DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Kard. Müller skrytykował list otwarty z żądaniami liberalnych reform w Kościele w Niemczech

Kard. Müller skrytykował list otwarty z żądaniami liberalnych reform w Kościele w Niemczech
Kard. Gerhard Muller, fot. REUTERS/Alessandro Bianchi

Jako „atak na jedność” Kościoła ocenił kard. Gerhard Ludwig Müller niedawny list otwarty grupy niemieckich teologów i katolików świeckich, żądających reform w Kościele. W komentarzu dla katolickiego tygodnika „Die Tagespost” nazwał jego autorów „męskim związkiem klerykalnym”.

 

Zdaniem byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary jezuici: Ansgar Wucherpfennig i Klaus Mertes oraz dziekan z Frankfurtu nad Menem ks. Johannes von Eltz chcą ustawić przewodniczącego Niemieckiej Konferencji Biskupów kard. Reinharda Marxa w roli „pioniera i walecznego rzecznika” ich „ulubionego programu” podczas „watykańskiego szczytu” w sprawie ochrony dzieci przed nadużyciami seksualnymi w Kościele.

 

Kard. Müller zarzucił sygnatariuszom listu, że nie podali „sprawdzalnych empirycznie i logicznie uzasadnionych twierdzeń”. Jego zdaniem, raport o nadużyciach seksualnych wobec osób nieletnich, których dopuszczali się duchowni katoliccy w Niemczech, ogłoszony we wrześniu 2018 roku, nie może być wykorzystywany do żądania zniesienia celibatu, wprowadzenia kapłaństwa kobiet lub desakramentalizacji posługi apostolskiej i przekształcenia jej w urząd religijno-społeczny.

 

W liście otwartym do kard. Reinharda Marxa, zamieszczonym na łamach dziennika „Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung”, dziewięciu księży teologów i katolików świeckich, zajmujących kierownicze stanowiska w strukturach niemieckiego Kościoła, wezwało do reform w Kościele. Zażądali otwarcia „nowej karty w moralności seksualnej”, w tym „rozsądnej i sprawiedliwej oceny homoseksualizmu”, a także zniesienia celibatu dla księży diecezjalnych i wprowadzenia kapłaństwa kobiet.

 

Zdaniem byłego prefekta, największą „porażką” Kościoła w Niemczech jest dziś przekonanie, że nauczanie apostołów i Kościoła jest przestarzałe, a Kościół można ocalić tylko wtedy, gdy dostosuje się go do „współczesnego świata”. Tymczasem, zaznaczył kard. Müller, „konieczna jest odnowa myślenia, aby uświadomić sobie, czym jest wola Boga”.

 

List podpisali m.in. ks. Ansgar Wucherpfennig – rektor Wyższej Szkoły Teologiczno-Filozoficznej św. Jerzego we Frankfurcie nad Menem, ks. Klaus Mertes – były dyrektor berlińskiego Kolegium Kanizjusza a obecnie dyrektor gimnazjum św. Błażeja, ks. Johannes von Eltz – dziekan dekanatu we Frankfurcie nad Menem oraz wiceprezes i rzeczniczka Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZDK).

 

Dokument ten został opublikowany w związku ze zwołanym przez papieża na 21-24 lutego br. w Watykanie spotkaniem w sprawie ochrony dzieci przed nadużyciami seksualnymi w Kościele. Jego głównymi uczestnikami będą przewodniczący krajowych konferencji biskupich z całego świata.

 

KAI

TK


DATA: 2019-02-07 18:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe dlaczego tak nie walczą o zniesienie podatku kościelnego, lub przynajmniej o jego zmniejszenie! Szkoda słów!!!!
2 miesiące temu / Ann
 
Tak krytyczne i ostre wypowiedzi Kard. Mullera zdają się być publiczną obroną [USPRAWIEDLIWIANIEM] hierarchy na dowód >nie przykładania ręki do dalszych REFORM niszczących resztki nauczania< Kościoła. Jednakże warto przypomnieć wiekowemu Prefektowi odpowiedzialnemu NIEGDYŚ za Kongregację Nauki Wiary, że aktywnie UCZESTNICZYŁ w reformach posoborowych , nie wnosił ZASTRZEŻEŃ do KOLEGIALNOŚCI w przedmiocie decyzji i PODZIELAŁ powszechne przekonanie Papieży od św. Jana XXIII, J.P.II , P. Franciszka,że nauczanie apostołów i Kościoła jest przestarzałe, a Kościół można ocalić tylko wtedy, gdy dostosuje się go do ?współczesnego świata?. Zatem po co te teatralne > krzyki< Papież poprze decyzję WIĘKSZOŚCI. To On rządzi.
2 miesiące temu / iskierka
 
Kardynałowi Mullerowi znakomicie zrobiło odejście z funkcji prefekta Kongregacji. Jeszcze trochę mam do niego dystans po tym jak potraktował autorów Dubiów, ale coraz bardziej uchylam przed nim kapelusza. Szkoda, że nie głosił takich tez jako prefekt, ale my słabi grzesznicy czasem potrzebujemy czasu aby poruszyć się jak Duch Święty wieje.
2 miesiące temu / Pierre_
 
Co się z tym biednym narodem dzieje od stuleci. A ostatnie 100 to już katastrofa...
2 miesiące temu / Limburger
 
Luteranizm pełną gębą. Dobrze, że kard. Müller ma kręgosłup katolicki.
2 miesiące temu / Matka Polka
 
Cóż, JEZU-I-CI i wszystko jasne.
2 miesiące temu / Maria
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65987"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.