DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Kard. Schönborn chce małżeństw dla księży i diakonatu dla kobiet! Temat pojawi się na Synodzie amazońskim

Kard. Schönborn chce małżeństw dla księży i diakonatu dla kobiet! Temat pojawi się na Synodzie amazońskim
Kard. Christoph Schönborn. FOT.Th1979/commons.wikimedia.org

W Kościele katolickim powinni być żonaci księża, a kobiety należy dopuścić do diakonatu – uważa arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn.


Kard. Christoph Schönborn w rozmowie z austriacką telewizją ORF mówił w niedzielę o zmianach w Kościele katolickim. Jak podkreślił, jest otwarty na koncept viri probati – udzielania święceń kapłańskich żonatym mężczyznom, którzy cieszą się opinią dobrych katolików i są ludźmi doświadczonymi. Jak podkreślił wiedeński arcybiskup, o tej sprawie mówi się w Kościele katolickim na całym świecie i rzecz będzie dyskutowana także na tegorocznym Synodzie Amazońskim. Według hierarchy bardzo pozytywne są doświadczenia z żonatymi diakonami, stąd – jego zdaniem – można sobie wyobrazić, że w przyszłości obok księży żyjących w celibacie posługę pełnić będą także żonaci księża.


Zostałoby wówczas stworzone swoiste dwustopniowe duchowieństwo – księży honorowych i etatowych, ale: dlaczego nie? – pytał kardynał.

 

Hierarcha jest jako ordynariusz osobiście odpowiedzialny za około 30 żonatych kapłanów w Kościele katolickim obrządku wschodniego. Jak mówił, niektórym rodzinom wiedzie się dobrze, inne się jednak rozpadają. – Powiedziałbym stąd bardzo trzeźwo: życie nie jest proste – skonstatował. W jego ocenie życie w celibacie, które on osobiście uważa za bardzo szczęśliwe, też może się nie udać – tak samo, jak życie w małżeństwie i rodzinie.


Hierarcha powiedział też w ORF, że zabiega o nadanie kobietom w Kościele katolickim na całym świecie większej roli. Kwestia kobiet, uznał kardynał, jest „decydująca dla przyszłości Kościoła”. Stąd należy – w jego ocenie – wprowadzić między innymi diakonat kobiet oraz zapewnić im możliwość piastowania kierowniczych stanowisk, także w samym Watykanie.

 


Źródło: Kath.net
Pach

 

 

Powyższy tekst jest jednym z licznych artykułów świadczących o olbrzymim kryzysie w Kościele. Jednak zawsze pamiętamy, że Kościół to nasza Matka, to Chrystusowa Owczarnia, której – jak obiecał Jej Najświętszy Założyciel – bramy piekielne nie przemogą. Kościół – jeden, święty, powszechny i katolicki, dostarczyciel jedynej prawdziwej religii, będący Mistycznym Ciałem tego, który jest Prawdą, Drogą i Życiem – istniał będzie zawsze. Był już wszakże targany licznymi kryzysami, prześladowaniami i upadkami – mimo tego zawsze wychodził z kłopotów i powstawał, by przekazywać wszystkim narodom Słowo Boże. Nie ustawajmy w modlitwie za naszych kapłanów, biskupów i Ojca Świętego, za nasze katolickie rodziny i katolickie społeczeństwo. Nie ustawajmy w modlitwie również za kard. Schönborna – ta modlitwa jest mu niezwykle potrzebna! Trwajmy przy tym w świętej wierze katolickiej, której zasad, dogmatów, prawd i tradycji nie da się zmienić – a w sprawach takich jak opisana w powyższym tekście, zaglądajmy do Katechizmu Kościoła katolickiego, w którym wciąż odnaleźć możemy słuszne odpowiedzi na dręczące nas pytania.

 

  


DATA: 2019-04-17 09:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Dwustopniowe duchowieństwo ? księży honorowych i etatowych, " A gdzie szukać Prawdziwych Kapłanów ??? Czy podwładni Papieża J.P.II w szczególe ZNAJĄ KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO ? Kard. Christoph Schönborn NAJWYRAŹNIEJ MA BRAKI. Opowiada implicite o jakimś kościele ale to na pewno NIE JEST KOŚCIÓŁ KATOLICKI. Taki ważny hierarcha a nie WIE, że życie KAPŁANA nie jest PROSTE i POLEGA NA OFIAROWANIU SIEBIE Panu Bogu a nie kobiecie. TO co sobie uważa Ks. Schonborn tylko uwłacza jego kapłaństwu ,jego Nauczycielom i Przełożonym. Dziwi tylko , dlaczego nie ma odważnych wiernych aby Obieścić MU Dobrą Nowinę.
10 miesięcy temu / iskierka
 
Cos z tego mamy juz w Polsce. Prosze zauwazyc, ze w Tv-Trwam, ogladamy juz filmy amerykanskie, gdzie pokazywani sa "duchownni" zonaci. Maja dzieci. Tak jakby to bylo czyms normalnym. Czy jest to przyzwyczajanie polskiego spoleczenstwu do zmian w kosciele? Taktyke przyzwyczajania prowadzi przeciez ruch LGBT. Czy tylko analogia?
10 miesięcy temu / CH
 
Byc sekretarzem redakcji Katechizmu i odgrywac centralna role przy jego tworzeniu azeby potem samemu zaprzeczac jego wykladni to jest dopiero sprzecznosc.Takie "krolestwo" wewnetrznie sprzeczne nie moze sie dlugo ostac.
10 miesięcy temu / Nick
 
To jeden z największych szkodników we współczesnym Kościele. Żal, bo swą niebywałą karierę zawdzięcza Św. Janowi Pawłowi II.
10 miesięcy temu / Anna
 
Jeżeli kapłan ma w sercu Boga to dla nikogo innego tam miejsca juz nie będzie i nikogo innego juz szukał nie będzie.
10 miesięcy temu / Wojtek76
 
Piąta kolumna w kk istnieje już od przynajmniej 100 lat.Sa święty Maksymilian Kolbe mówił że Masoneria otwarcie manifestowała w 1917 roku z transparentami obrażającym kk i obietnica wybrania własnego papieża Judasza.Proroctwa biblijne muszą się wypełnić by Szatan przegrał i jego pomocnicy na ziemi.
10 miesięcy temu / Mr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.