DZIŚ JEST:   23   MAJA   2019 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 

Kard. Parolin o wizycie papieża w ZEA: nowy rozdział w dialogu międzyreligijnym

Kard. Parolin o wizycie papieża w ZEA: nowy rozdział w dialogu międzyreligijnym
Sergei Fadeichev/TASS / FORUM
#KOŚCIÓŁ    #PAPIEŻ    #ZEA    #PIELGRZYMKA    #FRANCISZEK    #SUŁTAN    #KARD. PAROLIN    #EMIRATY    #WATYKAN    #DIALOG    #ISLAM    #WIARA

Szef watykańskiej dyplomacji, kard. Pietro Parolin podkreślił, że podróż apostolska Franciszka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich stanowi nowy etap w relacjach między religiami.

 

- Po raz pierwszy papież jedzie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i w ogóle na Półwysep Arabski – zaznaczył watykański Sekretarz Stanu. Jego zdaniem, papież odwiedza kraj, który można uznać za pomost między Wschodem a Zachodem. - Jednocześnie jest to kraina wielokulturowości, wieloetniczności i wielu religii – dodał.

 

Kardynał Parolin mówił, że Franciszek udał się do ZEA z przesłaniem braterstwa do przywódców innych religii. W naszym wspólnym człowieczeństwie „wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, ponieważ mamy tę samą godność, mamy te same obowiązki i prawa, i mamy to samo powołanie, aby budować lepszy świat: świat pokoju i pojednania” – tłumaczył hierarcha.

 

Zdaniem kard. Parolina, dialog międzyreligijny „może nam pomóc w ponownym odkryciu naszego wspólnego człowieczeństwa”. Wyjaśnił, że wiąże się to ze zwalczaniem „fundamentalizmu i legalizmu, które to „sprzeciwiają się każdej religii i naszej wspólnej przynależności do tej samej wspólnoty braci i sióstr”. Sekretarz Stanu dodał, że Franciszek udał się również na spotkanie ze  społecznością chrześcijańską regionu, którą stanowią głownie imigranci i liczy ona około 3 milionów osób. - Obecność Papieża będzie zachętą dla chrześcijan, aby mogli nadal być żywą wspólnotą i wzmacniać swoje świadectwo oraz wkład w budowanie świata dialogu, pojednania i pokoju – mówił.

 

Franciszek, który rozpoczął pielgrzymkę w niedzielę, a zakończy we wtorek, udał się przede wszystkim na konferencję poświęconą dialogowi międzyreligijnemu, organizowaną przez Muzułmańską Radę Starszych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Inicjatywa – jak podkreślają organizatorzy – ma na celu przeciwdziałanie fanatyzmowi religijnemu poprzez promowanie „umiarkowanej wersji islamu”.

 

O zwołanie takiej konferencji osobiście zabiegał szejk Ahmed el-Tajeb, wielki imam egipski, niekwestionowany autorytet w świecie islamu, który stoi na czele Uniwersytetu Al-Azhara w Kairze. Uczelnia szkoli sunnickich duchownych i uczonych, którzy potem pracują na całym świecie. Islamski duchowny wielokrotnie wcześniej spotykał się z papieżem Franciszkiem. W przesłaniu wideo opublikowanym tuż przed podróżą do ZEA, Franciszek złożył hołd swojemu „przyjacielowi i drogiemu bratu” el-Tajebowi i pochwalił jego odwagę za zwołanie spotkania, aby potwierdzić, że „Bóg jednoczy, a nie dzieli”.

 

„Cieszę się z tego spotkania ofiarowanego przez Pana, aby napisać na waszej drogiej ziemi nową stronę w historii stosunków między religiami i potwierdzić, że jesteśmy braćmi, pomimo naszych różnic” - powiedział Franciszek. W oświadczeniu wydanym w sobotę, kairska uczelnia Al-Azhar opisała zbliżające się spotkanie jako „historyczne” i pochwaliła „głęboko braterski związek” pomiędzy imamem a papieżem, który jak to zostało powiedziane, obejmuje nawet życzenia urodzinowe.

 

Franciszek po prywatnym spotkaniu z członkami Muzułmańskiej Rady Starszych ma wziąć udział wraz z imamem el-Tajebem w „Spotkaniu Ludzkiego Braterstwa” z udziałem przedstawicieli chrześcijańskich i muzułmańskich, a także setek przywódców żydowskich, hinduskich i buddyjskich. To wszystko odbywa się w ramach „Roku Tolerancji”, ogłoszonego przez ZEA, które chcą „pokazać otwartość na inne wyznania w regionie” znanym z surowych ograniczeń religii, poza islamem.

 

Marco Impagliazzo, szef wspólnoty Sant’Egido (św. Idziego), która promuje ekumenizm, multikulturalizm i ruchy migracyjne – przekonuje, że „dla świata muzułmańskiego jest to coś nowego, że będzie się mówić o dialogu między religiami”, poza podstawowymi stosunkami chrześcijańsko-muzułmańskimi. W spotkaniu będą uczestniczyć członkowie wspólnoty.

 

We wtorek na głównym stadionie w Abu Zabi ma się odbyć Msza święta z udziałem blisko 135 tys. ludzi, co ma być największym pokazem publicznego kultu chrześcijańskiego na Półwyspie Arabskim.

 

Spośród ponad 9 milionów osób mieszkających obecnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, około miliona stanowią rodzimi mieszkańcy. Reszta to obcokrajowcy, pracujący we wszystkich gałęziach gospodarki. Szacuje się, że w ZEA jest też około 1 mln katolików. Większość z nich to Filipińczycy i hindusi.

 

Zdaniem Brandona Vaidyanathana, szefa wydziału socjologii Katolickiego Uniwersytetu w Waszyngtonie, który dorastał w Dubaju i przeszedł z hinduizmu na katolicyzm już w islamskim kraju, zaproszenie dla Franciszka ma „bezprecedensowy” charakter. Podobnie, jak przekazanie ziemi dla kościołów i  decyzja o zmianie nazwy meczetu „Matka Maria od Jezusa”. Wskazał jednak na różnicę między prawdziwą wolnością religijną i prawdziwym kultem. Krzyże, na przykład w ZEA mogą znajdować się jedynie wewnątrz świątyń, nawracanie na wiarę inną niż islam jest zabronione. Sami muzułmanie mają zakaz nawracania się.

 

Franciszek – w jego opinii – prawdopodobnie skupi się na kwestiach wolności religijnej i braterstwa w swoich publicznych wypowiedziach. Jednak w przeciwieństwie do wszystkich innych podróży zagranicznych, nie wygłosi przemówienia politycznego.

 

Watykański rzecznik, Alessandro Gisotti zauważył, że Stolica Apostolska większy nacisk położyła na wystąpienie Franciszka na międzywyznaniowej konferencji niż na przesłaniu dla wiernych. Gisotti unikał pytania, czy Franciszek będzie prowadził rozmowy z władcą ZEA na temat wieloletniego zaangażowania jego kraju w długoletnią wojnę w Jemenie po stronie koalicji saudyjskiej. Koalicja ta prowadzi ciężkie bombardowania, stosując zakazaną broń kasetową, wywołującą śmieć lub ciężkie kalectwo. W wyniku prowadzonej wojny proxy między Arabią Saudyjską a Iranem, w Jemenie zginęło dziesiątki tysięcy osób, a miliony cierpi z powodu chorób, kalectwa i niedoboru żywności.

 

Rzecznik zaznaczył, że nie wie, czy papież powie o tym publicznie czy prywatnie, ale z pewnością jeszcze niedawno podkreślał potrzebę poszukiwania rozwiązania pokojowego, w szczególności w celu zagwarantowania praw humanitarnych ludności, zwłaszcza dzieci.

 

Organizacje, działające w Jemenie mają nadzieję, że Franciszek nie będzie polegać wyłącznie na publicznych apelach, ale wykorzysta swoją wizytę, aby osobiście przekazać przesłanie przywódcy ZEA.

 

CAFOD, organizacja charytatywna Kościoła katolickiego z Anglii i Walii, niedawno dołączyła do koalicji brytyjskich organizacji humanitarnych, apelując o zawieszenie broni w Jemenie, aby móc dostarczyć niezbędną pomoc najbardziej bezbronnym.

 

W wywiadzie dla agencji Zenit, politolog z Uniwersytetu Notre Dame, prof.  Daniel Philpott uważa, że obecna pielgrzymka ma historyczne znaczenie, ponieważ „kontynuuje trajektorię dialogu międzyreligijnego i przyjaźni, zapoczątkowaną na Soborze Watykańskim II, zwłaszcza w wielkim dokumencie Nostra Aetate”. Tłumaczy, że podróż papieża „uosabia misję Kościoła wychodzenia na świat i angażowania go, misję, która rozpoczęła się od Apostołów, którzy w tym czasie podróżowali do zakątków nieznanego świata”. Sama zaś pielgrzymka nawiązuje do podróży św. Franciszka do Egiptu, który chciał nawrócić muzułmańskiego sułtana. Takiego „dialogu” szuka – w jego opinii – obecny papież.

 

Prof. Philpott dodaje, że „w rzeczywistości papież Franciszek spotka się z Muzułmańską Radą Starszych, grupą muzułmańskich uczonych i innych przywódców, którzy zobowiązali się do tolerancji, dialogu i humanitaryzmu”, a  „Zjednoczone Emiraty Arabskie są zainteresowane promowaniem dialogu i zrozumienia w ramach swoich starań o ścisłe powiązanie ze światową społecznością oraz o uzyskanie dobrej reputacji międzynarodowej, jako kosmopolitycznego kraju”.

 

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rywalizującego z ZEA sąsiedniego Kataru, którego stolica Doha, była centrum dialogu między religiami od kilku lat. Politolog nie spodziewa się jednak, by podróż ta miała jakikolwiek wpływ na prawdziwą zmianę w postawach muzułmańskich. Mogłaby mieć ona jakiś wpływ długoterminowy, gdyby doszło do „prawdziwej wymiany zdań na temat  wolności religijnej”.

 

Profesor przypomniał, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są zainteresowane ożywieniem więzi gospodarczych ze światem zachodnim. Dlatego też pielgrzymka jest wykorzystywana do celów propagandowych. Politolog zwraca uwagę, że chrześcijanie, buddyści i hinduiści, mogą swobodnie oddawać cześć jedynie prywatnie. Wszystko, co przypomina ewangelizację jest zakazane. Nie-muzułmanie są wolni, ale nie są równymi obywatelami. ZEA nie jest tak represyjna jak Arabia Saudyjska, ale też nie daje takiej swobody jak np. Liban.  

 

Źródło: w2.vatican.va., vaticanews.va., zent.org., cruxnow.com.,

AS


DATA: 2019-02-04 14:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

podróże i bratanie się z innymi zaczął JPII
3 miesiące temu / hm?
 
"Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną"-sugeruje że SĄ
3 miesiące temu / do iskierka
 
To Politycy i Premierzy kształtują RELACJE między narodami a NIE KSIĘŻA. Jak widzimy i słyszymy hierarchowie ekumenicznego kościoła chrześcijan ponad Pierwsze Przykazanie Boże - Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną stawiają PRAWA CZŁOWIEKA i infantylna politykę międzynarodową. Papież nie pojechał tam aby głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa tak jak św.Franciszek w Egipcie tylko aby dialogować o problemach świata z innowiercami. Jedno wielkie ZGORSZENIE . Spotkanie Ludzkiego Braterstwa jest FAŁSZYWĄ ideą rodem z ONZ i masonerii gdyż jedynym źródłem braterstwa JEST JEZUS CHRYSTUS. To NIE GODNOŚĆ czyni nas braćmi tylko wiara w Trójcę Przenajświętszą. Deklaracja Chrześcijan odkrywania >wspólnego człowieczeństwa< z Muzułmanami i innymi religiami przy akceptacji przez chrześcijan Teorii Darwina jest śmieszna. Może stąd tak duża otwartość i ciekawość ze strony Szejków.
3 miesiące temu / iskierka
 
Zacznijmy od Pierwszego Przykazania Bożego : Nie będziesz miał bogów cudzych przez Mną. Upominanie jest też wyrazem miłości. A najpewniej jest wczytać się w Katechizm Kościoła Katolickiego ten przed SWII i Nauki Jedynego Świętego Kościoła Katolickiego.
3 miesiące temu / iskierka > zzz
 
Trudno skomentować, te treści są porażające. Dokąd zmierzamy?
3 miesiące temu / Ioannes
 
"Pielgrzymka nawiązuje do podróży św. Franciszka do Egiptu, który chciał nawrócić muzułmańskiego sułtana. Takiego ?dialogu? szuka obecny papież" - Doprawdy? Czyli naprawdę pojechał nawracać muzułmanów na Jedyną Prawdziwą Wiarę Katolicką? Nie może być! Pan prof. Daniel Philpott, świadomie czy nie, robi z logiki prostytutkę. Tak przynajmniej wynika z kontekstu jego wypowiedzi.
3 miesiące temu / Iw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65920"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.