DZIŚ JEST:   25   CZERWCA   2019 r.

Św. Wilhelma Opata
Bł. Doroty z Mątowów
 
 
 
 

Kard. Nycz: Każde życie jest święte - i głęboko upośledzonego, i geniusza

Kard. Nycz: Każde życie jest święte - i głęboko upośledzonego, i geniusza
Ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, fot. commons.wikimedia.org, licencja GNU

- Kiedy mówimy „świętość życia”, to mamy na myśli dużo więcej, niż obronę życia nienarodzonych. W tej świętości zawiera się także obrona życia ludzi starych i chorych – zaznaczył kard. Kazimierz Nycz, nawiązując do zbliżającego się Dnia Świętości Życia.

 

- Nie ma kompromisów, jeśli chodzi o życie człowieka. Kościół zawsze będzie to mówił. Każde życie jest święte - i głęboko upośledzonego, i geniusza – mówił kard. Nycz, przewodnicząc w sobotę Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej. - Kiedy mówimy „świętość życia”, to mamy na myśli dużo więcej, niż obronę życia nienarodzonych. W tej świętości zawiera się także obrona życia ludzi starych i chorych – dodał hierarcha.

 

Kardynał zauważył, że dziś do wrót Europy zlaicyzowanej zawitała eutanazja. – W niektórych krajach już legalna, co nie zmienia faktu, że jest zabójstwem. Bowiem prawo – choćby nie wiem, co postanowiło – jeżeli jest wbrew godności człowieka, wbrew Bożym przykazaniom – nigdy nie może zwolnić człowieka z odpowiedzialności sumienia – podkreślił.

 

- W myśl dopuszczalnej w niektórych europejskich krajach eutanazji, ludzie starzy i chorzy bardzo często są poddawani śmierci, „bo tak sobie wymyślił wygodny, hedonistyczny współczesny świat” – zaznaczył hierarcha. Jak dodał, „stajemy w przededniu Dnia Świętości Życia, by mówić zarówno o tym, że życie trzeba bronić, ale też by wiedzieć jako ludzie wierzący, dlaczego trzeba go bronić – bo jest święte, bo jest darem Boga”.

 

- Nie człowiek, ale Bóg daje życie, współpracując z rodzicami, i tylko Bóg może to życie człowiekowi zabrać – dodał. Kard. Nycz powrócił też do tragicznych wydarzeń ze szpitala na Madalińskiego, przywołując dramat cierpienia chłopca poddanego aborcji. - Nieraz potrzeba tak dramatycznych wydarzeń, jak ten sprzed paru tygodni w jednym z warszawskich szpitali, żebyśmy sobie naprawdę uświadomili, co to jest aborcja, co to jest zabicie, jak to jest straszne zło i straszny grzech – powiedział kard. Nycz.

 

Jak zaznaczył, dziś w kwestii obrony życia nie można mówić o ustępstwach. – W kwestii świętości życia i obrony życia Kościół będzie to mówił zawsze – nawet, gdyby mu zakazywano; nawet, gdyby mówiono: „to może popsuć tzw. kompromis”, jak się to dziś mówi. Nie ma kompromisów, jeśli chodzi o życie człowieka - podkreślił metropolita warszawski.

 

Jak przypomniał, takie stanowisko zawiera komunikat Prezydium Episkopatu Polski, który odczytywany będzie w niedzielę w polskich kościołach. - Mówiąc o świętości życia, musimy mieć na myśli wszystkich. Owszem, jest potrzebne stanowione prawo – i tego Kościół zawsze się będzie domagał. Nie może tego nie mówić - dodał hierarcha.

 

Jak zaznaczył, wezwanie do obrony życia dotyczy zarówno matki, ojców, lekarzy jak i pielęgniarki oraz o tych, którzy stanowią prawo, czyli polityków, „by zgodnie ze swoim sumieniem stawali w obronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci”.

 

Dzień Świętości Życia został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1998 r. Obchodzony jest w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym roku jest to 4 kwietnia. Podstawowym celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

 


Źródło: KAI

MA


DATA: 2016-04-02 16:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To co tu piszą internauci,jest tylko mało znaczącym,nie mającym wpływu na przemiany społeczne,ujawnianiem swoich poglądów ludzi,którzy przez ogólny dostęp do wiedzy chcą wyrazić swój punkt widzenia.Kościół katolicki,zaś jako wielowiekowa organizacja utworzona przez ludzi,w swej ideologi posługuje się językiem proroków,wyroczni.Jego pracownicy mówią jakby byli bezpośrednimi wysłannikami,łącznikami z Bogiem,którego przecież nikt nie widział.Jest On istotą wyobrażoną i przedstawioną jako osoba podobna do istoty ludzkiej i w założeniach,że myśli jego są myślami ludzkiego ograniczenia intelektualnego.Dlaczego więc tak kategorycznie przedstawia się,to że Bóg stworzył Człowieka,gdy archeologia i paleontologia wykazują jego ciągły rozwój intelektualny.Patrz-Teilhard de Chardin "Fenomen człowieka".Więc może zechciano by przestać powoływać się na Boski wpływ na ludzkie życie.Bo rozum człowieka w swym poszukiwaniu niewątpliwe dąży do poprawiania swej egzystencji na Ziemi.
ponad 3 lata temu / NN
 
@Premiaus: Fakt, zwłaszcza kalwiniści. Niemniej jednak i Kościół tym się zajmował. Nie mówiąc już o heretykach zwanych przez ich samych reformatorami (np. Hus). Znalazłoby się jeszcze wiele innych oczyszczeń ziemi, gdyby chcieć poszukać. Dlatego, z całym szacunkiem, kard. Nycz troszkę rozjeżdża się z tradycją. NN też ma trochę racji.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
@eleonora rzekome czarownice na stosach palili protestanci, a nie Kościół Katolicki.
ponad 3 lata temu / Premizlaus
 
a życie czarownic, które kościół palił na stosach? Ono nie mieściło się w kategorii "każde życie jest święte" ? :p
ponad 3 lata temu / eleonora
 
Kontrowersyjne wypowiedzi z kierunkiem myśli katolickich nie są tu publikowane.
ponad 3 lata temu / NN
 
CZŁOWIEK-to istota rozumna,która uczestniczy w pełnym poznana świata,jego piękna oraz doznań bytowania,również współuczestniczy w jego ubogacaniu.Jak może brać udział jednostka ludzka, która nie posiada odpowiednich zmysłów do uczestniczenia w ludzkim bytowaniu,a jest tylko zlepkiem nieskoordynowanych narządów istnienie.Może to jest brutalne pojmowanie problemu,ale czy nie lepiej dla tej jednostki jest jej nieistnienie? Przecież ona cały życie przemierza pełne udręki własnej oraz rodziny i bliskich.Może Kościół i różni zwolennicy przestaliby głosić hasła,że każde życie ludzkie,jeśli zaistniało,powinno być podtrzymywana za wszelką cenę.Ale jaki udział bierze w podtrzymywaniu życia jednostek niezdolnych do samodzielnej egzystencji? Przecież Kościół Katolicki głosi,że Bóg stworzył człowieka na własne podobieństwo.Czy taka jednostka jest podobna do Boga i Bóg jeśli jest wspaniałomyślny to chcę niepotrzebnej udręki jednostki ludzkiej i w jakim celu?Oto pytanie!
ponad 3 lata temu / NN
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "42323"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.