DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Kard. Walter Kasper wzywa do rewolucji. Chodzi o udzielanie Komunii świętej protestantom

Kard. Walter Kasper wzywa do rewolucji. Chodzi o udzielanie Komunii świętej protestantom
©Fabio Frustaci / EIDON/MAXPPP/FORUM

Niemiecki kardynał Walter Kasper, uchodzący za „nadwornego teologa” papieża Franciszka, wzywa do głębokiej zmiany podejścia do problemu udzielania Komunii świętej protestantom. To, co zrobili w ubiegłym roku Niemcy, to jego zdaniem wciąż za mało.

 

W czerwcu 2018 roku Rada Stała Konferencji Episkopatu Niemiec opublikowała za osobistą zgodą papieża Franciszka dokument, w którym zasugerowano poszczególnym diecezjom możliwość dopuszczania do Komunii świętej niektórych protestantów.

 

Chodzi o tych ewangelików, którzy żyją w małżeństwie z katolikiem, a którzy pałają „nieodpartym pragnieniem” wspólnego przyjmowania Komunii świętej.

 

Od czasu publikacji dokumentu już kilkanaście niemieckich diecezji ogłosiło, że przyjmuje te wytyczne u siebie i zaprasza do Eucharystii protestanckich małżonków katolików. Zapewnia się przy tym, że wszystko musi poprzedzić rozmowa z katolickim księdzem, ale zarazem wytyczne przewidują, że kapłan… będzie respektował każdą decyzję sumienia protestanta.

 

Jednym z głównych orędowników takich zmian był kard. Walter Kasper, wieloletni przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Hierarcha ten angażuje się od dziesięcioleci w dialog ekumeniczny, uważając, że we wciąż wprawdzie odległej, ale coraz bliższej perspektywie, możliwe jest pojednanie katolików i protestantów. Pełna interkomunia miałaby być końcem tej drogi, a obecne dopuszczenie niektórych protestantów do Komunii – ważnym krokiem naprzód.

 

Teraz kardynał Kasper ogłosił, że trzeba wykonać kolejny krok. Zażądał opracowania przez Kościół katolicki nauczycielskiego dokumentu, który teologicznie uzasadni dopuszczanie do Eucharystii par katolicko-protestanckich. Niemiecki dokument z 2018 roku podejmował wprawdzie argumenty teologiczne, ale zasadniczo nie posiada żadnego autorytetu nauczycielskiego; co więcej oficjalne dokumenty Kościoła, na czele z encyklikami Ut unum sint oraz Ecclesia de Eucharistia św. Jana Pawła II, wykluczają zastosowane w Niemczech rozwiązanie. Kasper uważa, że „czysto pragmatyczne rozwiązania” to dziś za mało; obecna praktyka, by nie odrzucać nikogo od Stołu Pańskiego może być rozwiązaniem jedynie „tymczasowym”.

 

Żądanie kard. Kaspera zostało przedstawione na łamach nowej książki „Kielich dla dwojga”. W tomie tym na temat Komunii świętej i interkomunii wypowiedziało się 14 autorów, zarówno katolickich, jak i protestanckich. Jest między nimi także ks. prof. Ansgar Wucherpfennig SJ, ksiądz, którego w 2018 roku Kongregacja Nauki Wiary próbowała (bezskutecznie) odsunąć od praktyki uniwersyteckiej w związku z zarzutami o szerzenie herezji w obszarze moralności seksualnej.

 

Kasper na łamach opublikowanej właśnie książki pisze, że mieszane pary katolicko-protestanckie dzieląc ze sobą całe życie są coraz bardziej niecierpliwe; nie można bowiem wskazać jego zdaniem niczego, co miałoby przeszkadzać im we wspólnym przyjmowaniu Eucharystii.

 

Kard. Walter Kasper uchodzi dziś za jednego z najważniejszych teologów w otoczeniu papieża Franciszka. Mówi się, że to de facto on napisał adhortację apostolską Amoris laetitia; rzeczywiście dokument ten podejmuje liczne jego inicjatywy, z Komunią dla rozwodników w nowych związkach na czele.

 

Pach

Źródła: Katholisch.de, pch24.pl


DATA: 2019-04-05 09:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli nie wierzą, że Jezus jest rzeczywiście obecny w Najświętszym Sakramencie, to jaki jest powód, iż "pałają nieodpartym pragnieniem" przyjmowania Go? Chodzi o profanację, bo przecież ci ludzie nie będą się spowiadać, mnożenie grzechu świętokradztwa. Człowiek w tak zaawansowanym wieku powinien pomyśleć o przyszłym życiu.
ponad 1 rok temu / ?
 
Kasper jest wyjątkowo zuchwały. To nieczęsty przypadek starca, który chyba całkowicie zatracił bojaźń Bożą!
ponad 1 rok temu / Anna
 
Kardynał W.Kasper jest "wybitnym" teologiem, więc powinien wiedzieć, że ci, którzy odłączyli się od jedności wiary w KK nie mogą korzystać z sakramentów, które odrzucają i nie wierzą w rzeczywistą obecność w nich Jezusa!Zwłaszcza komunia święta sakramentalna może zaistnieć tylko przez wiarę i miłość w jedności z Kościołem Katolickim! Protestanci nie wierzą w tą rzeczywistą obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie, dlatego taka komunia nie ma racji bytu, jest absurdem i grzechem! Nasuwa mi się tutaj więc pytanie, czy, aby Kardynał Kasper w ogóle wierzy w tę obecność, skoro sugeruje taką niestosowną delikatnie mówiąc,propozycję!
ponad 1 rok temu / karmelita
 
Nie "kastrujcie" moich komentarzy , które są PRZESTROGĄ . Dopowiadając : nieodparte pragnienie zaspokajanie PRAGNIEŃ - ŻĄDZ w protestanckim kościele niemieckim kończy się grzechem.
ponad 1 rok temu / iskierka/ cd
 
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Biznesowe podejście mają.
ponad 1 rok temu / O
 
Czy jest jeszczejakaś nauka Kościoła?
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.