DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Kard. Walter Kasper: Komunia Święta także dla części protestantów

Kard. Walter Kasper: Komunia Święta także dla części protestantów
Kard. Walter Kasper. Fot. fot.MAXPPP/FORUM

Kardynał Walter Kasper uważa, że protestanci mających za małżonka katolika mogą przystępować do Komunii Świętej, o ile ich życie „pasuje do sakramentu” i wierzą, że Eucharystia to Ciało Chrystusa.

 

Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Niemiec kard. Walter Kasper, udzielił wywiadu austriackiej gazecie kościelnej „Tiroler Sonntag”. Mówił w nim przede wszystkim o postępach ekumenizmu. Zabrał też głos w sprawie udzielania Komunii świętej niektórym protestantom.

 

Według hierarchy dialog ekumeniczny znajduje się dziś „w fazie przejściowej”, której nie można przeskoczyć ani pominąć, ale w której prowadzi Kościół z pewnością Duch Święty. Kardynał wspomina w wywiadzie, że w latach jego młodości często słyszało się jeszcze „przerażające obelgi pod adresem luteranów”; teraz, po Soborze Watykańskim II, wiele rzeczy poszło zdecydowanie naprzód. Wystarczy wskazać, że nie ma takiego tygodnia, by papież Franciszek nie przyjmował duchownych niekatolickich – i to jako braci i siostry. - Nawet biskup ewangelicki nie jest dla papieża zwykłym świeckim - podkreślał Kasper.

 

Jak wskazywał hierarcha, utopią jest wizja wszystkich chrześcijan zjednoczonych w jednym Kościele. W jego ocenie jest jednak bardzo wielu takich, którzy są dziś z katolikami niezwykle blisko. - Mam czasami wrażenie, że są tacy chrześcijanie ewangeliccy, do których jest mi bliżej niż do niektórych katolików, czy to zupełnie liberalnych, czy też ultrakatolickich – powiedział dosłownie.

 

W „Tiroler Sonntag” purpurat wskazał, że właściwym celem dialogu ekumenicznego jest wspólnota eucharystyczna. Cel ten jest wprawdzie jeszcze niezwykle oddalony, ale jeżeli ewangeliccy chrześcijanie mający za małżonka katolika chcieliby przystępować do Komunii Świętej, to według Kaspera powinni móc to robić - […] Jeżeli są osobiście przekonani, że przyjmują Ciało Pana. To warunek. A ich życie musi pasować do sakramentu – uznał Kasper.

 

Pod koniec czerwca tego roku za zgodą papieża Franciszka niemieccy biskupi przyjęli dokument, w którym dopuszcza się protestantów do Eucharystii, jeżeli podzielają katolicką w nią wiarę, a żyjąc w małżeństwie z katolikiem czują „pilną duchową potrzebę” wspólnego przystępowania do Stołu Pańskiego. Dokument miał jedynie orientacyjny charakter i wszyscy niemieccy biskupi indywidualnie mogą lub nie wcielać w życie jego wskazówki. Jednym z czołowych promotorów tej zmiany był właśnie Walter Kasper.

 

Hierarcha uznał też w wywiadzie, że powołań kapłańskich jest tak naprawdę bardzo wiele, ale liczne pozostają w ukryciu, bez odpowiedzi. W jego ocenie należy zachęcać rodziny i wspólnoty do wzmacniania młodych mężczyzn stojących na rozdrożu, tak, by wybierali stan duchowny. Według Kaspera jedną z możliwości jest jednak także wyświęcanie na księży żonatych mężczyzn, tak zwanych viri probati. Nie jest to jednak, jak sądzi kardynał, jedyna odpowiedź na kryzys.

 

Źródło: kath.net

Pach


DATA: 2018-10-05 14:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a co ze spowiedzią świętą odbytą przed kapłanem a nie w spokojnym zaciszu swojego umysłu; naprawdę lewacka ideologia globalizacji zajęła umysły osób z otoczenia papieża i dziwnym trafem są to głównie Niemcy. Widać że są napęczniali od nowej misji tylko czy zapewne za pośrednictwem Ducha Świętego?
11 miesięcy temu / werbena
 
Czyli sakrament pokuty nie będzie wymagany aby przyjąć Eucharystię...
11 miesięcy temu / Ok
 
Nie chcę wypowiadać się o sytuacji w Niemczech, ale w Polsce żaden "dialog ekumeniczny" po postu nie istnieje, więc o wszelkie jego skutki- dobre, czy złe możemy się nie martwić.
11 miesięcy temu / egoizm zamiast ekumenizmu
 
Pan Jezus wyraźnie powiedział "Idźcie i nauczajcie" a nie idźcie na kompromisy...
11 miesięcy temu / antyPoPiS
 
@równiacha zaraz zaraz tylko tesciowa? jeszcze sa muzulmanie ekumeniczni ze slubapi od samej biskupki tez by chcieli sprobowac jak przejdzie to niech podrzuci jakis ekumeniczny numer telefonu.
11 miesięcy temu / w kolejce do profanacji
 
A teściowa katolika to już nie?
11 miesięcy temu / równiacha
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.