DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Kard. Reinhard Marx: mówimy na Synodzie o liberalizacji celibatu i diakonacie kobiet

Kard. Reinhard Marx: mówimy na Synodzie o liberalizacji celibatu i diakonacie kobiet
fot. REUTERS/Ina Fassbender / FORUM

Na Synodzie Amazońskim rozmawia się o poluzowaniu celibatu – deklaruje kard. Reinhard Marx, uczestnik synodalnego zgromadzenia i przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec. Jak podkreśla, jest z tego faktu bardzo zadowolony.

 

Kardynał Reinhard Marx wyraził swoją radość z dotychczasowego przebiegu Synodu Amazońskiego. Przyznał, że na zgromadzeniu rozmawia się o ewentualnym „poluzowaniu obowiązku celibatu kapłańskiego”.

 

Odpowiadając w środę przed dziennikarzami w Berlinie podkreślił, że na Synodzie Amazońskim nie idzie o likwidację celibatu jako takiego, ale o możliwą zgodę na odejście od jego obowiązkowości „w poszczególnych przypadkach”. Według kard. Marxa wielu biskupów z Ameryki Południowej sądzi, że stanowi nieakceptowalną sytuację, gdy z powodu braku kapłanów Msza Święta w niektórych tygodniach odbywa się rzadziej niż raz w tygodniu.

 

Hierarcha powiedział też, że na Synodzie Biskupów toczy się debata o roli kobiet, która powinna być, jak sądzi, większa niż dzisiaj. I znowu to właśnie biskupi południowoamerykańscy mieliby domagać się nowych rozwiązań w sprawie kobiet „z wielkim impetem i natarczywością”, powiedział. Przyznał, że idzie „także o diakonat kobiet”. Według Marxa propozycje takich zmian nie wychodzą bynajmniej tylko od Niemców.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach


DATA: 2019-10-18 07:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobrze, że Kapłaństwo WYŁĄCZNIE mężczyzn jest dogmatem! Szkoda, że nie jest dogmatem celibat Kapłanów...Raczej już nie zostanie ogłoszone dogmatem to, że diakonat należy do Sakramentu Kapłaństwa, jako I stopień święceń kapłańskich. Raczej już nie zostanie celibat ogłoszony dogmatem, więc możemy się pożegnać z nakazem celibatu dla Kapłanów katolickich. Natomiast chyba nikt nie będzie gorszył celibatariuszy? może nikt nie będzie pozbawiał kleryków łaski życia w czystości? pytania retoryczne - wobec ujawnienia światu działań lawendowej mafii...TRZEBA tworzyć tradycyjne seminaria, uczyć Księży taką metodą podziemną, jaką seminarium duchowne skończył m.in. abp Jan Paweł Lenga...Być może nasza walka obecnie powinna się skoncentrować na obronie dogmatów, gdyż nawet one są podważane...
8 miesięcy temu / kwiatek77
 
Zastanawiam się kto tych ludzi wyświęcał, co sprawiło że pozostali kapłanami, kto dał im sakrę biskupią? Czy zmienili zdanie później, czy może raczej od początku mieli rewolucyjne podejście tylko je ukrywali? Przecież jeśli celibat przeszkadza w głoszeniu ewangelii, bisku Marx powinien dać osobisty przykład zmiany na lepsze. Komunia rzadziej niż raz w tygodniu? W Kazachstanie i na Syberii to jest norma - a mimo to wspólnoty chrześcijańskie tam trwają. Ciężko zrozumieć o co chodzi w tym zamieszaniu. W sumie wystarczy zapisać się do któregoś z kościołów protestankich - problem sam znika, nie mają celibatu od 500 lat i... no właśnie. Jakoś nie podbili duchowo świata i chyba w tym jest problem - w wizji podboju i domincji. W sumie Kościół wśród pogan zaczął się od jednego człowieka żyjącego w celibacie - św. Pawła. Panu Bogu to wystarczało i poradził sobie. Nie bądźy mądrzejsi od Niego.
8 miesięcy temu / Czysty marxizm
 
Marxizmowi mówimy stanowcze: NIE!!!
8 miesięcy temu / Karol
 
Poszczegolne przypadki wytrych uzywany i nagminnie naduzywany za obecnego potyfikatu.Potem wyjatek staje sie regula aby tylko dziurke wywiercic na poczatek.
8 miesięcy temu / Nick
 
Hierarcha na wzór wielu znanych heretykow w historii Kosciola. Ta mowa przypomina scenę z Ewangelii, gdy Judasz nie mógł przebolec, że drogocenny olejek kobieta, której Chrystus przebaczył grzechy, wylala na stopy Zbawiciela. Zwracanie uwagi na sprawy mało istotne, a odrzucanie pełnej prawdy Ewangelii.
8 miesięcy temu / Krakusik
 
Synod jest zwołany w złej intencji . Dobór uczestników i metoda podejmowania decyzji jest jej jasnym wyłozeniem . Hałaśliwa mniejszość ma zostać przedstawiona jako reprezentanci większośći i tak uzyskany mandat demokratyczny ma zadecydować o słuszności podjętych na synodzie decyzji.Manipulacją jest dobór uczestników i uznanie demokratycznej procedury za kryterium prawdy . Niedostępność mszy św nie jest argumentem w dyskusji o zniesieniu celibatu. To jest zupełnie inny temat. Podnoszący ten argument mieszają dwie rózne dyskusje. Trudno nie zauważyć , że ten argument jest szantażem,czyli przedmiotowym traktowaniem publiczności i przeciwników swojego punktu widzenia.W życiu są sytuacje , na które nic sie nie poradzi, bo taka jest rzeczywistość.Wiara w znalezienie lekarstwa na kazdą dolegliwość to jest zupełnie inna religia ,nie mająca nic wspólnego z katolicyzmem.Nie przwiązywałbym wagi do chwilowej ugodowości kardynała Marxa.Całe jego zycie o nim świadczy
8 miesięcy temu / Mirek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.