DZIŚ JEST:   18   LUTY   2020 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 

Kard. Sarah mówi o kryzysie w Kościele i apeluje: „trzymajcie się tradycyjnego nauczania”

Kard. Sarah mówi o kryzysie w Kościele i apeluje: „trzymajcie się tradycyjnego nauczania”
Kard. Robert Sahar. EIDON/MAXPPP/FORUM

Kard. Robert Sarah podczas spotkania w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski mówił o kryzysie w Kościele. Zwrócił uwagę na publiczne podnoszenie kwestii wyświęcania kobiet, które uznał za skandaliczne. Podkreślił, że w Kościele trwa poważny kryzys, ale wszyscy powinniśmy się modlić i trzymać tradycyjnego nauczania.

 

W sekretariacie KEP odbyła się dziś konferencja prasowa na temat książki „Wieczór się zbliża i dzień już się chyli” z udziałem kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Duchowny podkreślił, że w dobie dzisiejszego kryzysu, należy trzymać się mocno doktryny Kościoła i pamiętać o gorliwej modlitwie, ponieważ bez tego nie ma zbawienia.

 

– Trzymajcie się mocno łodzi, czyli tradycyjnego nauczania Kościoła i módlcie się – zaapelował. Purpurat zauważył, że w dzisiejszych czasach nawet zasadnicze kwestie są podważane. – Podnosi się obecnie sprawę święceń kobiet, a przecież te kwestie rozwiązał już dawno Jan Paweł II. Te dylematy są skandaliczne – zaznaczył.

 

Jego zdaniem, problemem jest największy w historii kryzys kapłaństwa. – Nigdy w historii Kościoła nie padały takie oskarżenia względem księży. Oczywiście zawsze istniały problemy i uchybienia, ale dziś są one ogromne. Kryzys w Kościele jest tak ogromny, jakbyśmy już nie wiedzieli czego nauczać. Jakbyśmy nie mieli doktryny, objawienia i depozytu wiary. Jeden episkopat mówi jedno, drugi drugie. Jeden biskup mówi jedno, drugi mówi coś innego, a wierni są zdezorientowani. To prawdziwy kryzys kapłaństwa – stwierdził.

 

Jak podkreślił kard. Robert Sarah, głównym powodem takiego stanu jest utrata wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, co prowadzi do nadużyć liturgicznych. W jego opinii, po sposobie sprawowania Mszy św. można poznać czy dany ksiądz ma wiarę.

Duchowny dodał również, że opisał w książce wiele negatywnych zjawisk, ale pozostawia czytelnika z nadzieją.

 

– Dziś znajdujemy się w sytuacji apostołów w Wielki Piątek. Żyjemy w czasach Judasza. Zdradzamy Jezusa jak Judasz, ale znajdujemy się na drodze do Emaus. Jesteśmy zrozpaczeni, ale w naszej rozpaczy i zamęcie przychodzi do nas Chrystus – tłumaczył hierarcha. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyjaśnił, że drogą do odzyskania nadziei jest rzeczywiste przeżywanie Eucharystii, natomiast „im bardziej niszczymy liturgię, tym bardziej niszczymy naszą wiarę”, natomiast „sprawowanie Mszy św. z wiarą daje nadzieję”.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2019-11-14 18:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
30
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pytanie: Czym różni się ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZBIOROWA od WSPÓŁUDZIAŁU? Stopka nam wyjaśni . . .
2 miesiące temu / AndrzejBR
 
jest odpowiedzialność zbiorowa, wystarczy przytoczyć przykład Józefa egipskiego i braci, którzy go sprzedali, a idąc dalej, jeśli jacyś Biskupowie zbiorą się razem np na synodzie amazońskim i ustalą, że celibat to przesąd, to będą odpowiadać za konsekwencje tego postępowania i niech nie zwalają na jednego w ich zbójeckiej grupie, ale będą odpowiadać jako struktura i nie chodzi tutaj o jakiś zbiór przypisany, bo wiadomo, że nie każdy biskup będzie odpowiadał, tylko dlatego, że jest biskupem z nazwy, jak próbujesz na podstawie logiki zasugerować. Kwestia na temat Narodu, np część ustaliła, że aborcja to dobro, więc odpowiadają ci co głosowali za taką inicjatywą, ale to nie oznacza, że ci pozostali prawowierni są bez winy, bo może okazać się tak, że część z nich nie upominała tych, których powinna upomnieć i niby byli przeciwko, a nic w tej kwestii nie robili, także kwestia winy jest rozłożona i nie wygląda ona tak czarno-biało jak sugerujesz.
3 miesiące temu / stopka
 
stopka-wystarczy postawić cie przed egzaminem z podstaw logiki, całkowita PAŁA. Nie ma jekiejkolwiek odpowiedzialności zbiorowej, i cały tan wywód to po prostu bełkot pijanego pod płotem. Chcesz mnie obrazić pod płaszczykiem teologi mniemań. Twoje wywody to jakby cytat z podręcznika UE dla studentów właśnie o podstawach logiki. Tam prowadzą taki dowód: każdy pijak jest idiotą - każdy Polak jest pijakiem - więc każdy Polak to idiota! koniec cytatu. Podobieństwo myślenia nie do podważenia.
3 miesiące temu / AndrzejBR
 
Szostak to szkodnik albo ignorant. On promuje spiritus sanctus electrical elektrycznego duch świętego, zabrać mu katowicki spodek wyłączyć prąd , studio i jego duch jest niemy. Na tym filmie przejawia nadpobudliwość zupełnie obcą pokojowi Ducha. Jest mocno wspierany finansowo. To 100% zielonoświątkowiec. Trzeba to otwarcie mówić ostrzegać. Spraw jest prosta: stworzenie jest zewnętrzne od Stwórcy i zostanie unicestwione jak mówi Apokalipsa.
3 miesiące temu / @ kwiatek77
 
Karkołomne wywody dyskutantów i ryzykowne - wzajemne oskarżenia o pychę, udział w grzechu Judasza, prorokowanie ... Radzę zachować ostrożność bo z każdego słowa będziemy musieli zdać sprawę na Sądzie!
3 miesiące temu / czloax
 
@AndrzejBR Tak, każdy odpowie, za swoje, jak i zbiorowo, bo przecież należysz do wspólnoty tej większej jakim jest Naród i mniejszej jak parafia, dlatego też wpisujesz się w grzech Judasza, bo go właśnie popełniłeś zaprzeczyłeś pewnej prawdzie o sobie samym, stawiając siebie wyżej, tak jak Judasz, a Judasz to jedna osoba w czasie historycznym, Apostolskim, tzn tyle, że grzech jego dotyka wszystkich od tego momentu, na zasadzie grzechu pierworodnego, jeśli chcesz pójść na łatwiznę i przypisać ten grzech jednej osobie to popełniasz wielbłąd i stajesz się takim faryzeuszem z synagogi, który właśnie dał srebrniki Judaszowi.
3 miesiące temu / stopka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.