DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Kard. Turkson: temat święcenia żonatych mężczyzn w Kościele powszechnym wróci po synodzie

Kard. Turkson: temat święcenia żonatych mężczyzn w Kościele powszechnym wróci po synodzie
kard. Peter Turkson fot. Katolinen [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka powiedział, że temat święcenia żonatych mężczyzn nie tylko w rejonie Amazonii, ale w całym Kościele powszechnym najprawdopodobniej będzie kontynuowany po zakończeniu obrad synodu.

 

„To zagadnienie prawdopodobnie stanie się przedmiotem dalszej, bardziej szczegółowej debaty z perspektywą zajęcia przez Kościół jednoznacznego stanowiska, nie tylko w ujęciu rejonu Amazonii, ale całego Kościoła powszechnego” - powiedział kard. Peter Turkson amerykańskiej stacji EWTN.

 

Ghański hierarcha zaznaczył przy tym podobieństwa pomiędzy wyzwaniami w południowoamerykańskiej części świata, a resztą Kościoła np. w Kongo. Tam też występują problemy z komunikacją, diecezje położone są na wielkich obszarach, odczuwalny jest niedostatek kapłanów w regionie.

 

„Ci ludzie pragną kogoś kto (…) pochowa zmarłego, wysłucha spowiedzi, celebruje Eucharystię, a to oczywiście wymaga wyświęcenia na odpowiednie stanowisko” - przekonuje afrykański kardynał. Identyczne zdanie w tej kwestii posiada kard. Fridolin Ambongo Besungu, Arcybiskup Kinszasy (Kongo).

 

W 2017 r. na wzór zatwierdzonej przez Konferencję Episkopatu Ameryki Łacińskiej organizacji REPAM, powstała kongijska REBAC, która odgrywa rolę adwersarza potrzeb rdzennej ludności. REPAM to ciało zaangażowane w przygotowanie, a nawet współprzewodniczenie części obrad podczas obecnego synodu. Przewodniczący organizacji, brazylijski kardynał Claudio Hummes został przez Franciszka wyznaczony na osobę odpowiedzialną za końcowy kształt dokumentu podsumowującego synod.

 

W 2017 przedstawiciele REBAC i REPAM, a wśród nich hierarchowie Kościoła wzięli udział w niemal dwugodzinnym „nabożeństwie” do Matki Ziemi, której przewodniczyła rdzenna szamanka. W centralnym punkcie obrzędów znajdowało się drzewo i zgromadzone wokół niego przedmioty, m.in. kalendarz Majów.

 

Zdaniem kard. Besungu, Kościół w Kongo potrzebuje inkulturacji Ewangelii, tak by przestał kojarzyć się z obcą neokolonialną siłą. „Takim przykładem może być Eucharystia, która jest naszą własną (…) u nas Msza Święta wygląda jak prawdziwa uczta” - przekonywał.

 

Źródło: catholicherald.co.uk
PR


DATA: 2019-10-23 10:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Próbuję porównać postawy kardynałów Besungu i Saraha. Poza pochodzeniem obydwu z kontynentu afrykańskiego - istna przepaść. Widać wyraźnie MŁOSZOŚĆ kulturową Besungu, co nie najlepiej świadczy o poziomie ewangelizacji prowadzonej w Afryce, w ostatnich 40 latach.
8 miesięcy temu / Karol
 
"Nabozenstwo do matki ziemi"... Przecież to jest żywcem wyrwana z ideologii New Age
8 miesięcy temu / Pawel
 
Świetna sprawa- ksiądz zachoruje to Eucharystię sprawuje jego żona... albo i dzieci ksiedza....
8 miesięcy temu / Orwell
 
A co ze święceniami żonatych księży? Lepiej było ożenić się przed święceniami, niż po...
8 miesięcy temu / panda
 
Trzeba by popytac wsrod niemieckojezycznych ultra-progresistow ca sadza o kurzej twarzy mysle ze po amasonskiej twarzy musi u nich byc dalszy postep bo inaczej by powysychali poprostu.Oczywiscie obowiazkowo musi byc to rozciagniete na caly Kosciol powszeechny aby dziurke wywiercic na poczatek ma sie rozumiec.Kiedy juz wszyscy Katoliccy Ksieza beda na emeryturach jazda musi trwac.
8 miesięcy temu / Nick
 
@ tak sobie: Zawarcie małżeństwa przez już wyświęconego kapłana nie jest, w prawosławiu i wśród grekokatolików, możliwe. Natomiast kapłan owdowiały, który złoży profesję zakonną, może zostać biskupem i często tak się dzieje. Ponowne małżeństwo kapłana-wdowca jest bowiem również wykluczone. Tak więc w żadnym względzie nie są możliwe małżeństwa biskupów, którzy złożyliby sakrę.
8 miesięcy temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.