DZIŚ JEST:   04   SIERPNIA   2020 r.

Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
 
 
 
 

Kard. Walter Kasper krytykuje niemieckich biskupów i broni instrukcji Watykanu

Kard. Walter Kasper krytykuje niemieckich biskupów i broni instrukcji Watykanu
fot. printscreen youtube

Emerytowany kardynał kurialny Walter Kasper skierował cierpkie słowa pod adresem biskupów w Niemczech. Odrzuca ich krytykę niedawnej instrukcji Watykanu ws. życia parafialnego.

 

W poniedziałek 20 czerwca watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa wydała instrukcję w sprawie organizowania życia parafialnego. Tekst dotyczy w teorii całego Kościoła powszechnego, ale w praktyce jest skierowany przede wszystkim do Niemców. Za Odrą na Drodze Synodalnej próbuje się wytworzyć zupełnie nowy „model” funkcjonowania parafii, który zakłada głęboką protestantyzację kapłaństwa i przekazanie rzeczywistej władzy w ręce świeckich. Watykańska instrukcja blokuje te plany – a przynajmniej starania o ich legalne umocowanie, bo w praktyce w niemieckich parafiach i tak wiele spraw jest już zorganizowanych po luterańsku.

 

Na dokument Kongregacji niemieccy biskupi zareagowali bardzo ostro, uznając go za „wsteczny” i niedostosowany do współczesnych realiów. Te głosy skrytykować postanowił kard. Walter Kasper, niezwykle wpływowy modernistyczny teolog.

 

W artykule napisanym dla kolońskiego portalu katedralnego „Domradio.de” stwierdził, że niemieccy biskupi w swoich reakcjach na instrukcję Watykanu „całkowicie pomijają właściwy cel, który jej przyświecał, to znaczy zwrot ku duszpasterstwu misyjnemu”. Według Kaspera niemieccy odbiorcy instrukcji pominęli najwyraźniej jej pierwsze akapity, w których pisze się o odpowiedzialności „całego” Ludu Bożego za misyjność.

 

Hierarcha wyraził wdzięczność Stolicy Apostolskiej za dokument. Wskazał, że jest on potrzebny także dlatego, że niekończące się dyskusje o celibacie, kapłaństwie kobiet czy tworzeniu „zespołów duszpasterskich” sprawiają, iż młodzi ludzie, którzy chcieliby zostać księżmi, całkowicie tracą orientację. To właśnie to pomieszanie i zatracenie istoty posługi kapłańskiej jest według kard. Kaspera jedną z podstawowych przyczyn pogłębiającego się kryzysu powołań. W parafiach trzeba doceniać pracę proboszcza, zaznaczył, niezależnie od tego, jakie ma się poglądy na wspomniane wyżej kwestie celibatu czy roli kobiet. Purpurat zaznaczył, że wbrew ocenom niemieckich hierarchów nie dostrzega on w watykańskiej instrukcji żadnego „autorytarnego neo-klerykalizmu”.

 

Z drugiej strony kardynał podziela część zarzutów, jakie pod adresem instrukcji wysunęli biskupi zza Odry. W jego ocenie Kongregacja ds. Duchowieństwa przed publikacją dokumentu powinna była przeprowadzić konsultacje z przewodniczącymi Konferencji Episkopatów; sądzi on, że tekst zbyt obcesowo traktuje rolę świeckich wiernych, bo ta w wielu aspektach, sądzi Kasper, może i powinna być większa niż dziś.

 

Kard. Walter Kasper od początku pontyfikatu papieża Franciszka należy do nieformalnego grona jego teologicznych doradców. To on był głównym architektem koncepcji dopuszczenia do Komunii św. rozwodników w nowych związkach na gruncie wydanej w 2016 roku adhortacji Amoris laetitia. Również pod jego wpływem papież zgodził się na dopuszczanie do Eucharystii niektórych niemieckich protestantów, co wydarzyło się w roku 2018.

 

W roku ubiegłym kard. Kasper współtworzył głośny „List do pielgrzymującego ludu w Niemczech” papieża Franciszka, w którym podkreślono konieczność wzmiankowanego już wyżej „zwrotu misyjnego”, piętnując zarazem widoczną za Odrą fiksację na kwestiach czysto strukturalnych oraz coraz poważniejsze ryzyko rozłamu.

 

Źródła: domradio.de, PCh24.pl

 

Pach


DATA: 2020-07-27 15:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Za późno, Eminencjo. Mleko się wylało i głównie Twoja zasługa. W Twoim dostojnym wieku wypada najpierw pomyśleć, a potem działać!
5 dni temu / Jan
 
Nabroił więc teraz próbuje coś naprawić, ale mało przekonywająco.
7 dni temu / DNA
 
Zabrzmiało jak fejk. Ale widać Bóg kieruje drogami grzeszników, skoro nawet kard. Kasper broni instrukcji z Watykanu.
7 dni temu / Myślcie!
 
Kardynał Kasper informuje zaniepokojonych niemieckich , heretyckich biskupów , że rewolucja nadal trwa a list jest tylko zagrywka , która ma pewnie zdezorientować jej przeciwników
7 dni temu / Mirek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.