DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Kard. Tobin słyszał „plotki” o abp. McCarricku, ale trudno mu było w nie uwierzyć

Kard. Tobin słyszał „plotki” o abp. McCarricku, ale trudno mu było w nie uwierzyć
Kard J. Tobin By Adsderrick (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Kardynał Joseph Tobin przyznał, że słyszał – krótko po przybyciu do archidiecezji Newark w 2017 roku – o „niewłaściwym zachowaniu” arcybiskupa Theodore'a McCarricka. Nie sprawdził jednak tych „plotek”, ponieważ uznał je za niewiarygodne.

 

31 sierpnia na łamach „North Jersey Record” dziennikarz Mike Kelly poinformował, że „kard. Tobin powiedział mu, iż wkrótce po przybyciu do Newark usłyszał plotki o domu na plaży byłego kard. McCarricka, gdzie ten miał zapraszać kilku kleryków na raz i dzielić z nimi łoże”. Nigdy jednak nie zadał sobie trudu, by je sprawdzić, ponieważ uważał te historie za zbyt „niewiarygodne”, aby można było w nie uwierzyć.

 

„Wstyd mi, że nie zapytałem o to wcześniej” – miał powiedzieć hierarcha dziennikarzowi.

 

Kard. McCarrick pełnił funkcję arcybiskupa Newark w latach 1986-2000. Archidiecezja odmówiła komentarza w sprawie śledztwa wszczętego wobec kard. McCarricka w związku z oskarżeniami, że w latach 70. XX wieku duchowny seryjnie molestował seksualnie nastoletniego chłopca.

 

Źródło zbliżone do kardynała Donalda Wuerla, następcy McCarricka jako arcybiskupa Waszyngtonu, poinformowały Catholic News Agency, że kard. Wuerl  dowiedział się o śledztwie w 2017 roku.

 

20 czerwca 2018 r. archidiecezja Nowego Jorku ogłosiła, że ​​oskarżenia i zarzuty stawiane byłemu arcybiskupowi Waszyngtonu są zasadne. Po tym ogłoszeniu pojawiły się doniesienia, iż ​​przez dziesięciolecia McCarrick dopuszczał się karygodnych czynów seksualnych wobec kleryków i młodych księży. Do napaści miało dochodzić m.in. w domu na plaży w New Jersey.

 

Archidiecezja Newark i diecezja Metuchen również przyznały 20 czerwca bieżącego roku, że ​​osiągnęły prawne porozumienia z niektórymi domniemanymi ofiarami hierarchy w 2005 i 2007 roku.

 

Kard. Tobin utrzymuje, że o wszystkich tych oskarżeniach nie wiedział aż do czerwca 2018 roku, krótko przed ich publicznym ogłoszeniem. Duchownemu trudno było uwierzyć w krążące „plotki” na ten temat. Już wcześniej jednak, przy innych okazjach był zaangażowany w rozwiązywanie sytuacji związanych z poważnym, niewłaściwym zachowaniem seksualnym w Kościele.

 

Kard. Tobin w latach 2010-2012 pełnił funkcję sekretarza watykańskiego urzędu nadzorującego życie religijne.

 

Miesiące przed rozpoczęciem pracy kard. Tobina na tym stanowisku, Watykan zakończył wizytację apostolską o śledztwo w sprawie Legionu Chrystusa, zakonu męskiego założonego przez ojca Marciala Maciel Degollado, który w 2005 r. został usunięty z publicznej służby po tym, jak okazało się, że miał dzieci i utrzymywał kilka nieruchomości, w których wykorzystywano seksualnie nieletnich i seminarzystów.

 

„Crux” poinformował w 2016 r., że kard. Tobin „był również odpowiedzialny za wizytację i reformę męskich zakonów w Irlandii podczas kryzysu seksualnego w kraju”, gdy pracował w Watykanie.

 

W maju 2016 r. Watykan mianował kard. Tobina, by nadzorował reformę Sodalitium Christianae Vitae, stowarzyszenia religijnego składającego się z laików i księży. (Dyrektor wykonawczy CNA, Alejandro Bermudez, jest członkiem grupy). Sodalicja została założona przez Peruwiańczyka Luisa Fernando Figari, który także miał wykorzystywać seksualnie i znęcać się psychicznie nad młodymi mężczyznami. Watykan zakazał mu kontaktów z członkami sodalicji.

 

Kard. Tobin zapowiedział, że zamierza wszcząć archidiecezjalne dochodzenie w sprawie powodów, dla których nie powiedziano mu o rzekomym niewłaściwym postępowaniu seksualnym McCarricka.

 

Źródło: cruxnow.com, catholicnewsagency.com

AS


DATA: 2018-09-04 06:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kardynał Tobin jak to mówią potocznie "rżnie głupa".
ponad 1 rok temu / DNA
 
I kto uwierzy, że nie wiedział?
ponad 1 rok temu / Noe
 
I tacy ludzie są dziś naszymi Pasterzami?! Zgroza!!!
ponad 1 rok temu / Karol
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.