DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Kard. Schoenborn: to był najlepszy Synod, jaki dotąd przeżyłem!

Kard. Schoenborn: to był najlepszy Synod, jaki dotąd przeżyłem!
Kard. Christoph Schönborn. Fot. GuentherZ (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

„To był najlepszy synod, jaki dotąd przeżyłem” – pisze kard. Christoph Schönborn we wprowadzeniu do książki pt. „Powołanie i misja rodziny”, poświęconej ostatniemu Synodowi Biskupów. Książka ta właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa „Herder”.

 

Według austriackiego kardynała i arcybiskupa Wiednia ostatni synod stał się doświadczeniem „przeżywanej synodalności”. Jest to „bez wątpienia zasługą papieża Franciszka”. Ojciec Święty „nadał synodowi nową żywotność, czyniąc go miejscem pełnego werwy doświadczenia Kościoła”. Stało się to możliwe dzięki temu, że papież wykazał „dobre wyczucie, wsłuchiwał się wewnętrznie we wskazania Boga, był odważnie stanowczy i głęboko ufał działaniu Ducha Świętego”.

 

Kardynał dodaje, że dla Ojca Świętego bardzo ważna była współpraca biskupów ze świeckimi i wsłuchiwanie się w głos ludu Bożego, co widoczne było zwłaszcza w obszernych przygotowaniach do synodu, na przykład w związku z ankietami przedstawianymi wiernym, a dotyczącymi tematyki synodalnej. Schönborn sądzi, że efektem synodu jest coś zdecydowanie więcej, niż kompromis. Jak tłumaczył, wynika to z reformy procedur synodalnych, przede wszystkim rozszerzenia czasu przysługującego ojcom na wystąpienia oraz dużemu znaczeniu prac w grupach językowych.

 

Kardynał uważa, że daną jej szansę znakomicie wykorzystała grupa niemieckojęzyczna. Wszystkie przedstawione przez nią trzy teksty zostały w grupie zatwierdzone jednogłośnie, co ma być wynikiem spokojnej i bardzo rzeczowej dyskusji. To właśnie dlatego, sądzi Schönborn, właśnie grupa niemieckojęzyczna w dużym stopniu ukształtowała Relatio finalis, końcowy dokument synodu.

 

Dokument ten z kolei odnalazł – zdaniem Austriaka – „nowy język, który nie osądza ani nie wyklucza”, a wzoruje się na „pełnym siły języku Ewangelii”, nacechowanym „żywą uwagą i ludzką bliskością”. Kardynał dobrze ocenia także te paragrafy „Relatio”, które dotyczą rozwodników w nowych związkach. Synod nie zaprezentował tu żadnego „ogólnego rozwiązania”, ale opowiedział się za „wymagającą drogą” towarzyszenia i decydowania w poszczególnych przypadkach.

 

Jak ocenia z kolei autor jednego z artykułów dostępnych w książce, teolog pastoralny ks. Michael Sievernich SJ, kluczowy dla sprawy rozwodników w nowych związkach passus (paragraf 85) nie jest do końca jasny, bo można interpretować go na dwa sposoby. Istotne jest, że przegłosowany został bardzo nieznaczną większością. Sievernich, który pełnił na synodzie funkcję doradcy, uważa, że przeciwko paragrafowi mogli głosować nie tylko ci biskupi, dla których był on niezgodny z nauczaniem Kościoła. Zdaniem części głosujących paragraf mógł być… zbyt zachowawczy i w istocie powinien iść w sprawie rozwodników jeszcze dalej.

 

Książka „Powołanie i misja rodziny” ma szansę stać się kluczową dla obszaru niemieckojęzycznego publikacją posynodalną. Obok wstępu kard. Schönborna i artykułu ks. Sievernicha zawiera także autoryzowany przez niemiecki episkopat tekst, najważniejsze synodalne przemowy papieża, trzy teksty niemieckojęzycznej grupy roboczej oraz referat Schönborna wygłoszony podczas obchodów 50-lecia istnienia instytucji zwyczajnego Synodu Biskupów.

 

Źródło: kahtpress.co.at

pach

 

 DATA: 2015-12-23 13:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tomasz Mazan. Działanie niejednoznaczne, to typowa metoda modernistów. Zresztą gdybym ja patrzył jak moje dziecko robi coś złego i go do tego nakłaniał, to samo nakłanianie byłoby odczytywane jako potwierdzenie.
ponad 4 lata temu / ł
 
ł w odpowiedzi: nawet nie chcę o tym myśleć. Papież Franciszek jest jezuitą i nakłania ale nie potwierdza, pozwala ale nie zatwierdza i tu tkwi problem. Natomiast znajomość Jego bliska z kard Kasperem Walterem to jest dla mnie problem duży.
ponad 4 lata temu / Tomasz Mazan
 
Tomasz Mazan, jeśli ten kardynał jest po za Kościołem wraz z resztą heretyckich "biskupów", to gdzie jest Franciszek I, który na to wszystko pozwala, a nie raz i sam do tego nakłania? Dziwnym byłoby przecież za winy całego wojska obwiniać kapitanów, a generała już nie.
ponad 4 lata temu / ł
 
W kontekście powyższej wypowiedzi Abpa Wiednia,oraz wcześniejszej wypowiedzi,niemniej optymistycznej na temat znacznej integracji mahometan ze społecznością katolicka Austriaków,chciałbym Jego Eminencji,zadedykować piosenkę Jana Kaczmarka,pt.Oj,naiwny,naiwny,jak dziecko we mgle,jak Goliat na pchle itd.dostepnej,na You Tube.
ponad 4 lata temu / stan
 
Jeżeli kościół ? zaczyna nauczać w jawnej sprzeczności z ewangelią, przestaje być kościołem Chrystusowym a staje się diabelską imitacją mająca konkretny cel, odwieźć ludzi od Boga
ponad 4 lata temu / tofeek
 
Tenże Ekscelencja napisał bardzo słaby Katechizm KK. Zresztą otrzymał za to biskupstwo.
ponad 4 lata temu / Leszek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.