DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Kard. Woelki dystansuje się od modernistycznego kierunku niemieckiej Drogi Synodalnej

Kard. Woelki dystansuje się od modernistycznego kierunku niemieckiej Drogi Synodalnej
REUTERS / FORUM

Kard. Rainer Maria Woelki apeluje o dopuszczenie do debaty na Drodze Synodalnej wszystkich katolików. To oznacza, że głos muszą zabierać także konserwatyści. Purpurat zapowiedział, że nie uważa, by w swojej archidiecezji musiał wcielać w życie wszystkie postanowienia Drogi, jeżeli tylko uzna je za sprzeczne ze swoim sumieniem lub wiarą całego Kościoła.

 

Na przełomie stycznia i lutego rozpocznie się w Kościele katolickim w Niemczech posiedzenie Zgromadzenia Synodalnego, decyzyjnego organu Drogi Synodalnej.

 

Na krótko przedtem kilku biskupów pod przewodnictwem metropolity Kolonii, kard. Rainera Marii Woelkiego, zaapelowało o „wyważenie” składu osobowego forów synodalnych, czyli gremiów odpowiedzialnych za debatę na poszczególne tematy, którymi zajmuje się droga.  Intencją hierarchów jest skłonienie modernistycznie nastawionego kierownictwa Episkopatu do dopuszczenia do głosu także konserwatywnych katolików.

 

W rozmowie z „Herder Korrespondenz” kard. Woelki powiedział, że tematy, którymi zajmują się synodalna fora, są „bardzo jednostronne”. Rzeczywiście, idzie bowiem o liberalizację moralności seksualnej, poluzowanie celibatu, zwiększenie roli kobiet (w tym ewentualne święcenia) oraz o podział władzy w Kościele z naciskiem na większe kompetencje świeckich.

 

Kardynał podkreślił, że jeśli w obradach Drogi udziału nie wezmą osoby, które rekomendował on i kilku innych konserwatywnych biskupów, to będzie wówczas bardzo wątpliwe, czy obrady pozwolą na „wysłuchanie wszystkich głosów obecnych w Kościele”.

 

Hierarcha podkreślił, że nie czuje żadnego przymusu we wdrażaniu w życie ewentualnych postanowień Drogi. To oznacza, że kardynał może odmówić realizacji części modernistycznej agendy, jeżeli tylko uzna, że do tego zobowiązuje go „sumienie oraz wiara całego Kościoła”.

 

Kardynał wskazał, że w jego ocenie Droga Synodalna powinna skupić się przede wszystkim na ewangelizacji, a to oznacza „nową orientację na Chrystusa” i „silniejsze uwzględnienie korzeni wiary”. Purpurat przypomniał, że o tym właśnie papież Franciszek pisał w liście skierowanym w czerwcu 2019 roku do katolików w Niemczech.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach


DATA: 2020-01-29 07:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

E-tam, kard Woelki dostał rolę "listka figowego" drogi synodalnej. Cytaty z ks kardynała artykuły do odnalezienia na PCH: "Kościół musi przemyśleć swoje podejście do rozwodników, którzy ponownie wzięli ślub oraz do związków homoseksualnych. Musimy znaleźć sposób, by pozwolić tym ludziom żyć bez łamania nauczania Kościoła". I o wolności religijnej, chwaląc islam: "Ludzie w całej swojej religijnej różnorodności mogą żyć tak, jak podoba się Bogu, uczciwie i szczerze".
9 miesięcy temu / Wojtek
 
Powinien nie tylko się zdystansować, ale jednoznacznie potępić, nazywając wyłaniającą się schizmę po imieniu.
10 miesięcy temu / Ruben
 
Niemcy to Niemcy, zawsze tacy byli i tak niezależnie myślą, nic nowego pod słońcem vide o. dr M. Luter i pozostali.
10 miesięcy temu / PI Grembowicz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.