DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Kard. Robert Sarah: Niszcząc liturgię, niszczymy wiarę!

Kard. Robert Sarah: Niszcząc liturgię, niszczymy wiarę!
fot.Fabio Frustaci/EIDON/MAXPP/FORUM

Przyczyną duchowego upadku Zachodu jest obojętność. Ludzie mówią: Bóg jest albo Go nie ma, to mnie nie interesuje. Wyrzuca się Boga z życia społecznego – Boga nie ma w polityce, w ekonomii, w ludzkiej codzienności. (…) Ludzie celebrują samych siebie: swoje działania, osiągnięcia, więzi, które ich łączą. Wymyślili swoją własną liturgię, w której nie ma już przestrzeni dla Boga, bo centralne miejsce zajmuje człowiek – mówi w rozmowie z tygodnikiem „Niedziela” kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

W ocenie hierarchy ludzie część ludzi w Europie zapomniała o Bogu, a część po prostu uznała, że rację miał Nietzsche, który głosił, że „Bóg umarł”, co jest najważniejszą przyczyną kryzysu, w jakim znajduje się Kościół. Jeśli dołożymy do tego kryzys antropologiczny w wyniku którego „nie ma znaczenia, czy jest się chrześcijaninem, buddystą, muzułmaninem czy ateistą, ponieważ wszyscy są równi”, to można dojść do wniosku, że wiara nie ma sensu. – Porzuciliśmy naszą chrześcijańskość. W świecie polityki oficjalnie odrzuciliśmy swoje chrześcijańskie korzenie. To my, ludzie wyrzuciliśmy Boga z Europy – ubolewa.

 

Kard. Sarah jest zdania, że pierwszym etapem wyjścia z kryzysu powinna być nauka wiary w rodzinie. To rodzice powinni dawać dzieciom przykład żywej wiary w Chrystusa Króla. – Odpowiedzialni jesteśmy także my, kapłani. Mamy komunikować prawdziwą wiarę, a nie nasze opinie. Mamy nauczać wiary. Z szacunkiem traktować Komunię Świętą, z godnością celebrować Mszę Świętą. Jeśli zabraknie takiego podejścia, zniszczymy wiarę ludu – podkreśla.

 

Niszcząc liturgię, niszczymy wiarę! Prawdziwy kryzys, upadek duchowy ma swój początek w zachowaniu kapłanów, którzy nie celebrują Mszy Świętej. Za tym idzie przemiana społeczna, kulturowa. Ludzie zaczynają wyrażać pogląd, że wiara jest sprawą prywatną, dlatego trzeba Boga wyrzucić z przestrzeni publicznej. A zatem musimy ponownie zamanifestować wiarę – wskazuje kard. Sarah.

 

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zwraca również uwagę na fakt, że dzisiaj codziennością Kościoła jest chaos, a wielu katolików odnosi wrażenie, że doktryna przestała istnieć, a nauczanie moralne to coś archaicznego, co powinno się porzucić. – Każdy mówi to, co chce, według własnego uznania. Jedna konferencja biskupów mówi to, inna co innego. Nie ma już jedności w nauczaniu. Jest całkowite zamieszanie – zaznacza po czym dodaje: „Nie jesteśmy posłani, aby głosić swoją własną doktryną. Jeśli zatem nie nauczamy tego, co Pan nam powiedział, jeśli nie przekazujemy doktryny, to jak wierni mogą się czuć pewnie?”.

 

Źródło: „Niedziela”

TK


DATA: 2019-12-05 08:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Naprawdę uważacie, że Kard Sarah jest zdolny do dźwignięcia Kościoła z czeluści modernizmu?! Np. Ks.Michał ma poważne zastrzeżenia, z dzisiejszego kazania.
3 miesiące temu / AndrzejBR
 
Polecam: "O wieczności Kary - odcinek 07 - Rozmyślania o rzeczach Ostatecznych | Nauki Katolickie - ks. Buda" z kanału Nauki Katolickie, Data premiery: 30 lis 2019
3 miesiące temu / kwiatek77
 
Ponawiam hasło "Kardynał Sarah na prymasa Polski" - takich ludzi nam trzeba !
3 miesiące temu / Józef z Tallin
 
"Duchownym, którzy próbują formułować elementy diagnozy współczesnego zamętu powszechnego, należałoby powiedzieć - zachowując wymogi uczciwej metodologii: horyzont chronologiczny obejmujący ostatnie sześć lat jest dalece niewystarczający. Dla diagnozy uczciwej - i dla dobra dusz dzisiaj pożytecznej - za przedmiot analizy należy mieć horyzont chronologiczny obejmujący PRZYNAJMNIEJ ostatnie sześćdziesiąt lat." Za Sacerdos Hyacinthus
3 miesiące temu / Leaf427
 
Nie żebym była za wojną, kryzysem czy innym nieszczęściem...ale Bóg dopuszcza cierpienie, gdy już nic nie dociera do ludzi = w tym celu aby ocalić ich dusze na życie wieczne...Cieszę się, że mnie w dzieciństwie uczono, iż św. Mikołaj jest sprawiedliwy = dobrym dzieciom przynosi prezenty, a niegrzecznym rózgę. Franciszek np. dostał ostatnio taki prezent, na deonie "Franciszek otrzymał kamień młyński. Papież miał powiedzieć "to jest mocne!" Co powinni dziś dostać polscy biskupi?
3 miesiące temu / kwiatek77
 
Katolicy w Polsce będą w CHARIS i w innych pomysłach Franciszka. Zwłaszcza młodzi, którzy urodzą się w takim kościele i innego nie będą znali. Pokolenie uczestniczące w NOM nie jest zbyt dzietne chyba? Nie wiem jak jest we wspólnotach tradycji katolickiej? Przyszłość należy do dzieci = jak zostaną wychowane, taka będzie kiedyś Polska. Nie wiem jednak jak będzie z płodnością Polaków, bo wiadomo jak już jest...Jeśli wszystko rozegra się w obecnym i dwóch kolejnych pokoleniach, to może się okazać, że liczniejsze narody narzucą swoje wierzenia pozostałym. Ludzie też zawierają związki bez względu na rasę, naród, religię = multikulti w Polsce, całkiem rozłoży kościół katolicki. Ale co się będziemy martwić na zapas...może będzie wojna i co niektórym wróci rozum?
3 miesiące temu / kwiatek77
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.