DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

Kard. Walter Kasper: prezbiteriat kobiet jest niemożliwy. Co innego diakonat

Kard. Walter Kasper: prezbiteriat kobiet jest niemożliwy. Co innego diakonat
Fot. Fabio Frustaci / EIDON/MAXPPP / FORUM

Kardynał Walter Kasper uważa dopuszczenie kobiet do prezbiteriatu za niemożliwe. Co innego z diakonatem - tu purpurat dostrzega pewne pole manewru. Jest też przekonany, że papież zgodzi się na święcenie żonatych mężczyzn.

 

Emerytowany kardynał kurialny Walter Kasper, jeden z najbardziej wpływowych współczesnych teologów, udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi liberalnemu „Frankfurter Rundschau”. Był pytany między innymi o problem kapłaństwa kobiet.

 

W Niemczech zakończył się niedawno tygodniowy strajk kościelny; w ramach inicjatywy Maria 2.0 kilka tysięcy kobiet nie chodziło do kościoła, domagając się dopuszczenia do święceń oraz zmian w celibacie i moralności seksualnej.

 

Kardynał Kasper uważa jednak, że fundamentalny postulat tego ruchu – dopuszczenie kobiet do prezbiteriatu - jest niemożliwy do spełnienia. Hierarcha wskazał, że sprawę jednoznacznie rozstrzygnął św. Jan Paweł II w liście apostolskim Ordinatio sacerdotalis, stwierdzając, że Kościół nie ma mocy udzielania kobietom święceń prezbiteriatu. Jak zauważył, zakaz ten jest ugruntowany nie tylko w Nowym Testamencie, ale i w nieprzerwanej Tradycji Kościoła katolickiego, a nawet - do XX wieku - większości wspólnot niekatolickich (anglikanów, protestantów).

 

Inaczej kardynał patrzy na sprawę diakonatu kobiet. Jest tu ostrożny, ale nie przesądza o racjach żadnej ze stron. Jak powiedział w rozmowie, obecnie nie ma tu zbyt dużego postępu, a interpretacje badaczy historii Kościoła w kwestii roli diakonis w pierwszych wiekach są bardzo różne. Według Kaspera kobiety dziś robią niezwykle dużo i tak naprawdę nie ma sensu upierać się przy diakonacie.

 

Przypomniał, że święte Katarzyna ze Sieny czy Hildegarda z Bingen w absolutnie fundamentalny sposób ukształtowały życie Kościoła swoich czasów - i nie potrzebowały do tego być diakonisami czy prezbiterkami. Ponadto kobiety pracują dziś w parafiach, w Caritas, prowadzą katechezy, zarządzają dobrami Kościoła, mówił kardynał; stąd pola do działania jest naprawdę wiele.

 

Kasper mówił też o zmianach w Kościele katolickim w Niemczech. Przyznał, że z wielkim oczekiwaniem wypatruje efektów tak zwanej drogi synodalnej, na którą zdecydowali się wkroczyć na początku marca tego roku niemieccy biskupi. W jej ramach chcieliby dokonać wielu - jak to ujmują - reform; kardynał uważa jednak, że może być problem ze sformalizowaniem podjętych decyzji, bo tu może konieczny okazać się synod.

 

Jego zdaniem z pomocą może tu przyjść Synod Amazoński. Jeżeli biskupi poprosiliby Ojca Świętego o zgodę na wyświęcanie żonatych mężczyzn na kapłanów, to według Kaspera „papież byłby na to gotowy”. Hierarcha wskazał, że sprawa celibatu nie jest przedmiotem wiary, więc może zostać zmieniona. Przyznał, że jest osobiście wielkim zwolennikiem bezżenności księży, ale to nie wyklucza dopuszczenia wyjątków w szczególnych sytuacjach.

 

Pach

Źródło: Katholisch.de


DATA: 2019-06-05 15:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Marksistowsko-leninowska taktyka: dwa kroki do przodu i jeden wstecz. Czyli najpierw wypuszczanie balonów próbnych, w przypadku silnego oporu gramy umiarkowanego konserwatystę. Ale jak przyjdzie odpowiedni moment dajemy kolejne dwa kroki do przodu.
6 miesięcy temu / Iw
 
Zadziwiajace jest zawsze to przekonanie za papiez sie zgodzi,powinien ktos ich poprosic o szczegolowe wyjasnienie podstaw tego przekonania i o komentarz papieza. No chyba ze dla nich takie pytania sa juz bardzo zacofane ,przestarzale.
6 miesięcy temu / Nick
 
Czyli tak obrazowo: ukraść auto jest na razie niemożliwe, więc wejdę w jego posiadanie na ile się da, wtedy wszyscy zobaczą, że auto jest moje i po sprawie, potem to i właściciela mogę wsadzić za kratki . . . mowa padalca ale jadowitego.
6 miesięcy temu / Andrzej BR
 
Zdyscyplinować kardynała, natychmiast, tak samo jakm i Jego kolegów z Niemiec.
6 miesięcy temu / DNA
 
metoda plastra salami, czyli zaczęło się od ministrantek, potem akolitek, teraz diakonis, jak diakonisy wejdą w obieg tzn upowszechni się w przestrzeni Kościoła, to następny etap będzie wyświęcanie żonatych mężczyzn. Nie wierzyłbym wypowiedzi tego kardynała, zresztą to widać TAK TAK NIE NIE, a tutaj mamy no nie wiem, świat mówi, że trzeba wprowadzić, więc... tego typu wypowiedź. duch świata dyktuje swoje trendy.
6 miesięcy temu / axe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.