DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Kard. R. Marx: reforma Kurii Rzymskiej obejmie stosunki Watykan-Kościoły lokalne

Kard. R. Marx: reforma Kurii Rzymskiej obejmie stosunki Watykan-Kościoły lokalne
fot. Botulph / commons.wikimedia.org, licencja cc

Reforma Kurii Rzymskiej spowoduje także wyznaczenie na nowo stosunków między Watykanem a Kościołami lokalnymi. Jest o tym przekonany arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego zwrócił uwagę, że powołując kardynalską grupę doradczą, złożoną z przedstawicieli pięciu kontynentów, papież Franciszek pragnie związać ze sobą Kościół powszechny.


Krok ten jest „pozytywnym sygnałem” dla nowego spojrzenia także na stosunki między Kurią Rzymską a Kościołami lokalnymi, stwierdził kard. Marx. Jest on jednym z 8 kardynałów, powołanych 13 kwietnia przez Ojca Świętego do opracowania propozycji reformy Kurii. Pierwsze spotkanie grupy zaplanowano na 1-3 października br.


Purpurat jest jednocześnie przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), skupiającej krajowe konferencje biskupie państw członkowskich Unii Europejskiej. W rozmowie z Radiem Watykańskim powiedział, że jeszcze nie wiadomo, czy przed pierwszym spotkaniem „ósemki” „jeszcze coś się wydarzy”. - W każdym razie projekt należy chyba jeszcze bardziej sprecyzować – dodał metropolita.


Kardynał Marx zasłynął już jako krytyk „dworskich stosunków” w Watykanie. - Następca św. Piotra nie może być monarchą. W moim przekonaniu jest to sprzeczne z urzędem papieskim – powiedział wówczas. Jak zauważają komentatorzy, opracowane propozycje mogą się sprowadzać do dalszej decentralizacji i poszerzenia autonomii Kościołów lokalnych.KAI

mat


DATA: 2013-04-22 15:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"W moim przekonaniu jest to sprzeczne z urzędem papieskim" stwierdził Marx, zapominając że jest coś takiego jak nauka Kościoła. Ma być jedna owczarnia i JEDEN pasterz. To co oni proponują to po prostu podział Kościoła na tysiące niezależnych kościołów lokalnych, głoszących to co akurat jest "w przekonaniu" miejscowego biskupa.
ponad 7 lat temu / piw
 
non prevalebunt adversus Eam! Nawet gdyby ktoś chciał ustanowićabsolutną autonomię na poziomie każdego ochrzczonego :)
ponad 7 lat temu / Jarek
 
No... bedą Kościoły autokefaliczne z honorowym przewodnictwem biskupa Rzymu xDDDD
ponad 7 lat temu / Trololo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.