DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Kard. Robert Sarah: liturgię Mszy świętej należy celebrować ad orientem

Kard. Robert Sarah: liturgię Mszy świętej należy celebrować ad orientem
Kard. Robert Sarah. Fot. Pierpaolo Scavuzzo / EIDON/MAXPPP/FORUM

Kardynał Robert Sarah wezwał kapłanów, aby celebrowali oni liturgię Mszy zwróceni w tym samym kierunku, co wierni. Podkreślił, że ostatni sobór nie nakazał duchownym celebrowania Najświętszej Ofiary versus populum.

 

– W czasie Liturgii Słowa czytający i słuchający powinni być zwróceni ku sobie – powiedział kard. Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. – Ale jak tylko osiągniemy moment od ofiarowania, kiedy kapłan sam zwraca się do Boga, jest konieczne, aby celebrans i wierni byli wspólnie zwróceni w kierunku wschodnim. To dokładnie odpowiada temu, czego chcieli ojcowie soborowi – dodał kardynał.

 

Jest to zgodne z soborem i ma uzasadnienie w jego pismach i duchu – stwierdził hierarcha. – Jako prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów chciałbym przypomnieć, że celebracja „versus orientem” jest usankcjonowana rubrykami, które wskazują te momenty, kiedy celebrans musi się zwrócić w kierunku ludu. Dlatego nie jest konieczne posiadanie specjalnego pozwolenia na odprawianie Mszy Świętej w kierunku Pana – podkreślił kardynał Sarah.

 

Hierarcha stanowczo odrzucił argument mówiący o tym, że kapłani celebrujący liturgię zgodnie z tradycją Kościoła... odwracają się od wiernych. Raczej, jak powiedział kard. Sarah, wszyscy wspólnie ­ kapłan i wierni ­ zwracają się w tym samym kierunku, „w stronę przychodzącego Pana”.

 

12 czerwca 2015 roku kardynał Sarah opublikował w „L’Osservatore Romano” artykuł w którym przypomniał, że istnieje kontynuacja między zbawczą misją Chrystusa a liturgiczną misją Kościoła. Przypomniał wówczas także słowa papież Franciszka, który stwierdził, że kapłan nie jest konferansjerem. Przeciwnie niż niektórzy twierdzą oraz w zgodzie z Konstytucją Soborową odpowiednie jest, aby w czasie pewnych części Mszy Świętej, takich jak spowiedź powszechna, "Chwała na wysokości", oracje [kolekta, modlitwa nad darami i postkomunia – red.] oraz modlitwa eucharystyczna wszyscy, to jest kapłan i wierni, zwrócili się wspólnie w kierunku Wschodu, aby wyrazić intencję uczestniczenia w dziele kultu i odkupienia dokonanego przez Chrystusa” – zachęcał kard. Robert Sarah na łamach „L’Osservatore Romano”.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk, catholicworldreport.com

MR
DATA: 2016-06-01 08:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Maria List Apostolski Motu Proprio Sumorum Pontyficum 2007 Papieża Benedykta XVI dwie formy Rytu Rzymskiego Zwyczajna Pawła VI i Nadzwyczajna.XXI Sobór Powszechny był duszpasterski w jego dokumentach znajduje się liberalna trucizna pochodząca od wrogów Kościoła modernistów.Encyklika "Pascendi"Św Piusa o zasadach modernistów Dekret Św Officium 1907 "Lametabili" zbiór potępionych twierdzeń modernistów.Blędy heretyckie modernistów agnostycyzm symbolizm ewolucjonizm egzystencjalizm racjonalizm historycyzm.Wszelkie wypaczenia w kwestiach Doktryny i Praktyki pochodzą od modernistów.Były jeszcze XX Sobory Powszechne doktrynalne np Sobór Trydencki Sobór Watykański.Wszelkie aberracje liturgiczne to sprawka wrogów Kościoła modernistów.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Człowieku, uważasz postępowanie legalnej władzy skazującej niewinnego na śmierć za "brak winy", uznajesz za normę że żołnierze znęcają się nad skazańcem i jeszcze nazywasz to "tak bardzo ludzkim" pastwieniem? Gdzieś ty się wychowywał? W ubeckiej rodzinie pastwiącej się z sadystyczną przyjemnością nad Niezłomnymi? Tak samo niewinnej i ludzkiej jak Piłat?
ponad 4 lata temu / do Wolnościowca
 
Bartosik 1965 to był Ryt przejściowy.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
@peterka Jeszcze przed zakończeniem Soboru Watykańskiego II, ? w lutym 1965 r., pewien człowiek poinformował go, że wkrótce Ojciec Pio będzie miał odprawiać Mszę św. zgodnie z nowym rytem, ad experimentum, w języku narodowym, ? zgodnie z wytycznymi soborowej komisji liturgicznej mającymi na celu odpowiedzenie na potrzeby współczesnego człowieka. Natychmiast, ? zanim jeszcze ujrzał tekst nowego rytu Mszy, ? napisał do Pawła VI prośbę o dyspensę od tego liturgicznego eksperymentu oraz o umożliwienie mu kontynuowania odprawiania Mszy św. Piusa V. Gdy kardynał Bacci odwiedził go przywożąc odpowiednią zgodę, ? Ojciec Pio pozwolił sobie na wyrażenie skargi w obecności wysłannika papieskiego: ? ?Na miłość Boską, szybko zakończcie ten Sobór!?.
ponad 4 lata temu / maja
 
@do Wolnościowca: Wyrok istotnie wykonali Rzymianie na "wniosek" Żydów, którzy nie mogli wykonywać kary śmierci. Rzymianie nie są winni. Nawet Piłat chciał wypuścić Jezusa, ale wiedział, że doprowadzi to nie tylko do samosądu nad Jezusem, ale i do rozruchów przeciwko Cesarstwu. A że żołnierze się znęcali, to inna historia. Żołnierze nad każdym przestępcą się znęcali zawsze w historii świata. Rzymscy żołnierze przecież nie wiedzieli, kim jest Jezus. Słyszeli tylko, że mówi o sobie, że jest królem żydowskim, a resztę dorobiła wyobraźnia i tak bardzo ludzka chęć pastwienia się nad ofiarą, którą wkrótce będzie można zabić w majestacie prawa.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
@Bartosik - Być może, w latach 1962-1965 zmieniano mszały, więc może i było tak, jak Pan pisze.
ponad 4 lata temu / Maria
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.