DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Kard. Robert Sarah nawołuje do zachowania ciszy w trakcie Mszy Świętej

Kard. Robert Sarah nawołuje do zachowania ciszy w trakcie Mszy Świętej
©Pierpaolo Scavuzzo / EIDON/MAXPPP / FORUM

Kardynał Robert Sarah przypomina jak ważne jest zachowanie ciszy i milczenia w czasie liturgii. Uznał, że zbyt „długie i hałaśliwe” procesje z darami wypaczają ich sens. Naszym obowiązkiem jest zapobiec zamianie kościołów w hale widowiskowe, a liturgii w głośne przedstawienie – podkreśla prefekt Kongregacji Kultu Bożego.

 

Kardynał Robert Sarah w L’Osservatore Romano” dokonał krytyki „długich i hałaśliwych” procesji z darami. Jak tłumaczy, „w niektórych krajach afrykańskich obejmują również przeciągające się one w nieskończoność tańce”. „Można odnieść wrażenie, że uczestniczy się w występach folklorystycznych, które wynaturzają krwawą ofiarę Chrystusa na krzyżu i oddalają nas od tajemnicy Eucharystii” – napisał prefekt Kongregacji Kultu Bożego.

 

Powołując się na kard. Josepha Ratzingera oraz ks. Guida Mariniego, kard. Sarah wskazał także, że offertorium jest częścią Mszy Świętej, w czasie której należy zachować ciszę. Jest to moment liturgii, kiedy wierni mogą się wewnętrznie jednoczyć z ofiarą Chrystusa.

 

Kardynał Sarah wyjaśnia szczegółowo znaczenie ciszy w tradycji biblijnej oraz katolickiej. Zaznacza także, że prawo liturgiczne wyraźnie wskazuje części Mszy Świętej w których należy ją zachowywać. Podkreśla także, że cisza w przestrzeni sakralnej jest cechą charakterystyczną liturgii zachodniej, w której istnieje miejsce na osobistą modlitwę wiernych i kapłana, bez śpiewu czy gry na organach.

 

„Musimy uniknąć przekształcenia kościołów, które są domem Bożym przeznaczonym dla jego czci, w hale widowiskowe w których oklaskujemy aktorów” – napisał kard. Sarah.

 

źródło: catholicculture.org/ pl.radiovaticana.va/

MR

 

 


DATA: 2016-02-06 09:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wreszcie ktoś poruszył temat mszy Św. Powiem krótko; nie będąc wierzącym gdy wszedłem do kościoła to czułem się dziwnie gdy zaczęły ryczeć organy. Teraz gdy chodzę do kościoła to nadal one przeszkadzają mi w skupieniu i modlitwie duchowej. Ponieważ uważam że tylko dzięki modlitwie w ciszy można nawiązać kontakt z Bogiem (który jest przecież Postacią Duchową) i dalej - czytanie w liturgii słowa pism przez osoby o wymowie "niemedialnej" a do tego głośniki wadliwie umiejscowione w większości kościołów stwarzają sytuacją gdzie nic nie można zrozumieć z czytania. Nazywam to parodią wiary. A do tego jeszcze częste wstawanie - przecież jest to teatr, cyrk i parodia. Do tego dochodzą denne kazania oraz czytanie listów duszpasterskich o imprezach jakie się odbyły wreszcie komunia na rękę (nadal dawana), oraz na stojąco to mamy całkowity obraz mszy tylko pytanie odprawianej w jakim wyznaniu? Na szczęście chwila przeistoczenia została niezmieniona.
ponad 1 rok temu / kos
 
Kochani bracia i siostry. Każdy kto jest przyjacielem Boga Trójedynego jest moim pryzjacielem. Każdy kto Go kocha jest moim umilowamym. Głowy do góry to już niedługo. DO zobaczenia w Niebieskiej Ojczyznie. Bo nie ważne co jeszcze Nieprzyjaciel zgotuje na ziemi to my zmierzamy ku celowi naszego swtorzenia. Niech będzie uwielbiony Bóg w Trójcy Świetej Niepojety. NIech będzie uwielbione Święte Imię Jego. Któż Jak Bóg.
ponad 3 lata temu / Katolik
 
Paweł; a gdzie można doświadczyć chorału gregoriańskiego w naszych kościołach? Generalnie nie ma chorału i tu jest problem. Gdyby był chorał, lub choćby muzyka kościelna klasyczna(Bach, Haydn) + chwile ciszy to pewnie nikt by nie miał zastrzeżeń do muzycznej oprawy Mszy św.
ponad 3 lata temu / rst
 
Dokładnie trafione. To jest właśnie to. Jeśli te cyrki w kościołach nie ustaną, to w niedługim okresie, opustoszeją.
ponad 3 lata temu / Jan
 
Jak to się ma do pięknej tradycji śpiewu np chorału gregoriańskiego, który dla osób wrażliwych jest wspaniałą możliwością wyrażenia wdzięczności Bogu i choć w nikłej części zjednoczenia się w akcie śpiewu liturgicznego ze Stwórcą? Domyślam się, że niektórym słoń nadepnął na ucho, może lepiej więc, że wolą milczenie... Najgorsze jest jednak to odgórne narzucanie, co jest jedyne i najwłaściwsze, najbardziej nieomylne i prawdziwe. Czasem czytając artykuły na tym portalu i wypowiedzi czytelników zauważam przebijający wszędzie syndrom "oblężonej twierdzy". A stąd już blisko do sekciarstwa, czego nikomu nie życzę
ponad 3 lata temu / Paweł
 
--->Rst, może nie wszyscy ale masz straszliwą(!!!))) rację.
ponad 3 lata temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.