DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Kard. Muller rozwiewa wątpliwości w sprawie Amoris laetitia. Co na to postępowe episkopaty Zachodu?

Kard. Muller rozwiewa wątpliwości w sprawie Amoris laetitia. Co na to postępowe episkopaty Zachodu?
Kardynał Gerhard Ludwig Müller. FOT.REUTERS/Max Rossi/FORUM

Kardynał Gerhard Ludwig Müller rozwiewa wątpliwości dotyczące interpretacji adhortacji Amoris laetitia. Prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary gościł w amerykańskiej telewizji EWTN. Ustosunkował się między innymi do faktu, że wielu biskupów na świecie w imię tej adhortacji godzi się na dopuszczanie do Komunii osób rozwiedzionych, które żyją w związku niesakramentalnym.

 

Kard. Müller zaznaczył na wstępie, że papież jako Następca św. Piotra i Namiestnik Chrystusa nie może głosić nauczania, które stoi w jawnej opozycji do słów Pana Jezusa. Papież i magisterium mają jedynie interpretować te słowa, a doktryna o nierozerwalności małżeństwa jest całkiem jasna – podkreślił kard. Müller.

 

Wyjaśnił on, że Ojciec Święty chce jedynie pomóc ludziom, którzy żyją w zsekularyzowanym świecie i nie rozumieją w pełni, czym jest chrześcijańskie życie. Papież nie chce im mówić: albo przyjmiecie wszystko, albo jesteście wykluczeni. Chce abyśmy wszystkich tych ludzi, którzy nie są związani z Kościołem i mają pewne trudności, my jako dobrzy pasterze doprowadzili do pełnego przyjęcia doktryny chrześcijańskiej.

 

Szef watykańskiej dykasterii odniósł się również do słynnego przypisu, w którym papież dopuszcza możliwość przystępowania do sakramentów przez osoby żyjące w związkach cudzołożnych. Kard. Müller wyjaśnił, że warunkiem przystąpienia do sakramentu spowiedzi jest nawrócenie i postanowienie poprawy. Oznacza to zatem, że przypis ten dotyczy wyłącznie takich przypadków, gdy penitenci są gotowi żyć jak brat z siostrą – stwierdził niemiecki kardynał.

 

Zaznaczył on również, że rozdzielanie doktryny i duszpasterstwa czy też omijanie doktryny w celach duszpasterskich nie jest katolickie. Przejawia się w tym herezja chrystologiczna. Chrystus jako Słowo Boże i jako Dobry Pasterz jest bowiem jedną i tą samą osobą. Nie można rozdzielać Jezusa Nauczyciela od Jezusa Dobrego Pasterza.

 

Kard. Müller został też zapytany o to, co dzieje się dzisiaj z katolickimi biskupami. Episkopaty Niemiec i Malty inaczej niż on interpretują Amoris laetitia i przewidują dopuszczanie do sakramentów bez zmiany grzesznego stylu życia, a biskupi USA i Kanady są w tej sprawie podzieleni.

 

Hierarcha odpowiedział, że nie jest dobrze, kiedy episkopaty zabierają się do oficjalnej interpretacji papieża. To nie jest katolickie – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary.  – Mamy dokument papieża, który musi być odczytywany w kontekście całości katolickiej Tradycji. Nie ma dwóch magisteriów: jedno papieża, a drugie biskupów. Jest to błędne rozumowanie, które szkodzi Kościołowi – powiedział kard. Müller.

 


KAI

MWł
 


DATA: 2017-05-30 08:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Za dużo wywiadów. Za mało anatem.
ponad 2 lata temu / vlad
 
Jeśli kardynał Muller chce być wiarygodny, to niech odpowie na Dubia i skoryguje niejasności w adhortacji AL oraz upomni episkopaty Niemiec, Malty, Argentyny, które wprowadziły Komunię świętą dla rozwodników w nowych związkach. Bez takich konkretnych posunięć słowa kardynała są tylko jego prywatnymi, niewiążącymi opiniami.
ponad 2 lata temu / tradycja
 
Ja bym nie psioczył tylko dziękował za ten głos. Na pewno potrzebny i doda odwagi tym episkopatom i biskupom którzy wpadli w jakąś obsesyjną potrzebę interpretowania AL i co gorsza mogliby pójść drogą Argentyny czy Niemiec. To bardzo dobre że prefekt najważniejszej kongregacji, pierwszy nauczyciel po papieżu wg urzędu, mówi o tym że należy uznawać całą katolicką Tradycję bez rozmydlania doktryny i praktyki i jeszcze napomknął coś o liturgii wymieniając kard. Saraha w pozytywnym aspekcie. Dla mnie to prawy sierpowy wymierzony "kościelnej" masonerii. Ta na pewno odczuje, pozwija się chwilę z bólu ale to jeszcze nie nokaut i nie ostatnia runda a tych którzy będą chcieć oddać będzie wielu. Walka trwa.
ponad 2 lata temu / qlnick
 
Na prawdę księże Kardynale? A te pochwały episkopatu Argentyny i Malty to co? Może drogi Księże ustaliłbyś ze swoim przełożonym jedną linię doktrynalną bo w Niemczech już od dłuższego czasu tzw. Komunia Święta dla rozwodników jest obowiązującą linią doktrynalną i jakoś w Watykanie nikogo do tej pory to nie oburzało.
ponad 2 lata temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.