DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Kard. Urosa: nie mam nic przeciwko obrządkowi amazońskiemu, ale bez synkretyzmu

Kard. Urosa: nie mam nic przeciwko obrządkowi amazońskiemu, ale bez synkretyzmu
Źródło: youtube.com/Patrick Rover

Synod Biskupów musi jasno podkreślić, że podstawową misją Kościoła jest głoszenie Jezusa Chrystusa jako naszego Zbawiciela – uważa kard. Jorge Urosa. Jego zdaniem bardzo ważne jest przypomnienie tego, co stanowi o istocie misji Kościoła. Bo choć ekologia, sprawy społeczne, kulturowe, a nawet duszpasterskie, związane z posługami czy zarządzaniem Kościołem są ważne, to jednak drugorzędne.

 

Zdaniem wieloletniego arcybiskupa wenezuelskiej stolicy wciąż jeszcze nie udzielono wyczerpującej odpowiedzi na przyczyny sukcesu wspólnot protestanckich w Amazonii. Ludy tubylcze cenią społeczną działalność Kościoła katolickiego, ale preferują wspólnoty protestanckie.

 

Co ciekawe kard. Urosa nie ma nic przeciwko utworzeniu amazońskiego obrządku w liturgii, pod warunkiem, że „zostanie on dobrze przygotowany i będzie wolny od synkretyzmu”. Jego zdaniem przejawem takiego synkretyzmu była niestety ceremonia, która odbyła się 4 października w Ogrodach Watykańskich. Rzeczą godną ubolewania jest to, że pomimo licznych krytyk, żaden z organizatorów nie wyjaśnił, na czym polegały te obrzędy.

 

Ewentualny obrządek amazoński musi uszanować sakralną naturę Eucharystii, zachować jej podstawowe elementy i choć można wprowadzić inne gesty, żaden z nich nie może być podobny do gestów animistycznych – zauważa kard. Urosa.

 

KAI

TK


DATA: 2019-10-23 07:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zgrzeszono przeciw pierwszemu przykazaniu,co widać gołym okiem.Bo czym innym jest wprowadzenie bożków amazońskich do katolickiej świątyni.Niechaj ci kardynałowie i księża ,którzy to uczynili zastanowią się nad swoim powołaniem,czy Jezus jest u nich na pierwszym miejscu?Biada tym ,którzy gorszą maluczkich.
7 miesięcy temu / Elabinp
 
Najgorsze jednak we wspólnotach podszytych protestantyzmem jest powolne destrukcyjne wpływanie na część kapłanów nawet dobrze uformowanych. Duchowni o jakich mowa często pomagają ubogim, ale dosłownie rzucają niedbale Hostię na ołtarz, nie klękają przed Najświętszym Sakramentem, obgadują innych niewinnych księży z tej samej parafii podczas kazania także niedzielnego. Sutanna im przeszkadza, by nie powiedzieć parzy, nawet Mszę Świętą w normalnych warunkach odprawiają bez sutanny z wystającymi portkami przepraszam za dosadny język, ale trudno je nazwać spodniami spod alby. Ogólnie ci wspaniali kiedyś księża, zmieniają się nie do poznania, stają się butni, przepełnieni pychą, wszystko wiedzą najlepiej, nie znoszą wiernych i księży o innych poglądach i publicznie demonstrują im niechęć w myśl zasady, kto nie jest z nami, jest przeciw nam i Chrystusowi. Ludzie okazujący cześć Bogu działają im na nerwy, dlatego nazywają ich w najlepszym wypadku za wyłamujących się ze wspólnoty go
7 miesięcy temu / Do Marcin czę
 
Protestanci żyją zapewne w duchu, ale jakim? Któż to wie. Owoce ich działalności w Amazonii: walka z wizerunkami Matki Bożej poprzez ich niszczenie. Kto nienawidzi Maryi i Jej podobizn? Proszę spytać egzorcystów. Protestanci stawiają na nowe życie zgodne z Biblią - chwała im za to i intensywne przeżywanie doznań religijnych w duchu. Toronto blessing - najbardziej jaskrawy przykład, gdzie ekstazy wymknęły się spod kontroli. Proszę obejrzeć ów "chrzest w Duchu". Wracając do zwykłych protestantów, wielu z nich obok katolików ginie obecnie w Azji, Afryce za wiarę w Jezusa. W polskim Kościele ruchy o wpływach protestanckich przywiązują wagę do wspólnoty i biada temu, kto się nie podporządkuje, z drugiej strony część osób próbuje się kreować na liderów, na doznających światła poznania lepiej od pozostałych, strofujących innych. Nie są posłuszni, gdy biskupi zakazują użycia słów: upadek w Duchu Św. Ludzie ci nie szanują Mszy Świętej, schodzą się na Mszę jak do kawiarni i tak s
7 miesięcy temu / Do Marcin
 
Ale po co tworzyć w ogóle jakiś inny obrządek? Naprawdę ludzie z innych kręgów kulturowych potrafią się przystosować. Jeden z księży FSSPX opowiadał kiedyś, że kiedy gdzieś w Afryce zbudowali kaplicę i zajmowali się nawracaniem tamtejszej ludności. Wbrew przekonaniu wielu, że ludzie z tamtej kultury nie znieśliby statyczności i milczenia Mszy Trydenckiej bo jak wiadomo lubią tańczyć, machać rękami, bujać się itd. taką mają sposób ekspresji duchowej bardzo szybki przystosowali się do wymogów liturgii, ba nawet mogliby swoją gorliwością świecić przykładem dla ludzi z kręgu naszej cywilizacji. Ci ludzie naprawdę nie są tępi. Tworzenie dla nich specjalnego obrządku i traktowanie ich jak dzieci specjalnej troski jest dla nich obrazą. Traktujmy ich poważnie, bo na to zasługują.
7 miesięcy temu / Iw
 
NAD WSPÓLNOTAMI PROTESTANCKIMI CIĄŻĄ KLĄTWY KOŚCIOŁA - KLĄTWY PIĘCIU PAPIEŻY. Wspólnoty protestanckie są poza zbawieniem, ponieważ przyjęli nauczanie Lutra i jego herezje. Nie ma w nich Ducha Świętego. Mówi o tym Pan Jezus w Orędziach, nawet przez Ks. Ottavio Micheliniego i mówi o Neokatechumenacie, który jest jedną z sekt protestanckich, i dziełem masonerii wew. Kościoła Katolickiego do jego osłabienia przez zanik kultu do Eucharystii i herezje Lutra. Czystości św. Józefa boją się jak diabeł święconej wody. Dlatego kościoły protestanckiego zachodu i północy Europy wyludniły się, wyburza się je, lub zamienia na nocne kluby!. Tam nie ma Matki Bożej, gardzą Nią, nie wierzą w żywą obecność Jezus Chrystusa w Eucharystii. Protestantyzm jest podzielony na dziesiątki sekt, tam jest śmierć duchowa, śmierć wieczna. Pokochajmy na nowo Kościół katolicki i jego 2 tyś lat Tradycji. Synod Amazoński jest pełen demonów pogaństwa. Więc Chrystus Król! Albo śmierć wieczna!
7 miesięcy temu / ry.janszarmach3
 
Czyli więcej protestantyzmu, humanizmu we Mszy św. ok, pogaństwo nie ok. Szykujcie się na to, że taniec na bosaka, który uskuteczniała dziewczyna noszona później na canoe, albo jakakolwiek inna forma tańca, będzie częścią nowego rytu. Jeszcze więcej aktywnego uczestnictwa! Jeszcze więcej świeckich w prezbiterium!
7 miesięcy temu / M.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.