DZIŚ JEST:   17   LUTY   2020 r.

Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

Kard. Sarah: rezygnacja z celibatu zniszczy kapłaństwo i Kościół

Kard. Sarah: rezygnacja z celibatu zniszczy kapłaństwo i Kościół
Fot. François-Régis Salefran, Wikimedia Commons/licencja CC

- Kapłan jest zaślubiony Kościołowi. Jest „Ipse Christus” czyli samym Chrystusem. Dlatego nie może związać się z kobietą. On jest cały oddany Chrystusowi – powiedział kard. Robert Sarah w rozmowie z „Il Foglio”, odnosząc się do swojej nowej książki „Z głębi naszych Serc” napisanej we współpracy z Benedyktem XVI.

 

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Sakramentów przypomniał, że celibat nie jest nową dyscypliną – jak głosi powszechna opinia – lecz jest obecny w Tradycji Kościoła od wieków. Postulat, by biskupi, kapłani i diakoni żyli w czystości pojawił się jeszcze na Soborze w Elwirze w 305 r. – Nie wywołał wówczas żadnych kontrowersji, co oznacza, że świadomość konieczności zachowania przez kapłanów celibatu była już wówczas powszechna. Kapłan odprawiający Mszę Świętą musi ofiarować siebie, swoje ciało oraz duszę. On już nie należy do siebie – podkreślił kard. Sarah.

 

Według kardynała Sarah Benedykt XVI wniósł ogromną wartość do książki „Z głębi naszych serc”. – Pokazał, że związek między abstynencją seksualną a życiem kapłańskim jest zaznaczony jeszcze w Starym Testamencie. Benedykt XVI ukazuje, że nie chodzi w tym przypadku o odrzucenie cielesności, lecz o całkowity dar z siebie, dar duszy i ciała dla Boga – powiedział hierarcha. Dodał, iż papież-emeryt dał „mistrzowską lekcję teologii biblijnej”. – Żaden kapłan nie może przeczytać tego tekstu bez wzruszenia – podkreślił kard. Sarah.

 

Hierarcha zwrócił uwagę, że współczesne kapłaństwo przeżywa kryzys, ponieważ pojawiła się w Kościele pokusa, by budować instytucję odpowiadającą człowiekowi, zgodną ze współczesnym duchem. – Kościół nie jest nasz. Otrzymaliśmy go od Boga, wraz z Credo i sakramentami. Kapłaństwo także nie należy do nas, nie możemy zrobić z nim, co chcemy. Kapłani nie są urzędnikami publicznymi. Nie wykonują zawodu, ale poświęcili się Bogu – przyznał kard. Sarah.

 

Kardynał uznał, że nie ma w związku z tym mowy o kapłaństwie kobiet. – Kiedy słyszę o takich pomysłach, zastanawiam się czy szukamy tego, co stanowi o naszej wierności Bogu czy też podążamy za modą – powiedział hierarcha, przypominając, że kobiety są w Kościele na centralnym miejscu.

 

Kard. Sarah ocenił również, że zniesienie celibatu nie stanowi lekarstwa na kryzys powołań, jak zdają się twierdzić zwolennicy takiego rozwiązania. – Kryzys powołań bierze się z kryzysu wiary! Tam, gdzie głoszona jest Ewangelia a katolicy prowadzą życie w całej surowości i wymaganiach, jakie stawia przed nimi Kościół, powołań jest wiele. Dlaczego mamy pozbawiać mieszkańców takich regionów świata jak Amazonia kontaktu z kapłanami, którzy oddali się Bogu. Czy tylko dlatego, że są tam ludzie ubodzy? – powiedział kard. Sarah.

 

Hierarcha odniósł się także do zarzutów, że jego najnowsza książka stanowi „atak” na papieża Franciszka. – Wraz z Benedyktem XVI, nikogo nie atakując, podzieliliśmy się naszymi refleksjami w sprawie zasadniczej: kapłaństwa katolickiego i celibatu. Dlaczego zarzucono nam atak na papieża Franciszka? Czy może w tekście jest choćby jedno słowo, jedno wyrażenie, które wyraża taki sprzeciw? – zapytał kard. Sarah. Przypomniał też, że Benedykt XVI nie jest przeciwny kształtowi książki. W korespondencji podkreślał, że publikację przyjmuje z zadowoleniem.

 

 

Źródło: LifeSiteNews

ged


DATA: 2020-01-29 10:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I właśnie to napisałem. Nie bez powodu napisane jest że biskup ma być mężem jednej żony. Jeśli oczywiście ma taka potrzebę, ale lepiej było by mu być bez żony. Jednak dla wszeteczenstwa, ma mieć żonę jeśli nie potrafi żyć bez kobiety. Czytanie ze zrozumieniem....
10 dni temu / Do @Bzdura
 
to są zupełnie inne sprawy , ZUPEŁNIE INNE , TO NIE TO O CZYM WY MÓWICIE
16 dni temu / cień
 
Gdyby Pan Jezus chciał się ożenić to by to zrobił i nikogo by to nie dziwiło. Jednak uczył inaczej. Mówił o eunuchach dla służby Bogu, o tym by zostawić wszystko i iść za nim, o całkowitym oddaniu. A teraz wymyślają jakieś bzdury i tworzą swoją nowa religie. Ktoś chce zniszczyć nasz kościół ale to się nie uda. Bramy piekielne go nie przemogą.
19 dni temu / Maggie
 
Zgadza się, to co piszesz to bzdury, gdyż życie z kobietą żoną wcale nie warunkuje nieczystości, a wyciąganie ze bzdurnego założenia bzdurnego wniosku nie tworzy prawdy.
19 dni temu / @Bzdura
 
A czy Zycie z kobietą żoną to Zycie w nie czystości? Jeśli tak to sam Apostoł Piotr żył w nie czystości.
19 dni temu / Bzdura
 
I o to chodzi!
19 dni temu / Mieszko
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.