DZIŚ JEST:   30   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Kard. Schönborn broni Pachamamy i mówi o „wyjątkach” od celibatu

Kard. Schönborn broni Pachamamy i mówi o „wyjątkach” od celibatu
GuentherZ [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], from Wikimedia Commons

Arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn udzielił obszernego wywiadu austriackiemu magazynowi „Die Furche”. Hierarcha mówił między innymi o celibacie, posłudze kobiet, podejściu Kościoła do homoseksualizmu oraz o „skandalu” wokół Pachamamy w Watykanie.

 

Według kardynała jest możliwe, że w Kościele katolickim pojawią się wkrótce żonaci księża. Jak powiedział, wielkim „laboratorium” jest tutaj instytucja stałego diakonatu. Hierarcha przyznał, że wyświęcanie żonatych diakonów na prezbiterów byłoby niewątpliwie bardzo dużym przeskokiem i wiązałoby się z licznymi trudnościami, bo tacy diakoni mają przecież swoje życie zawodowe, ale rzecz nie jest jego zdaniem zasadniczo niemożliwa. Purpurat podkreślił jednak, że „podstawową formą” kapłaństwa w Kościele rzymskokatolickim jest celibat – i to się nie zmieni, bo bezżenność jest „skarbem” Kościoła i nie wolno z niej rezygnować.

 

Pytany o przyszłość kobiet w Kościele podkreślił, że rzecz była szeroko dyskutowana na Synodzie Amazońskim. Schönborn wskazał, że w Amazonii jest wiele wspólnot katolickich, którymi już dziś de facto kierują kobiety. W jego ocenie nie chodzi o to, by panie miały zastępować księży, ale by korzystając z już istniejących możliwości w prawie kanonicznym mogły pełnić posługę niezbędną dla funkcjonowania wspólnot wierzących.

 

Hierarcha odniósł się też do problemu stosunku Kościoła katolickiego do homoseksualizmu. Sam stał się ostatnio obiektem bardzo ostrej krytyki, bo w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana kolejny ju raz gościł grono progejowskich aktywistów i artystów, w tym Gery Keszlera czy Thomasa Neuwirtha, znanego jako „Conchita Wurst”. Kardynał zapewnił, że chciał jedynie z okazji Światowego Dnia Aids dać wyraz swojej troski o osoby cierpiące z powodu tej choroby. Jak podkreślił, chodzi nie tylko o ludzi homoseksualnych, ale także o chorych heteroseksualistów, których wielu jest na przykład w Afryce.

 

Purpurat ocenił ponadto, że Kościół kontaktując się z osobami homoseksualnymi nie może zwracać uwagi w pierwszej kolejności na ich orientację, ale raczej na to, że są po prostu ludźmi.

 

Wreszcie kard. Schönborn wziął w obronę obecność figurek pogańskiej bogini Pachamamy w Watykanie podczas Synodu Amazońskiego. Stwierdził, że nie ma tu żadnego skandalu, bo Kościół katolicki w swojej historii zawsze chrystianizował pogańskie elementy. - Kontrowersyjna statuetka Pachamamy jest przede wszystkim po prostu kobietą w zaawasowanej ciąży - stwierdził. Pachamama miałaby jego zdaniem reprezentować Matkę Ziemię i jako swoisty „archetyp” mieć swoje miejsce w chrześcijaństwie.

 

Hierarcha mówiąc o inkulturacji i chrystianizacji podał też przykład kadzidła, którego wykorzystanie we wczesnym Kościele byłoby nie do pomyślenia, bo rzecz, jak stwierdził, wiązała się z pogańskimi kultami; podobnie, wskazał Schönborn, biskupie mitry czy naczynia liturgiczne nie pochodzą z tradycji biblijnej, ale mają swoje rzymskie, pogańskie wzorce - stwierdził.

 

Źródło: kath.net

 

Pach

 


DATA: 2019-12-20 18:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żyć mi się nie chce jak czytam takie dyrdymaly.... Jestem przerażona! Boże, nie opuszczaj nas!
9 miesięcy temu / Aga
 
Ta przekleta paczamama po prostu UNIEWAŻNIA GUADELUPE,
9 miesięcy temu / Klik
 
I które naczynie liturgiczne zdaniem ks. kardynała ma "pogańskie wzorce"? Chyba nie kielich mszalny z Walencji.
9 miesięcy temu / studencja_polsk
 
O ile wiem, "kobiety w zaawansowanej ciąży" zwykły wchodzić do kościoła ubrane. Po drugie sformułowania, że "Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi" w Rdz 2,7 i "ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki podniebne" w Rdz 2,19 nie dowodzą żadnego archetypu "matki ziemi", wręcz wskazują, że jedynym Ojcem i Stwórcą jest Bóg. Żadnego archetypu ani żadnej "matki ziemi" w chrześcijaństwie nie ma i nie będzie. Chrystus kogo innego wyznaczył za Matkę umiłowanemu przez Siebie uczniowi.
9 miesięcy temu / studencja_polsk
 
Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. Czy kardynałowi trzeba przypominać jak brzmi I-wsze przykazanie? Przecież to zrozumiałe dla każdego a gadanie o archetypach czy inkulturacji to zamylanie poprzez stosowanie trudniejszych wyrazów czy pojęć.
9 miesięcy temu / Babcia ze wsi
 
"Kontrowersyjna statuetka Pachamamy jest przede wszystkim po prostu kobietą w zaawasowanej ciąży." Biedak nie wie, że jest to pogańskie bóstwo i nie wie, że fałszywych bożków nie wolno wnosić do kościoła a tym bardziej oddawać im czci? Powinien się udać na jakieś dobre rekolekcje, uzupełnić swoje braki w wiedzy teologicznej a nie pleść bzdur.
9 miesięcy temu / ant
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.