DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2020 r.

Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Kard. Sarah: Liturgiczne spustoszenie posoborowego Kościoła

Kard. Sarah: Liturgiczne spustoszenie posoborowego Kościoła
©Pierpaolo Scavuzzo / EIDON/MAXPPP

Kryzys wiary dotyka nie tylko zwykłych wiernych, ale przede wszystkim księży i biskupów – ostrzega kardynał Robert Sarah. Stoimy w obliczu liturgicznego spustoszenia – trzeba nam „reformy reformy”.

 

W niemieckim Herzogenrath w Nadrenii Północnej-Westfalii odbyła się w czwartek 30. marca osiemnasta już Konferencja Liturgiczna. Nie mógł na nią przybyć gwinejski kardynał Robert Sarah, ale swoją nieobecność powetował przesyłając tekst, odczytany przez jednego z prelegentów. Jak relacjonuje austriacki portal Kath.net, słowa purpurata, obecnie stojącego na czele Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wybrzmiewały jak zwykle z wyjątkową jasnością.

 

Kardynał rozpoczął się od przypomnienia, że liturgia jest centralnym punktem i źródłem Kościoła, znajdując swój fundament w samym Chrystusie. Jak dodał, to, co nazywa się „liturgicznym aggiornamento, w pewnym sensie zostało wypełnione motu proprio Summorum Pontificum Benedykta XVI”.

 

Hierarcha wyjaśnił, że by zachować swoją mistyczną esencję liturgia musi być nieustannie reformowana. Niestety, właściwa reforma, postulowana przez Sobór Watykański II, zastępowana jest zazwyczaj duchem powierzchowności i samowoli. „Za wszelką cenę chce się zmarginalizować spuściznę uznawaną za całkowicie negatywną i przestarzałą, by stworzyć przepaść między tym, co było przed Soborem, a tym, co ma istnieć po nim” – stwierdził kardynał. Nie powinno być dziś wobec tego żadnej wątpliwości, że konieczna jest „reforma reformy”, albo raczej „wzajemne inspirowanie się rytów”. Hierarcha wskazał tu na kryzys Kościoła poczynający się od czasu po Vaticanum II, na który trzeba patrzeć w powiązaniu z kryzysem liturgii. Wymienił takie zjawiska jak brak szacunku, desakralizację i horyzontalizację istotowych elementów mszy świętej.

 

„Nie można zamykać oczu na katastrofę, spustoszenie i schizmę”, którą spowodowali promotorzy kształtowania liturgii Kościoła podług własnych wyobrażeń, napominał purpurat. Promotorzy ci „zapomnieli, że działanie liturgiczne nie jest tylko aktywną modlitwą, ale także – i przede wszystkim - misterium, podczas którego wypełnia się dla nas coś, czego nie jesteśmy wprawdzie w stanie całkowicie pojąć, ale co możemy przyjąć w wierze, miłości, posłuszeństwie i nabożnej ciszy”. To właśnie jest „prawdziwe znaczenie aktywnego uczestnictwa wiernych” w liturgii.

 

Kardynał wskazał następnie, że jesteśmy dziś świadkami głębokiego kryzysu wiary, który dotyka nie tylko zwykłych wiernych, ale także niezliczonych księży i biskupów, którzy nie potrafią nauczyć ludzi pojmowania liturgii jako ofiary. Redukowanie mszy świętej do zwykłej uczty jest bluźnierstwem. Msza święta nie jest i nie może być „miłym sposobem na spędzenie czasu”; tymczasem dziś wielu ludzi nie wie już wcale, że celem mszy świętej jest „uwielbienie i adoracja Boga, zbawienie i uleczenie ludzi”. Nawet kapłani i biskupi zapomnieli o tym aspekcie nauczania soborowego.

 

Pierwszą przyczyną kryzysu liturgii jest to, że „w centrum nie ma już Boga i adorowania Go, ale stoją w nim ludzie i ich rzekoma potrzeba robienia ‘czegoś’, by znaleźć jakieś rzeczywiste zajęcie podczas Eucharystii”. Należy wrócić do postrzegania liturgii jako miejsca spotkania z Bogiem twarzą w twarz, uwielbiania Go; trzeba ponownie odkryć liturgię jako święte misterium.

 

Jak mówił kardynał, skoro ubolewamy nad tym, że Europa porzuciła swoje chrześcijańskie korzenie, to myśląc o obszarze liturgicznym musimy przede wszystkim stwierdzić: „Kto w pierwszej kolejności porzucił swoje chrześcijańskie korzenie i swoją chrześcijańską przeszłość – to z pewnością posoborowy Kościół katolicki”.

 

Choć jesteśmy świadkami wielkiego spustoszenia w obszarach liturgicznym i moralnym, wielu w ogóle tego nie dostrzega. „Łódź Kościoła dryfuje na wzburzonym morzu tego dekadenckiego świata, a fale smagają ją tak mocno, że woda zalewa już pokład. Jednak coraz większa liczba duchownych i wiernych woła: Wszystko w porządku! (na tonącym okręcie)”.

 

Kardynał podkreślił na koniec wielką wagę dokumentu Summorum Pontificum Benedykta XVI. Jak stwierdził, stanowi on bardzo ważny wkład „w teraźniejsze i przyszłe życie Kościoła, a także w ruch liturgiczny naszych czasów”. W ramach tego ruchu i na gruncie papieskiego motu proprio wielu ludzi, zwłaszcza młodych, tworzy dziś wiele dobra, prawdy i piękna.


Pach

Źródło: Kath.net

DATA: 2017-04-04 12:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Głos wołającego na puszczy
ponad 2 lata temu / luk
 
Jeden prawdziwy głos pośród tak wielu. Tak właśnie wygląda sytuacja Kościoła jak opisał Go Kardynał Sarah. Zaprawdę Święty, Boży Kardynał. Widać, że kieruje Nim Duch Święty. Święty Kardynał Sarah. Niech Go Bóg strzeże, chroni i broni przed wilkami w owczych skórach i innymi co sprzeniewierzyli się nauce Chrystusa i Jego Prawom, a Matka Najświętsza niech Go ma nieustannie w swojej opiece. Maryjo okryj Go swoim płaszczem i błogosław w Jego wysiłkach na rzecz przywrócenia Chrystusowi należnego miejsca.
ponad 2 lata temu / Tomek
 
No pięknie się to wpisuje w teraźniejszość. Znaczy się że przez pół wieku ukrywano prawdę i bawiono się niegorszeniem maluczkich. Jeżeli grzech można "pić jak wodę" to te około 50 lat łyknie się jednym haustem. Nie wiem dalej o co tak naprawdę chodzi.
ponad 2 lata temu / Leo
 
Nie wyraziłbym tego lepiej. Taka jest prawda, a prawda o nas jest zazwyczaj bolesna. To jest niewiarygodne jak Chrystus został dziś poniżony. Niech dobry Bóg błogosławi ks. kardynałowi i niech Najświętsza Maryja Panna ma go w swojej opiece.
ponad 2 lata temu / marco
 
Summorum Pontificum Benedykta XVI jest swoistym "kołem ratunkowym" dla wiernych a reszta to tylko słowa, słowa, słowa.
ponad 2 lata temu / Soplica
 
Wierzę gorąco ,że powróci do Liturgii i całego Magisterium Kościoła duch przedsoborowy- na ratunek.
ponad 2 lata temu / ruisdael
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.