DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Kard. Schönborn: Viri probati będą posługiwać równolegle z celibatariuszami

Kard. Schönborn: Viri probati będą posługiwać równolegle z celibatariuszami
Fot. MAXPPP/Forum

Celibat nie zostanie zniesiony. Bezżenność pozostanie formą podstawową życia księży. Równolegle jednak posługiwać powinni viri probati – mówi kardynał Christoph Schönborn, jeden z głównych redaktorów dokumentu finalnego Synodu Amazońskiego.

 

Arcybiskup Wiednia mówił na antenie austriackiej telewizji ORF o przyszłości kapłaństwa po Synodzie Amazońskim. Zapewnił, że podstawową formą życia kapłańskiego pozostanie bezżenność jako bezpośrednie naśladowanie Pana Jezusa. Kapłaństwo żonatych byłoby nie jego zastępstwem, ale czymś równoległym. Hierarcha, który z woli papieża Franciszka był jednym z redaktorów dokumentu finalnego synodu, przyznał, że głosował „za” otwarciem kapłaństwa dla żonatych mężczyzn.

 

Kardynał stwierdził też, że w jego ocenie celibat nie odgrywa podstawowej roli w problemie nadużyć seksualnych popełnianych przez niektórych duchownych. Badania wskazują, że najwięcej przestępstw tego typu popełnianych jest w środowisku rodzinnym i sprawcami są zwykle żonaci mężczyźni, podkreślił.

 

Kardynał sprzeciwił się ponadto redukowaniu Synodu Amazońskiego do tematyki celibatu; powiedział, że najważniejsze były kwestie ochrony środowiska naturalnego, bo Amazonia ma olbrzymią wagę dla przyszłości świata.

 

 

Źródło: kathpress.co.at

Pach

 

Polecamy nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

  

  


DATA: 2019-11-05 10:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Marek, @july: w mojej parafii już od kilku lat zakonnica razem ze świeckim szafarzem rozdają Komunię św., a tymczasem ks. proboszcz spoczywa sobie na tronie i palcem nie kiwnie, żeby rozdawać Komunię: odpoczywa sobie, hehe.
6 miesięcy temu / eee tam
 
Zły duch kardynała.
6 miesięcy temu / DNA
 
july-rozumiem, że jesteś zwolennikiem tzw.FAKTÓW DOKONANYCH! Co z tego, że zawsze byli na świecie złodzieje, czy to powód by złodziejstwo prawnie sankcjonować jako nowy porządek społeczny: kradnij ile chcesz i co chcesz nikt nie ma prawa ci nic zrobić! To że w budynkach Kościoła Katolickiego bluźnierstwa stały się codziennością - NICZEGO NIE ZMIENIA W TYM, CO ZNACZY BYĆ ZGODNE Z WIARĄ KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO! Wyjątki potwierdzają reguły nigdy ich nie likwidują! Katolik do takich kościołów nie powinien nawet zaglądać, a co dopiero uczestniczyć w bluźnierstwach! A tam gdzie istnieje choć iskierka nadziei, próbować przeciwstawić się tym bluźnierstwom - z rozwagą ale zdecydowanie!
6 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Jest kryzys małżeństwa to może by poligamię przywrócić. Może jeszcze jakiś kryzys by się znalazł.
6 miesięcy temu / Rcznr
 
Czyli wszystko było od początku do końca ukartowane i najmniej chodziło o ewangelizację Indian. Mądrzy ludzie dawno już o tym mówili. Teraz będą nam wmawiać, że to Duch Święty tak chciał. Szkoda, że dopiero od roku 2013 czyli od wyboru Franciszka. Jak widać Jan Paweł II i Benedykt byli zamknięci na działanie Ducha Świętego, na ale na nasze szczęście Franciszek wyjaśni nam na czym polega prawdziwe chrześcijaństwo.
6 miesięcy temu / Neptun
 
Podobnie podstawową formą małżeństwa powinien pozostać związek między kobietą a mężczyzną, jedak - także "równolegle" - powinny funkcjonować "małżeństwa jednopłciowe", w których przecież można doszukać się wielu "ziaren dobra", albo uznać za stopniowy krok w dobrym kierunku. Uzasadnienie dopasujemy wg aktualnych potrzeb.
6 miesięcy temu / M.Migas
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.