DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Kard. Robert Sarah: kryzys, w jakim tkwi Kościół katolicki, jest podobny do nowotworu

Kard. Robert Sarah: kryzys, w jakim tkwi Kościół katolicki, jest podobny do nowotworu
fot.Fabio Frustaci/EIDON/MAXPP/FORUM

Kryzys, w jakim tkwi Kościół Katolicki, jest głęboki i podobny do nowotworu pożerającego ciało. Dosięgnął samego Urzędu Nauczycielskiego – mówi kardynał Robert Sarah.

 

W zachodniej Europie ukazała się nowa książka prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynała Roberta Saraha. „Zostań z nami, Panie, gdyż ma się ku wieczorowi” – to tytuł wywiadu-rzeki, którą z purpuratem przeprowadził francuski dziennikarz Nicolas Diat. Na łamach niemieckiego dziennika katolickiego „Die Tagespost” opublikowano obszerny fragment tej książki, która została niedawno przetłumaczona na język niemiecki i trafiła już za Odrą do sprzedaży.

 

Kto powierzchownie spojrzy na Kościół z zewnątrz mógłby być zaskoczony, słysząc o kryzysie Kościoła. Patrząc z ludzkiej perspektywy, chrześcijaństwo w niektórych częściach świata przeżywa czas wielkiej ekspansji. Ja nie chcę jednak mówić o Kościele jako o jakimś przedsiębiorstwie, którego osiągnięcia można numerycznie wyliczyć. Kryzys, w jakim tkwi Kościół, jest o wiele głębszy, jest podobny do nowotworu, który pożera od środka ciało – mówi purpurat w udostępnionym fragmencie książki.

 

W jego ocenie największe współczesne zło polega na tym, że „zarówno w praktyce, jak i w teorii, chcemy dzisiaj zrezygnować ze światła wiary”. – Studiujemy teologię i robimy z Boga wąską, racjonalną hipotezę. Czytamy Pismo Święte tak, jakby było taką książką jak inne, a nie Słowem natchnionym przez Boga. Kształtujemy liturgię niczym teatr, a nie jak pełne tajemnicy odnowienie Ofiary Krzyża. Coraz więcej księży i osób konsekrowanych żyje całkowicie i zupełnie po świecku. Już wkrótce nawet chrześcijanie będą żyć tak, „jakby Boga nie było” – zauważa kard. Sarah.

 

„Teologia, Urząd Nauczycielski i moralność są nienaruszalne, nieodwracalne i nieodwołalne. Kościół jako taki, to znaczy jako kontynuacja i dalsze wprowadzanie Chrystusa do świata, nie znajduje się w kryzysie. Przepowiedziano mu wieczne trwanie. Bramy piekielne nigdy go nie przemogą. Wiemy i mocno wierzymy, że w jego wnętrzu zawsze będzie dość światła dla tych, którzy szczerze szukają Boga”, czytamy w tekście.

 

„Kryzys Kościoła wszedł w międzyczasie w nową fazę: to kryzys Urzędu Nauczycielskiego. Wprawdzie prawdziwy Urząd Nauczycielski, w rozumieniu jego ponadnaturalnej funkcji jako mistycznego Ciała Chrystusa, który w niedostrzegalny sposób jest chroniony i prowadzony przez Ducha Świętego, nie może popaść w kryzys. […] Panuje dziś jednakowoż prawdziwy dysonans w nauczaniu pasterzy, tak biskupów, jak i księży. Otwarcie sobie przeczą. Każdy przedstawia jako pewnik własną opinię. Stąd powstaje zamieszanie, wieloznaczność i upadek wiary. Wielu szczerych chrześcijan zostanie zarażonych dezorientacją, wielkim chaosem i niszczycielską niepewnością. Filozof Robert Spaemann podsumował to zamieszanie jednym cytatem z pierwszego listu świętego Apostoła Pawła do Koryntian: Albo jeśli trąba brzmi niepewnie, któż będzie się przygotowywał do bitwy? (1 Kor 14,8)”, wskazuje purpurat.

 

– Niektórzy pasterze, niestety, nierozważnie pomylili Bożą prawdę, którą powinni przekazywać dalej z najwyższą starannością, ze współczesnymi opiniami, z akurat panującymi ideologiami – zauważa hierarcha.

 

Kardynał zauważa dalej, że wiara musi się rozwijać, wzrastać, objawiać coraz bardziej swoją pełnię – ale nie może się przekształcać. „Błagam biskupów i księży, by strzegli wiary wiernych! Nie ufajmy kilku komentarzom, które rzekomi eksperci pośpiesznie opublikowali w internecie. Przyjmowanie Urzędu Nauczycielskiego i tłumaczenie go w zgodzie z hermeneutyką ciągłości wymaga czasu. Nie poddawajmy się rytmowi mediów, które tak szybko donoszą o zmianach, zwrotach i rewolucji. Czas Kościoła jest długi”, poucza.

 

Gdy okrętem wstrząsa sztorm, jest ważne, by trzymać się mocno tego, co jest bezpieczne i stabilne. Jest rzeczą niemądrą pędzić za nowymi trendami, które z dużym prawdopodobieństwem ulotnią się, zanim je osiągniemy. Musimy bez żadnych odchyleń trzymać się kursu i czekać, aż ukaże się nam horyzont. Chciałbym dodać chrześcijanom odwagi: nie ulegajcie pomieszaniu! Trzymacie w swoich rękach skarb katolickiej wiary. Został dla was wypracowany na przestrzeni stuleciu duchowego namysłu, w nieprzerwanym nauczaniu papieży. Ta przekazana wiara jest najlepszą podstawą waszego życia wiary – podsumowuje kard. Sarah.

 

Źródło: die-tagespost.de

Pach


DATA: 2019-09-03 13:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
26
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mądry człowiek. Szanuję go bardzo.
4 miesiące temu / Mariusz
 
Kryzys Kościoła to kryzys biskupów!
5 miesięcy temu / Zbigniew
 
Jak dramatyczna musi być sytuacja, jeśli jesteśmy świadkami takich oświadczeń. W oparciu o tę wypowiedź Kardynała Saraha można pokusić się o zadanie pytania, czy pycha w środowisku decydentów watykańskich urosła do tego stopnia, że w końcu wykipiała zalewając doszczętnie źródło Prawdy Objawionej ?
5 miesięcy temu / tak tylko
 
Daj Boże żeby został papieżem.
5 miesięcy temu / Monarchista
 
to on powinien być papieżem
5 miesięcy temu / klik
 
Kryzys jest nowotworem modernizmu,herezji i antropocentryzmu.Ujawnił się na Vaticanum II.
5 miesięcy temu / reno
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.