DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2019 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

Kard. Reinhard Marx: Chcemy zmian! Nauczanie Kościoła musi się „rozwijać”

Kard. Reinhard Marx: Chcemy zmian! Nauczanie Kościoła musi się „rozwijać”
Fot. ddp images / FORUM

Nauczanie Kościoła musi się „dalej rozwijać”. Nie chodzi o to, by poddawać się duchowi czasu, ale tradycji Kościoła nie można rozumieć jako „zamkniętej”. Czas na więcej synodalności i na silniejsze docenieni roli sumienia wiernych – powiedział kard. Reinhard Marx w swoim programowym przemówieniu.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx wygłosił ważne przemówienie 31 grudnia 2018roku w monachijskiej katedrze. Poświęcił je rozwojowi, jakiemu jego zdaniem poddany musi zostać Kościół katolicki, w tym katolickie nauczanie.

 

Marx zaczął od kryzysu nadużyć seksualnych. Kościół katolicki „musi odpowiednio zareagować na wyzwania i okoliczności” związane z tym kryzysem, podkreślił.

 

Chodzi nie tylko o dalszą pracę nad polepszaniem prewencji i nawiązywanie kontaktów z niezależnymi podmiotami, mającymi usprawniać bezpieczeństwo osób oddawanych Kościołowi pod opiekę.

 

- Konieczne jest coś więcej. […] Chodzi o rolę i kształt posługi księdza i biskupa we wspólnocie z całym Ludem Bożym. Będzie chodzić o jeszcze silniejszą synodalność, kulturę uczestnictwa, współodpowiedzialności, traktowania poważnie wszystkich chrześcijanek i chrześcijan – stwierdził.

 

Tu kluczową rolę odgrywa „pogłębienie i dalszy rozwój nauczania Kościoła, które zawsze należy wyrażać nowym językiem w konkretnej sytuacji”, podkreślił.

 

Nauczanie to musi „odrzucić kategorie lewicy i prawicy, konserwatyzmu i progresizmu, koncentrując się na drodze Ewangelii w konkretnym momencie dziejowym”.

 

Kościół nie może wprawdzie „po prostu poddawać się zawsze odmiennemu duchowi czasu”, ale zarazem „w społecznych przemianach i historycznych wyzwaniach” dostrzegalne są „zadania i konieczność odnowy”, przekonywał.

 

- Oczywiście, że jesteśmy częścią wielkiej tradycji. Nie jest to jednak tradycja zamknięta. To droga w przyszłość – powiedział.

 

Hierarcha zaapelował o to, by „ponownie myśleć o wielkości człowieka”, bo człowiek, stworzony przez Boga, „jest dobry i także wielki […] ze wszystkimi możliwościami, które są nam darowane, co widać w szczególności w sile rozumu, wrażliwości sumienia i zdolności do odpowiedzialnej wolności”. Według Marxa potrzebne jest „podstawowe zaufanie w człowieka”, które ma pomóc przezwyciężyć podziały w społeczeństwie.

 

To właśnie „zaufaniem w człowieka” i „wrażliwością sumienia” niemieccy biskupi uzasadniają wprowadzane przez siebie zmiany. Pod hasłem zwiększania zakresu odpowiedzialności jednostki zezwolono w 1968 roku na stosowanie antykoncepcji, w 2017 roku na przyjmowanie Komunii świętej przez rozwodników, a w 2018 roku – przez niektórych protestantów.

 

Obecnie agenda niemieckich progresistów obejmuje kolejne tematy. Jednym jest rehabilitacja homoseksualizmu i uznanie go przez nauczanie Kościoła za normalny „wariant” rozwoju seksualności, innym – poluzowanie celibatu w postaci wprowadzenia viri probati, czyli udzielania święceń żonatym mężczyznom. Oba te rzeczy są forsowane silnie zwłaszcza od jesieni, gdy episkopat opublikował raport dotyczący nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych w ciągu ostatnich 50 lat.

 

Niemieccy hierarchowie mówią też o konieczności oddania części władzy na poziomie parafialnym i diecezjalnym w ręce świeckich oraz o silniejszym „włączeniu” w struktury kościelne kobiet, rozumianym jako przekazywanie władzy kobietom, w tym na ważnych stanowiskach w Watykanie. W tle tych postulatów jest oczekiwanie na dopuszczenie kobiet do święceń kapłańskich - na początku diakonatu.

 

Pach

Źródła: erzbistum-muenchen.de, pch24.pl


DATA: 2019-01-06 12:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kościół w niemczech oprócz seksualności księży ma poważniejszy problem odwraca się od Boga w taki sam sposób jak kiedyś kościół anglikański
26 dni temu / P
 
Kazanie dobre dla,, katolewicy ''. Umownie bo nie ma czegoś takiego. Nie wiem czy tylko dla kościoła niemieckiego. Kościół jest teraz zorientowany na wschód bo na zachodzie go prawie nie ma. Zaczął kazanie dobrze od problemu homoseksualizmu który jest związany z zależnościami między kobietami a mężczyznami trochę w opozycji do gender i homolobby które widać że jest przecież znaczące.
6 miesięcy temu / Drang nach osten?.
 
Jak można ufać "człowiekowi"? Kto to jest ten "człowiek"? Kolejny byt myślny, jak np. "racja stanu"? Otóż nie ma "człowieka", sztucznego tworu filozofów. Są ty i ja, nasi sąsiedzi, kard. Marx, dusze zmarłych, Bóg-Człowiek - wszystko to byty realne, ale nie ma "człowieka".
6 miesięcy temu / aaa
 
Ten człowiek już dawno nie powinien być kardynałem. Na co papież czeka?
6 miesięcy temu / DNA
 
Módlmy się Święty Michale Archaniele...
6 miesięcy temu / x
 
A to znowu Luter nic nowego za zachodnią granicą. Pytanie cz papież pozwoli gadać dalej żmijowemu językowi czy zamknie mu usta tak jak to robi dla tradycjonalistów?
6 miesięcy temu / x
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.