DZIŚ JEST:   16   GRUDNIA   2019 r.

Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
 
 
 
 

Kard. Schonborn: Europa wyrzekła się chrześcijaństwa, dlatego zagraża jej trzeci podbój islamu

Kard. Schonborn: Europa wyrzekła się chrześcijaństwa, dlatego zagraża jej trzeci podbój islamu
fot. Donatella Giagnori / DDP / FORUM

"Wielu muzułmanów chce po raz trzeci spróbować podbić Europę. Roztrwoniliśmy dziedzictwo chrześcijańskie i teraz Europa jest podatna na obce wpływy” – mówił w przededniu 333 rocznicy zwycięskiej bitwy pod Wiedniem arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn.


W homilii wygłoszonej 11 września w katedrze pw. Świętego Szczepana austriacki duchowny ubolewał nad utratą wiary Europejczyków, którzy z powodu „odejścia od dziedzictwa chrześcijańskiego są narażeni na obcą dominację”. Jego słowa odbierane są jako sensacyjne, gdyż hierarcha kojarzony jest z postępową frakcją w Kościele.


Kardynał Schönborn rozpoczął swoją homilię od przypowieści o synu marnotrawnym, który roztrwonił majątek ojca. - Patrząc na naszą sytuację w Europie – zauważył hierarcha - jesteśmy trochę jak on. Roztrwoniliśmy dziedzictwo chrześcijańskie i teraz zastanawiam się, jak będzie wyglądać Europa? Co się stało z Europą? – pytał duchowny, zwracając uwagę na wyparcie wiary praktycznie z każdej dziedziny ludzkiej.


Zdaniem arcybiskupa Wiednia, „beneficjentem” tej sytuacji może być islamizm. - Czy czeka nas trzecia islamska próba podboju Europy – zapytywał kard. Schönborn. – Wielu muzułmanów uważa, że to koniec Europy. Oni tego chcą – podkreślił duchowny, który zaapelował do wiernych, by błagali Boga o miłosierdzie i „kolejną szansę” na naprawienie swojego życia.


Kardynał Schönborn nawiązał do poprzednich dwóch najazdów muzułmańskich, najprawdopodobniej do oblężenia Wiednia przez Imperium Osmańskie w 1529 r. i odsieczy wiedeńskiej z 1683 r.


Jednak wyznawcy islamu znacznie wcześniej dokonali wielkiego podboju. Po zdobyciu dwóch trzecich dawnych chrześcijańskich ziem na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, muzułmańskie hordy najechały Płw. Iberyjski. Wkroczyły do Galii. Zatrzymał ich 125 mil od Paryża Karol Młot, wydając bitwę pod Poitiers w 732 r. W 902 r. muzułmanie podbili bizantyjską wówczas Sycylię. Dalsze postępy wyznawców islamu w Bizancjum ostatecznie zagroziły samej Grecji. W 1096 r. zorganizowano pierwszą krucjatę. Muzułmanie posiadali ziemie hiszpańskie przez około 650 lat aż do 1492 roku. Pod wpływem Turków przez ponad półtora wieku, aż do 1699 roku znajdował się obszar Węgier.


Obecny węgierski przywódca, Viktor Orban, stanowczo sprzeciwia się muzułmańskiej imigracji do Europy.

Kardynał Schönborn wzywa Europejczyków do odnowy wiary i szerzenia  na nowo Ewangelii w swoich środowiskach.


 

Źródło: erzdioezese-wien.at, thenewsamerican.com, AS. 


DATA: 2016-09-19 13:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Św. Benedykcie - módl się za nami
ponad 3 lata temu / Esso
 
Wszędzie gdzie słabnie chrześcijaństwo wchodzi islam. Taka reguła.
ponad 3 lata temu / Jan W.
 
~Duchowny zaapelował do wiernych~ aby błagali Boga o Miłosierdzie dla siebie i dla swojego Pasterza.Drugiego Króla Jana III Sobieskiego nie będzie,ale Polska ponownie podaje Austriakom najpewniejsza "Odsiecz Maryi" wobec Mahometan, w postaci Koronki do Miłosierdzia Bożego.
ponad 3 lata temu / stan
 
Oblężenie Wiednia (1529) - trwające od 27 września do 14 października 1529 r. przez armię Turków osmańskich, zakończone jej odstąpieniem od miasta. Bitwa pod Wiedniem ? stoczona 11 września i 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem Jana III Sobieskiego, a armią Imperium osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy pod Wiedniem. Zakończyła się przegraną Turcji, która nie podniosła się już po tym uderzeniu i przestała stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy, a teraz co? Arabia Saudyjska buduje Centrum międzyreligijne i na to się zezwala, a tam Biblii ze sobą nie można mieć, czy obrazka. Kiedyś broniono , a teraz samemu się wprowadza do Wiednia. Może nad tym niech się kard. Schonborn pochyli i zastanowi. Zresztą to nie tylko w Wiedniu, bo w innych krajach na Zachodzie też.
ponad 3 lata temu / Teresa
 
Niektórzy biskupi cierpią na rozdwojenie jaźni; mówią jedno, a robią dokładnie odwrotnie.
ponad 3 lata temu / tradycyjny katolik
 
Przecież krytykował Polskę, że nie przyjmuje imigrantów. Faryzeusz... rośnie niezadowolenie w Austrii, to zmienia front.
ponad 3 lata temu / Idzi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.