DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Kard. Reinhard Marx: obecnie nie ma możliwości udzielania święceń kapłańskich kobietom

Kard. Reinhard Marx: obecnie nie ma możliwości udzielania święceń kapłańskich kobietom
Kard. Marx. FOT.:Michael Thaidigsmann, commons.wikimedia.org

Kard. Reinhard Marx mówi otwarcie o wyświęcaniu na kapłanów żonatych mężczyzn. Nie widzi obecnie możliwości udzielania święceń kobietom, ale uważa, że dyskusja na ten temat powinna trwać. Twierdzi też, że gdyby to on był papieżem, natychmiast powierzyłby kobietom najwyższe stanowiska w Watykanie.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx był gościem poniedziałkowego wydania programu telewizji NDR „Reinhold Beckmann trifft...”. Mówił między innymi o roli kobiet w Kościele katolickim. Jak stwierdził, panie mogłyby kierować nawet watykańskimi kongregacjami. – Gdybym to ja był papieżem, to bym to zrobił – powiedział. Jak tłumaczył hierarcha, nie jest konieczne, by „ministerstwami” Stolicy Apostolskiej kierowali kardynałowie bądź arcybiskupi.

 

Zdaniem purpurata nie ma obecnie możliwości udzielania święceń kapłańskich kobietom. Jak podkreślił, w Kościele katolickim istnieje „długa tradycja”, zgodnie z którą kapłaństwo jest przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn. Co więcej – św. Jan Paweł II wypowiedział się w tej sprawie niezwykle jasno. Według arcybiskupa Monachium dyskusja na temat dopuszczania kobiet do święceń powinna w każdym razie toczyć się dalej.

 

Kard. Marx mówił także o celibacie. Powiedział, że jest to niezwykle cenna forma życia i naśladowanie samego Pana Jezusa Chrystusa. Z drugiej strony – jak wskazał – zadaje sobie pytanie, czy „wszystkich, którzy stają się kapłanami, powinno się wybierać tylko z tej [tj. bezżennej] grupy”.

 

Niemieckojęzyczni biskupi odgrywają wiodącą rolę w przygotowaniach do Synodu Amazońskiego, który zbierze się w październiku w Rzymie. Na Synodzie poruszone zostaną tematy wyświęcania żonatych mężczyzn (viri probati) oraz ewentualne nowe formy posługi kobiet w Kościele. Sam Marx nie uczestniczy bezpośrednio w pracach przedsynodalnych, ale robią to między innymi: bp Franz-Josef Overbeck, bp Erwin Kräutler, kard. Walter Kasper czy kard. Christoph Schönborn. Głównym odpowiedzialnym za synod jest mający niemieckie korzenie kard. Claudio Hummes.

 

 

Źródła: katholisch.de / pch24.pl

Pach

 

 


DATA: 2019-07-03 12:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jezeli sw. Jan Pawel II raz na zawsze, ex catedra, wydal dokument zamykajacy temat wyswiecania kobiet, to kazdy kaplan, nawet kardynal, twierdzac publicznie, ze OBECNIE nie ma takiej mozliwosci powinien automatycznie zaciagnac na siebie EKSKOMUNIKE. A papiez oczywiscie ani slowa komentarza...
11 miesięcy temu / Krakowianka
 
Marx mówi, że obecnie nie ma możliwości udzielania święceń kapłańskich kobietom? Postawny tu nacisk na słowo OBECNIE. Nie mam wątpliwości, że kościelni MARKSIŚCI zadbają, aby już wkrótce te przeszkody stały się nieistotne...
11 miesięcy temu / Karol
 
Obecnie jest możliwość wywalenie tego wywalenia tego kardynała z urzędu, ale papież z tego nie korzysta. A powinien, chyba, że się z nim zgadza.
11 miesięcy temu / DNA
 
@Łukasz, celibat jest dobrowolny. Nikt też nie zabrania Ci siłą być duchownym prawosławnym.
11 miesięcy temu / sp
 
"nie ma obecnie możliwości udzielania święceń kapłańskich kobietom" - wypowiedź godna podrzędnego futurysty...
11 miesięcy temu / sp
 
czyli JA Reinhard nie Duch Święty wprowadziłby kapłaństwo kobiet, nic dziwnego, że masoneria dążyła do władzy papieskiej, bo chodzi o jedno zdanie z Ewangelii: "cokolwiek zwiążesz na ziemi będzie związane w niebie" oczywiście pomijam właściwe nauczanie tego fragmentu, ale doskonale uwypukla nam z czym Niemcy mają od zawsze do czynienia czyli pycha, władza, rządzenia, chciwość, a wystarczyło dążyć do Prawdy i być jej współpracownikiem Benedykt XVI
11 miesięcy temu / axe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.