DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Kard. Nycz: Kościół popiera zakaz handlu w niedziele. „Argumenty przeciwników są czasem demagogią”

Kard. Nycz: Kościół popiera zakaz handlu w niedziele. „Argumenty przeciwników są czasem demagogią”
Fot: Krystian Maj/FORUM

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powiedział, że „argumenty przeciwników niedzieli wolnej od handlu czasem są demagogią”. Hierarcha przypomniał, że Kościół od zawsze strzeże świątecznego charakteru Dnia Pańskiego. Dodał, że nadal będzie apelował o niedzielę wolną od handlu, nawet jeśli politycy zdecydują się na kompromisowe rozwiązania.


– Kościół na temat handlu w niedzielę myśli od wieków to samo - podkreślił kard. Kazimierz Nycz. Hierarcha zwrócił uwagę, że podstawą troski Kościoła o niedzielę wolną od handlu, jest nie tylko wymiar świąteczny tego dnia. – Stajemy w obronie tych wszystkich ludzi, którzy przez istnienie handlu w niedzielę muszą pracować. To duża rzesza ludzi pracujących w hipermarketach – przyznał kardynał.

Zdaniem metropolity warszawskiego, za wolną od handlu niedzielą przemawia zarówno katolicka nauka społeczna, jak i dobro współczesnego człowieka. Hierarcha podkreślił, że niedziela powinna być dniem wolnym od pracy, przeznaczonym na odpoczynek, regenerację sił czy na spędzenie czasu z rodziną.

Kardynał przyznał, że Kościół zawsze będzie apelował o niedzielę wolną od handlu, również wtedy, gdy politycy przyjmą kompromisowe, niedoskonałe rozwiązania. – Argumenty przeciwników niedzieli wolnej od handlu czasem są demagogią – stwierdził metropolita warszawski. Hierarcha przypomniał również, że zakaz handlu w niedzielę od lat obowiązuje w krajach niemieckojęzycznych oraz we Włoszech i nie zaburza to ich dobrze prosperującej gospodarki.

W środę na antenie radia TOK FM poseł PiS Janusz Śniadek wskazał, że w najbliższym czasie prace nad ustawą zostaną przyspieszone, a ograniczenie handlu zacznie obowiązywać już od 1 stycznia przyszłego roku. Jak stwierdził poseł Prawa i Sprawiedliwości, „jest już polityczna decyzja”, by zakaz handlu obowiązywał w co drugą niedzielę. Wszystko jednak wskazuje, że politycy PiS zdecydują się na tylko częściowe ograniczenie pracy w niedzielę. Jak wynika z informacji niektórych mediów, zakaz handlu i ograniczenie pracy będzie początkowo obowiązywało jedynie w dwie niedziele miesiąca.

Projekt ustawy zakazujący handlu we wszystkie niedziele roku złożyli ponad rok temu przedstawiciele NSZZ „Solidarność”. Siódmego dnia tygodnia zakazany ma być nie tylko handel, ale też inne czynności sprzedażowe. Chodzi tu m. in. o logistykę, magazynowanie, przeładunki i dystrybucję. Zakaz obowiązywać miałby każdego tygodnia od godz. 6.00 w niedzielę do godz. 6.00 dnia następnego. Dodatkowe ograniczenia czasu pracy projektodawcy ustawy proponują w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę. Zakupy w te dni zrobić będzie można jedynie do godziny 14.00.

Inicjatywę ustawodawczą „Solidarności” poparli biskupi podczas ubiegłorocznego czerwcowego zebrania plenarnego. - Konferencja Episkopatu Polski widzi w związkowej inicjatywie szansę przywrócenia polskiemu społeczeństwu niedzieli jako dobra nie tylko religijnego, ale także kulturowego – mówił wówczas abp Wiktor Skworc.

Według ubiegłorocznego badania CBOS, wprowadzenie ograniczenia handlu w niedzielę popiera 61 proc. Polaków, a przeciwnych jest 32 proc.

 

 

Źródło: KAI, PCh24.pl

WMa

DATA: 2017-09-28 19:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak popiera zakaz handlu to niech popiera tagze przy kościołach przykład Licheń niedziela a tu pełno handlarzy i co on na to?
ponad 1 rok temu / Tira
 
To Bóg dla Polski ma inne prawo i dla Izraela inne? Bardzo ciekawe.
ponad 2 lata temu / @ta
 
@one -czyli jeśli nie możemy zakazać kazdej pracy-nie zakazujmy żadnej?Bzdura! Zrezygnujmy z tej niepotrzebnej.w którą jest zaangażowanych najwięcej ludzi.Zakaz handlu to pierwszy krok do zmiany myślenia z egocentrycznego na empatyczny i pozbywania się mentalności niewolnika.
ponad 2 lata temu / ulla
 
@ulla Czyli praca w niedzielę ogranicza się do handlu? A taka praca w kasie biletowej w kinie to co?
ponad 2 lata temu / One
 
Pewne jest że WSZYSCY którzy tutaj gardłują za handlowaniem w niedzielę nigdy nie byli do takiej pracy zmuszani.Niech wstaną po całym tygodniu pracy jeszcze w niedzielę o 5.00,idą pustymi ulicami a potem przez okno patrzą cały dzień jak inni spacerują,wypoczywają.I tak kilka razy w miesiącu przez 40lat pracy.Egoiści,wygodni do granic absurdu,bezmyślni niewolnicy.I jeszcze-od kiedy sklepy otwarte są stale-Polacy tyją na potęgę-popatrzcie na ulicę ile grubych dorosłych i dzieci.Statystyki mówią że 50%Polek ma nadwagę i ok.60%Polaków.Super,prawda?
ponad 2 lata temu / ulla
 
@ta No i się zaczyna. Nawet nie wiesz kim jestem ale uwagi personalne pojawiają się nieodmiennie gdy brak racjonalnych argumentów. To po pierwsze. Mk 2, 23-28 tak dla przypomnienia. A po trzecie spokoju i Bożego błogosławieństwa życzę.
ponad 2 lata temu / One
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.