnych biskupów: Nie twórzmy nowego Kościoła

Kard. Woelki krytykuje liberalnych biskupów: Nie twórzmy nowego Kościoła
REUTERS / FORUM

„Zadaniem biskupów jest strzec skarbu wiary przekazanego nam przez Apostołów, w formie, w której wyłożył go niedawno św. Jan Paweł II w Katechizmie. Nie wolno wcielać się w rolę Ducha Świętego i zabiegać o rewolucję w Kościele” - mówi kard. Rainer Maria Woelki.

 

Arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki udzielił wywiadu niemieckiej sekcji telewizji EWTN. Mówił w nim o największych wyzwaniach stojących przed Kościołem katolickim współczesności oraz o rewolucyjnych zapędach liberałów, chcących tworzyć nowy Kościół, niewierny Ewangelii.

 

- Myślę, że jedno z największych wyzywań polega na tym, by utrzymać w społeczeństwie żywość samego pytania o Boga. Okazuje się, że coraz więcej ludzi jest przekonanych, że mogą dobrze wieść swoje życie także bez Boga. Przed Kościołem stoi tu wielkie zadanie dobitnego pokazania, że Bóg jest i że w gruncie rzeczy jest źródłem wszystkiego - powiedział kardynał, pytany o największe wyzwania stojące przed Kościołem katolickim. Wymienił tu także kwestię nadużyć seksualnych, która podważa zaufanie do hierarchii w społeczeństwie.

 

Purpurat mówił też o świętości życia ludzkiego. - Życie jest od samego początku pod ochroną Boga. Jest chronione od początku aż do końca, do ostatniego oddechu – stwierdził, zaznaczając, że „dzięki Bogu” w Niemczech wciąż niedopuszczalna jest eutanazja, inaczej niż w kilku sąsiednich krajach. Kardynał ubolewał jednak nad tym, że świadomość wagi ochrony życia ludzkiego wydaje się raczej spadać i nie widać perspektyw, by w najbliższych latach miało to się zmienić.

 

Koloński arcybiskup komentował też propozycje niemieckich katolickich środowisk liberalnych, według których Kościół należałoby zreformować czy zgoła zrewolucjonizować. Niemieccy biskupi i teologowie mówią o odrzuceniu celibatu, nowej moralności seksualnej, rehabilitacji homoseksualizmu, święceniach kobiet czy przekazaniu w ręce świeckich dużej władzy w diecezjach.

 

- Pojawiają się głosy, według których miałby nastać czas wyrzucenia za burtę wszystkiego, co dotąd obowiązywało. Miałoby chodzić o dawne czasy, które już minęły. Uważam, że to wyjątkowo niebezpieczne podejście. Jesteśmy częścią Wielkiej Tradycji. Kościół oznacza także to, co ponadczasowe. Nie jest naszym zadaniem wymyślanie sobie teraz nowego Kościoła. Kościół nie jest jakąś masą manewrową, która wpadła nam do rąk. Właśnie jako biskupi mamy zadanie przechować skarb wiary Kościoła tak, jak dany nam został od Apostołów – powiedział hierarcha.

 

Kardynał zaznaczył, że chrześcijanie muszą „tworzyć swego rodzaju alternatywną kulturę, która winna opierać się wyłącznie na fundamentach Ewangelii i woli Jezusa Chrystusa”. Jak wyjaśni, nie da się tego zrobić usuwając celibat, dopuszczając kobiety do święceń czy wymyślając nową moralność seksualną. - Nie, to Ewangelia jest i pozostaje kryterium. To wiara Kościoła jest kryterium, tak, jak przedłożył nam ją między innymi Jan Paweł II w swoim Katechizmie – stwierdził, dodając, że naszym zadaniem jest głosić tę samą wiarę ludziom współczesności tak, by mogli ją zrozumieć.

 

Pytany o to, skąd czerpać nadzieję, hierarcha odparł prosto: stąd, że Chrystus jest i będzie Panem Kościoła, a Duch Święty jest i będzie z nami, prowadząc nas, którzy Mu ufamy. Hierarcha przestrzegł jednak, byśmy sami nie próbowali wcielać się w rolę Ducha Świętego.

 

Źródło: de.catholicnewsagency.com 

Pach

 

 

Zobacz także:

 

Niemiecka rewolucja. Jak za Odrą ginie wiara katolicka

 

Niemiecka rewolucja


DATA: 2019-04-03 10:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ten Biskup to chyba dopiero się przebudził. To On nie wie, że już JEST w Nowym zmodernizowanym , ekumenicznym kościele wieloreligijnym ? Współczuję. Ciekawe jak się poczuje gdy odkryje jakiej modernizacji uległa LITURGIA ???????
3 miesiące temu / iskierka
 
takich głosów nam potrzeba
3 miesiące temu / Bożena
 
Ksiądz kardynał zapomniał o tym, co zdarzyło się w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku? Nie, on w pocie czoła odpicowuje fasadę Kościoła soborowego, żeby przypadkiem komu nie przyszło do głowy dać sobie z Kościołem soborowym siana.
3 miesiące temu / Sal
 
...gdyby byl taki co by sie nawrocil, nawrocil znaczy poznal prawde - to co sie dzieje w kosciolach nie tylko watykanskim - nie robiloby na nim wrazenia, a potwierdzilo prawde - Apokalipsa sw. jana. Tak jak sw. Augustyn gdy poznal, a nie odszedl z kosciola, to juz wiecej nic nie napisal, ani nie powiedzial, milczal. Chcial byc tym milczeniem lojalnym wobec kosciola rzymskiego, bo gdyby po pozniu, ktorego doswiadczyl - powiedzial badz napisal to czego doswiadczyl, to czekalaby go za zycia exkomunika...co innego po smierci - kosciol wie doskonale jak swych wielkich intepretowac, tak by sie zgadzalo z nauka kosciola.
3 miesiące temu / Lester
 
Kardynał Woelki jest nawróconym kapłanem. On był najpierw po stronie tzw. "Reńskiej". Gdyby się nie rozkojarzył podczas wizyty papieża Benedykta w Niemczech, to by nie podał mu ręki... Widać to na nagraniu. Od tego momentu się zaczął nawracać...
3 miesiące temu / Elizeusz
 
To wszystko juz kiedys bylo i juz jest b. dobrze opisane w Starym Testamencie. Gdy przychodzilo do trudnosci prorocy po prostu wolali do ludu: wybierajcie blogoslawienstwo albo przeklenstwo. Z Panem Bogiem
3 miesiące temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66243"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.