DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Kard. Schoenborn: założenia sakramentu małżeństwa się nie zmieniają, ale czasy są już inne

Kard. Schoenborn: założenia sakramentu małżeństwa się nie zmieniają, ale czasy są już inne
FOT.REUTERS/Stefano Rellandini/FORUM

Wiedeński metropolita i jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, kard. Christoph Schönborn OP, udzielił jezuickiemu magazynowi „La Civiltà Cattolica” wywiadu, przetłumaczonego i opublikowanego przez „Tygodnik Powszechny”. Hierarcha skomentował w nim papieską adhortację posynodalną „Amoris Laetitia” oraz przekonywał, że dokument jest częścią Magisterium Kościoła i nie stoi w sprzeczności z nauczaniem poprzednich papieży.

 

Kardynał Schönborn podzielił się emocjami, towarzyszącymi mu podczas pierwszej lektury „AL”. – Od razu uderzyła mnie prostota i ewangeliczny smak dokumentu – powiedział, nie wyjaśniając niestety co oznaczać ma ów ewangeliczny smak. Takiej frazy nie sposób odnaleźć w dotychczasowym nauczaniu Kościoła oraz dokumentach. Nie zmienia to jednak faktu zachwytu Austriaka nad adhortacją.

 

Duchowny zwrócił uwagę, iż „Amoris Laetitia napisana została językiem współuczestnictwa”. To kolejny niewystępujący wcześniej w Kościele termin. Kard. Schönborn wyraził również zadowolenie, że dokument „nie ma obsesji na punkcie sytuacji trudnych i złożonych”. Mimo tego kwestia związków niesakramentalnych dominowała w rozmowie z ks. Antonio Spadaro SJ.

 

„Amoris Laetitia” jest dokumentem Magisterium, który uaktualnia nauczanie Kościoła w naszych czasach. (…) musimy spojrzeć na wcześniejsze wypowiedzi Magisterium o rodzinie przez pryzmat słów papieża. Możemy naocznie przekonać się, że czym innym jest niezmienność doktryny, a czym innym historycznie uwarunkowane zmiany w jej głoszeniu Na tym polega właściwa funkcja Magisterium: wciąż na nowo interpretować Słowo Boże, pisane i przekazywane – powiedział austriacki hierarcha, kładąc ogromny nacisk na „duszpasterstwo pozytywne”. Sam termin sugeruje, że istnieje lub istniało kiedyś katolickie duszpasterstwo negatywne.

 

Faktem znaczącym jest to, że cały dokument prowadzi nas poza kategorie „regularności” i „nieregularności”. Mówiąc najprościej, papież nie przeciwstawia jednych małżeństw i rodzin, w których wszystko jest w porządku i funkcjonują dobrze, innym, które w porządku nie są. (…) I to nie jest relatywizm, wręcz przeciwnie – papież bardzo jasno mówi o rzeczywistości grzechu, nie zaprzecza, że są sytuacje „regularne” i „nieregularne”, ale idzie dalej, wychodzi poza tę perspektywę i wprowadza w życie Ewangelię – ocenił kard. Schönborn.

 

Papież przypomina, że Kościół w żadnym przypadku nie może wyrzec się proponowania pełnego ideału małżeństwa, planu Bożego w całej swej okazałości” (A L307). Ale stwierdza również, używając mocnych słów, że „byłoby czymś małostkowym zatrzymywanie się, by rozważać jedynie, czy działanie danej osoby odpowiada, czy też nie jakiemuś prawu, normie ogólnej, bo to nie wystarcza, by rozeznać i zapewnić pełną wierność Bogu w konkretnym życiu ludzkiej istoty” (AL. 304). Nie powinniśmy być małostkowi – zaapelował dominikanin.

 

Franciszek stwierdza, że w stosunku do tych, którzy znajdują się w sytuacji „nieregularnej”, duszpasterz nie może sprawdzać tylko, czy zachowana jest norma moralna. (…) Niestety, czasami nawet w nauczaniu Kościoła trafiamy na małostkowość i zamknięte serca – powiedział próbując tłumaczyć tekst Franciszka wiedeński metropolita. Zdaniem Schönborna papież uważa, że liczba „różnych sytuacji jest niezliczona” i dlatego „nie można oczekiwać jednej, nowej, ogólnej normy kanonicznej, którą dałoby się zastosować do wszystkich przypadków”.

 

Mówiąc wprost o dopuszczeniu osób rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach niesakramentalnych Austriaków położył natomiast nacisk na „rozeznanie” winy i sytuacji.

 

„Amoris Laetitia” nie zmienia obiektywnych norm związku małżeńskiego, jasno określonych w „Familiaris Consortio”, ale przynosi nam komplementarne rozważania o współczesnych uwarunkowaniach, jakim podlegają małżonkowie w praktykowaniu swojej wolności – dodał przewodniczący Konferencji Episkopatu Austrii.

 

Przedstawiając czytelnikom „Tygodnika Powszechnego” sylwetkę kard. Schönborna przypomniano, że to właśnie ten hierarcha 8 kwietnia 2016 roku na prośbę papieża Franciszka przedstawiał światu adhortację „Amoris Laetitia”. „Kilka dni później papież potwierdził, że arcybiskup Wiednia dokładnie i poprawnie uchwycił przesłanie i znaczenie adhortacji. Opinię tę papież powtórzył publicznie kilkakrotnie” – czytamy w „TP”.

  

Wciąż nie milkną echa po publikacji papieskiej adhortacji Amoris Laetitia. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu brazylijski Instytutu Plinia Corrêi de Oliveiry apeluje „do milczących biskupów, kapłanów i organizacji świeckich” o „publiczne wyrażenie poważnych zastrzeżeń, jakie wzbudza ten dokument”. Więcej na ten temat czytaj tutaj: „Nie możemy przyjąć twierdzeń, dyscypliny sakramentalnej i propozycji duszpasterskich Amoris laetitia”

 

Źródło: „Tygodnik Powszechny” za „La Civiltà Cattolica”

MWł
  


DATA: 2016-09-02 07:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

C.I.C 1983 C .A .N 915 -Do Komunii świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi.po wymierzeniu lub deklaracji kary innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim.C.A.N 916 -Kto ma świadomość grzechu ciężkiego,nie powinien bez sakramentalnej spowiedzi odprawiać Mszy Świętej ani przyjmować Komunii świętej.chyba że istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się .W takim jednak wypadku ma pamiętać o tym,że jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego,który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Kard. Schoenborn: założenia sakramentu małżeństwa się nie zmieniają, ale czasy są już inne. "Other or Alien"?)). Inny, odmieniec, wyalienowany jak golem zabijający chrześcijan "made in Czech Prague".
ponad 3 lata temu / Leo
 
@Tomasz. Błogosławiona Hiacynta (ta od objawień w Fatimie), na kilka dni przed śmiercią w szpitalu, powiedziała siostrze szpitalnej która się nią opiekowała " Przyjdą mody które będą bardzo obrażały Pana Jezusa, Kościół nie podlega modom, Pan Jezus jest zawsze ten sam". Nie wiem czy zrozumiałeś mój poprzedni post, który był ironią. Nie zgadzam się z tym co mówi kard.Schönborn OP. Ilekroć słyszę o tym że \'czasy są już inne więc zróbmy zmiany" - przypominają mi się przytoczone słowa bł. dziewczynki: " Kościół nie podlega modom, Pan Jezus jest zawsze ten sam".
ponad 3 lata temu / Nina
 
Nina Kardynał modyfikuje doktrynę i praktykę Świętej Matki Kościoła dokładnie przeczytaj treść.Przyj na oczy kto niszczy Kościół od środka.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Tego bełkotu (przepraszam za wyrażenie w odniesieniu do hierarchy Kościoła Katolickiego)nie da się już spokojnie czytać ani komentować. Ile można udowadniać że "słoń nie jest marchewką.". Ale kard. Schönborn chyba widzi różnicę. Dlatego przypomina się opis rozłamu w Kościele przedstawiony w objawieniach Matki Bożej z Akita.
ponad 3 lata temu / Nina
 
Pierwszy wyłom stworzyła adhortacja Familiaris Consortio. Zaakceptowano wówczas życie w ponownych związkach po rozwodzie, gdy urodziły się w nich dzieci. KK uznał, że wychowanie dzieci w takich związkach jest priorytetem i zaprzestał wzywania do nawrócenia - czyli powrotu do współmałżonków. Ponadto kodeks prawa kanonicznego z 1983 roku zniósł ekskomunikę nakładaną na osoby wstępujące w drugi związek cywilny po rozwodzie. Teraz zmiany, czyli ustępstwa KK na rzecz rozwodników w kolejnych związkach, idą jeszcze dalej, ale to było do przewidzenia, bo gdy się powiedziało "A", to trzeba powiedzieć "B".
ponad 3 lata temu / tradycyjny katolik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.