DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Kard. Sarah wzywa duchownych do celebrowania liturgii ad orientem

Kard. Sarah wzywa duchownych do celebrowania liturgii ad orientem
Fot. Pierpaolo Scavuzzo / EIDON/MAXPPP/FORUM

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah zaproponował, aby począwszy od tegorocznego Adwentu księża znów zaczęli odprawiać Msze twarzą „ad orientem”, czyli „na wschód”, a nie do wiernych. „Jest bardzo ważne, aby kapłani i wierni jak najszybciej powrócili razem zwrócili się w tym samym kierunku – na wschód lub przynajmniej ku absydzie, ku Panu, który przychodzi” – powiedział gwinejski kardynał kurialny na konferencji „Sacra Liturgia” w Londynie 5 lipca.

 

Hierarcha poprosił obecnych na spotkaniu duchownych, aby „wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe, wcielali w życie tę praktykę”. Podkreślił, że wprawdzie niezbędne są tu „roztropność” i odpowiednia katecheza, ale zaapelował do swych słuchaczy, aby „ufali, że jest to coś dobrego dla Kościoła i dla naszego ludu”. Kardynał wyraził przekonanie, że „ich własne przekonanie duszpasterskie podpowie im, jak i kiedy będzie to możliwe, ale być może warto zacząć od pierwszej niedzieli tegorocznego Adwentu, gdy czekamy na Pana, który przychodzi i który się nie spóźnia”. Słowa te wywołały długą owację uczestników konferencji.

 

71-letni obecnie prefekt Kongregacji już wcześniej wypowiadał się wielokrotnie na temat zalet celebry „ad orientem”, zwracając uwagę, że począwszy od Ofiarowania jest istotne, aby „kapłan i wierni spoglądali razem na wschód”. Zdaniem komentatorów, fakt, że kardynał podał konkretną datę rozpoczęcia powrotu do takiego odprawiania Mszy – pierwsza niedziela Adwentu wypada w tym roku 27 listopada – wskazuje na pilną potrzebę wprowadzenia zmian.

 

Przemawiający po gościu z Watykanu biskup Fréjus-Toulon we Francji Dominique Rey oświadczył, że chciałby odprawiać Mszę „ad orientem” w swej katedrze i wyśle list do swej diecezji, zachęcając księży, aby zrobili to samo. Kard. Sarah zaznaczył, że Franciszek poprosił go, aby zbadał sprawę „reformę reformy”. Dodał, że wiele badań nad liturgią pokazało, iż niektóre reformy posoborowe „były być może prowadzone zgodnie z duchem swoich czasów”, ale „wyszły poza” wskazania ojców soborowych zwartych w konstytucji o liturgii „Sacrosanctum Concilium”. Jest wiele „bardzo poważnych nieporozumień w odniesieniu do liturgii” – stwierdził kardynał prefekt, wyjaśniając, że chodzi o taką postawę w czasie Mszy, w której centrum staje się bardziej człowiek niż Bóg.

 

„Liturgia nie jest o mnie ani o tobie” – tłumaczył i kardynał. Podkreślił, że nie jest to „sprawa naszej tożsamości, osiągnięć, uniesienia lub wspierania własnej kultury czy miejscowych zwyczajów religijnych, ale liturgia jest najpierw i przede wszystkim o Bogu i o tym, co On nam dał”. Za kard. Josephem Ratzingerem powtórzył, że „zapominanie o Bogu jest najgroźniejszym niebezpieczeństwem naszych czasów”.

 

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego stwierdził, że „ojcowie soborowi nie zamierzali wywoływać rewolucji, ale chcieli ewolucji”. Kard. Sarah zachęcił również do klękania na Przeistoczenie i przy przyjmowaniu Komunii świętej. „Tam, gdzie klękanie i przyklękanie usunięto z liturgii, istnieje potrzeba przywrócenia tego, zwłaszcza w czasie przyjmowania naszego Błogosławionego Pana w Komunii Świętej” – dodał mówca.

 

KAI

matDATA: 2016-07-07 10:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"od pierwszej niedzieli Adwentu AD 2016 będzie publicznie sprawował Mszę św. versus Domini." - Księże Januszu, nic z tego. Dziś słyszałem w radiu, że Kongregacja oświadczyła, iż nie będzie zapowiedzianej zmiany. Słusznie. Znasz moje zdanie! Kult elementów przyrody i kosmosu był ważny, ale przed chrześcijaństwem. Chrześcijanin czci Boga w "Duchu i Prawdzie", co oznacza, że według Ewangelii: Chrystusa, a nie elementy przyrody lub kosmosu.
ponad 4 lata temu / Atimieres
 
Leo, prawda, trzeba mówić i o krzyżu na ołtarzu jako znaku obecności Chrystusa w Ofierze Mszy/ pp Benedykt XVI na to zwracał uwagę. Ale i sam ołtarz jest znakiem sam przez się. Ta świadomość kiedyś była większa. Stąd np. to prawa azylu ołtarzowego czy obchodzenie ołtarza dookoła dla uproszenia specjalnych łask. Na co dzień mało się o tym mówi. Dlatego ten problem: czy twarzą do ludzi, czy do tabernakulum, czy na wschód...
ponad 4 lata temu / Atimeres
 
A może by tak ktoś wspomniał o tym że katolicki ołtarz posiada krzyż katolicki, relikwie męczenników, jest konsekrowany, a owoce Najświętszej Ofiary najgodniej przechowuje się na ołtarzu(choćby bocznym) w tabernakulum. Katolicka symetria jest najprostszym katechizmem i kto ją niszczy pomaga dekatechizować. Pozdrowienia dla iberyjsko - flamandzkich marranos którzy spłynęli Renem do Tybru i napełnili Kościół swoją współczesnością.
ponad 4 lata temu / Leo
 
Msza św. "versus ad Dominum" to tyle co - do ołtarza mszalnego! Ołtarz w liturgii oznacza Chrystusa. Dlatego na początku Mszy kapłan go całuje. W Starym Testamencie ołtarz był nawet nazwany imieniem Jahwe (Rodz 33.20). Jezus zaś powiedział: "Cóż bowiem jest ważniejsze, ofiara czy ołtarz, który uświęca ofiarę?" (Mt 23,19). Dlatego nie ma mszy "versus ad populum", "versus ad orientem" lub "versus ad tabernaculum". Jest tylko "versus ad altare = ad Christum". Choć nawet księża o tym niekiedy zapominają.
ponad 4 lata temu / Atimeres
 
Verba docent, exempla trahunt, dlatego mam nadzieję że kardynał Sarah (a może i papież Franciszek?) potwierdzi swoje słowa czynami i od pierwszej niedzieli Adwentu AD 2016 będzie publicznie sprawował Mszę św. versus Domini. Same słowa nie przekonają, widać to po Summorum Pontificum, który to dokument nie został praktycznie potwierdzony przez Benedykta XVI
ponad 4 lata temu / xJanusz
 
Dobrze. że znalazł się odważny hierarcha, który usiłuje przypominać czym jest liturgia święta. Europejscy biskupi ulegli poprawności politycznej aby mieć święty spokój..
ponad 4 lata temu / nabla
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.