DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Kard. Reinhard Marx odrzuca krytykę Watykanu w sprawie drogi synodalnej

Kard. Reinhard Marx odrzuca krytykę Watykanu w sprawie drogi synodalnej
fot. ddp images/FORUM

Kard. Reinhard Marx odrzuca stanowczo krytykę Watykanu wobec „drogi synodalnej”. Zapewnił Stolicę Apostolską, że Niemcy chcą zachować jedność z Kościołem. Nie pozwolą jednak zabronić sobie debaty także nad tymi kwestiami, które reguluje Urząd Nauczycielski.

 

Kilka dni temu niemieckie media poinformowały o pismach, jakie niemiecki episkopat otrzymał ze Stolicy Apostolskiej. Prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marc Ouellet, przesłał na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinharda Marxa, list dotyczący planowanych w Kościele katolickim za Odrą reform. 

 

Idzie o program realizowany na gruncie tak zwanej „drogi synodalnej”, czyli rozłożonych w czasie debat między biskupami a świeckimi, które miałyby owocować zmianami w nauce i praktyce wiary. Tematy, jakie podejmują Niemcy, to podział władzy w Kościele, moralność seksualna, celibat oraz rola kobiet. Już w czerwcu tego roku do niemieckich katolików list napisał papież, prosząc ich, aby w swoich działaniach uwzględnili na pierwszym miejscu problem nowej ewangelizacji.

 

Mimo tego napomnienia Niemcy nie powołali żadnego osobnego gremium, które miałoby w ramach „drogi synodalnej” zająć się tym problemem; Marx et consortes są zdecydowani procedować reformy zgodnie z pierwotnymi założeniami. W efekcie z kolejnym napomnieniem wystąpiły watykańskie urzędy.

 

Kard. Ouellet wskazał w swoim liście, że Niemcy jako episkopat nie mają żadnego prawa zmieniać nauczania i praktyki Kościoła w ważnych sferach, bo to przynależy do poziomu Kościoła powszechnego, a nie lokalnego. Stolica Apostolska przedstawiła też analizę prawnokanoniczną, z której wynika, że „droga synodalna” jest de facto synodem, a skoro tak, to nie może być realizowana bez ścisłego porozumienia z Watykanem.

 

Kard. Marx odrzuca jednak wszystkie te zarzuty. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” opisał list, jaki arcybiskup Monachium wysłał do kard. Ouelleta. Zwrócił uwagę, że Stolica Apostolska nie powinna w żaden sposób podważać prawomocności niemieckiej „drogi synodalnej”.

 

Zdaniem Marxa byłoby „bardziej pomocne”, gdyby Watykan najpierw wdał się z Niemcami w dialog, a dopiero później wysyłał listy napominające. Hierarcha przekonuje też, że autorzy „drogi synodalnej” celowo wybrali taką formę debaty, która nie jest w żaden sposób określana przez prawo kościelne i nigdy nie robiono z tego tajemnicy; proces reform ma być w Niemczech zupełnie swoisty.

 

Marx przypomniał ponadto, że ewentualne decyzje, które zapadną na „drodze synodalnej”, nie będą dla żadnego biskupa prawnie wiążące. Jeżeli pojawią się jakieś wnioski i propozycje, to każdy poszczególny ordynariusz zdecyduje samodzielnie, czy i w jaki sposób wcielić je w życie w swojej diecezji.

 

Gdyby na „drodze synodalnej” wypracowano z kolei rozwiązania odnoszące się do kwestii regulowanych na gruncie Kościoła powszechnego, to zostaną one przedłożone do wiadomości papieża; Marx ma nadzieję, że niemieckie pomysły okażą się przydatne także dla innych episkopatów.

 

Hierarcha zaznaczył, że Niemcy chcą swobodnie debatować także o tych sprawach, o których decyduje Urząd Nauczycielski Kościoła; list z Watykanu sugeruje w jego ocenie, że tak być nie powinno, ale Niemcy na to się nie godzą. Zapewnił przy tym, że są zdeterminowani do zachowania jedności Kościoła.

 

Jednocześnie media poinformowały, że Marx oraz współpracujący z nim przy „drodze synodalnej” Centralny Komitet Świeckich Katolików odpowiedzieli pisemnie na czerwcowy list papieża Franciszka. Ojca Świętego zapewniono o zachowaniu prymatu ewangelizacji; to właśnie z troski o tę sferę miałaby w ogóle wypływać sama idea „drogi synodalnej”.

 

 

Źródła: katholisch.de, pch24.pl

Pach


DATA: 2019-09-17 11:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Schizmatycy, heretycy i koncyliaryści. Reakcji Watykanu nie ma co się spodziewać. Skoro sam Franciszek jest heterodoksyjny. To koniec kościoła, jaki znaliśmy. Porównując z obecnym kryzysem, Arianizm to pikuś.
8 miesięcy temu / non possumus
 
Już w przeszłości mieliśmy do czynienia z Marxem który chciał ulepszyć świat.teraz następny chce ulepszyć kościół. Coś jest nie tak z tym nazwiskiem, sami rewolucjoniści. Niema niemieckiego Kosciola, jest jeden święty powszechny kościół katolicki. Taka jest nasza wiara a jak KS.Kardynal chce coś zmienić bo Niemcy to najmądrzejszy naród na świecie, to niech zacznie od luterańskiej grupy wyznaniowej, oni lubią zmiany.
8 miesięcy temu / Dariusz Bogdan
 
Pozbawić Marxa godności kardynalskiej
8 miesięcy temu / a
 
Ewangelizacja... Ewangelizatorzy, świadkowie Chrystusa z pierwszego wieku oraz ci, którzy znali apostołów, oddawali swoje życie, sprzeciwiając się ówczesnym pogańskim zwyczajom. Przynosili KRZYŻ, a nie pobłażliwość. Św. Paweł pisał, że Krzyż jest zgorszeniem dla Greków i pogan. Obecni ewangelizatorzy wstydzą się zgorszenia Krzyża - i to widać. Nie oddadzą swego życia za obronę Prawdy. Nagną Prawdę, byle zadowolić wiernych którzy płacą w przymusowym, tfu, podatku. Klerykalizm w najgorszej postaci. I do tego ta niemiecka pycha. Ileż to razy zwiodła ona ten naród! Już Krzyżacy wyznawali pogańską doktrynę wojenną.
8 miesięcy temu / aaa
 
Co z odpowiedzią na oskarżenia skierowane prze arcybiskupa Vigano w kierunku Papieża? Zamiecione pod dywan? Tu ewidentnie jest robione wszystko w kierunku rozłamu i to wierni tradycji i konserwatywni zostaną uznani za schizmatyków. Kościół nie tylko w kryzysie ale również w w odstępczej fazie końcowej.
8 miesięcy temu / Adam
 
Z Niemiec wyszły najgorsze zbrodnie przeciwko ludzkości i komunizm i narodowy socjalizm liczne rozbicia w Kościele. Szatan który jest ojcem kłamstwa dalej mąci. A niemieckim katolikom chodzi raczej o kasę a nie o zbawienie. Pan Bóg nie ruchliwe ale sprawiedliwy.
8 miesięcy temu / Jkarol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.