DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Kard. Robert Sarah przestrzega: Episkopaty nie mogą stanowić doktryny

Kard. Robert Sarah przestrzega: Episkopaty nie mogą stanowić doktryny
Kard. Robert Sarah. Fot. Pierpaolo Scavuzzo / EIDON/MAXPPP/FORUM

Kardynał Robert Sarah przestrzega przed zbytnim podkreślaniem roli Konferencji Episkopatów w Kościele katolickim. Decydować muszą sam papież i biskupi diecezjalni, bo tego chciał Jezus Chrystus; episkopaty nie mają żadnego autorytetu nauczycielskiego – podkreślił hierarcha.

 

Kard. Robert Sarah jest prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. O problemie Konferencji Episkopatów mówił w rozmowie z francuską gazetą „Valeurs actuelles”.

 

Tłem sprawy są wydarzenia w Kościele katolickim w Niemczech oraz w samym Watykanie. Na początku marca przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx zapowiedział, że Kościół w jego kraju pójdzie „drogą synodalną” i „nie czekając na Rzym” rozstrzygnie kilka spraw, w tym celibat oraz reformę moralności seksualnej. Miałoby to być możliwe na gruncie nowego rozumienia władzy papieskiej i roli Kościołów lokalnych. W swoich dokumentach papież Franciszek przekonuje, że nie ma już w Kościele katolickim jednolitej doktryny (Gaudete et exsultate); jak zapowiedział z kolei niedawno kard. Rodriguez Maradiaga, koordynator Rady Kardynałów, papież wyda konstytucję apostolską, w której mówić się będzie o przekazaniu Konferencjom Episkopatów kompetencji doktrynalnych.

 

Problem w tym, że ani Tradycja Kościoła ani prawo kanoniczne nie przewidują takiej sytuacji; nie ma to żadnych podstaw biblijnych ani eklezjologicznych – i właśnie o tym mówił kardynał Sarah. Przestrzegł biskupów na całym świecie przed „fałszywym rozumieniem synodalności”.

 

 - Pierwszym odpowiedzialnym za Kościół jest papież, a w każdym z Kościołów miejscowych biskup w swojej diecezji – a nie Konferencja Episkopatu – powiedział dosłownie gwinejski purpurat.

 

Jak wytłumaczył, episkopaty służą wyłącznie współpracy między biskupami i wymianie myśli, ale nie mają absolutnie żadnego autorytetu prawnego ani kompetencji w obszarze nauczania. Najwięksi biskupi w historii Kościoła nie spędzali czasu na spotkaniach, komisjach i naradach. - Biskup powinien być przy swoim ludzie, nauczać go i miłować – stwierdził kardynał.

 

Okazji do rozmowy purpurata z „Valleurs actuelles” dostarczyła jego nowa książka („Le soir approche et et déjà le jour baisse”; tytuł nawiązuje do Łk 24, 29). Jak podkreśla informująca o wywiadzie Niemiecka Katolicka Agencja Informacyjna, kardynał w dziele tym ubolewa nad moralnym upadkiem zachodnich społeczeństw. Wskazuje tam zarazem na przykład Polski, którą jakiś czas temu odwiedził. „Moje przesłanie było jasne: Jesteście najpierw Polakami, katolikami, a potem Europejczykami. Nie składajcie tych pierwszych dwóch tożsamości na ołtarzu technokratycznej i pozbawionej korzeni Europy” - czytamy w książce.

 

Kard. Sarah skrytykował też w tym dziele Unię Europejską za to, że wysługuje się wielkim bankom zamiast stać po stronie ludzi; pochwalił restrykcyjną politykę migracyjną Włoch i państw Grupy Wyszehradzkiej. Wreszcie przestrzegł przed dwoma „barbarzyństwami” i „demonami”, które nękają współczesną Europę – islamizmem i materializmem.

 

 

Źródło: katholisch.de

Pach


DATA: 2019-04-02 07:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

? un grande questo cardinale
1 miesiąc temu / Carmelo
 
"Papież Franciszek przekonuje, że nie ma już w kościele katolickim jednolitej doktryny", ale zamiast walczyć o to, aby kościół pozostał "jeden, święty, powszechny i apostolski", to przeszedł nad tym do porządku dziennego, i nada episkopatom "kompetencje doktrynalne". I wtedy będziemy mieć kościół niemieckokatolicki, argentyńskokatolicki, irlandzkokatolicki itd... A może spojrzeć na to z innej strony: w kościele katolickim JEST jednolita doktryna, bo czy tam, gdzie jej nie ma można jeszcze mówić o kościele katolickim? Co by się nie działo pamiętajmy, że "bramy piekielne go nie przemogą". Króluj nam Chryste!
3 miesiące temu / Jagna
 
Mało , że wierni nie rozumieją "nowej dwuznacznej nauki" - to jeszcze sami PASTERZE MAJĄ problem aby się POROZUMIEĆ. Te publiczne OSTRZEŻENIA i PRZESTROGI są ŻAŁOSNE i nie w porę. Co >posiali to i mają
3 miesiące temu / iskierka
 
nadzwyczaj poukładany człowiek. skromny, logiczny, konsekwentny. wypowiada się zrozumiale, prosto, dla wszystkich katolików. niewielu europejskich biskupów dorównuje mu w mądrości.
3 miesiące temu / alex
 
Wszyscy powinniśmy sobie życzyć i modlić się za to, żeby wybrano tego człowieka na następnego papieża!
3 miesiące temu / Wernhora
 
obiekcje co do całowania pierścienia, biskup Rzymu zamiast papież, dom świętej Marty z tabernakulum w pozycji antropocentrycznej, synodalność i wiele różnych rzeczy wyglądające na instalacje systemu antychrysta, no tak to wygląda
3 miesiące temu / mieszko
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.