DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Kard. Müller krytykuje doradców Franciszka i piętnuje niemiecką Drogę Synodalną

Kard. Müller krytykuje doradców Franciszka i piętnuje niemiecką Drogę Synodalną
Fot. REUTERS / FORUM

Papieża Franciszka otaczają doradcy, którzy nie są prawdziwymi przyjaciółmi Piotra. Twierdzą, że w duszpasterstwie 2+2 może równać się 5. To wielki fałsz, mówi kard. Gerhard Ludwig Müller.

 

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary udzielił obszernego wywiadu austriackiemu portalowi katolickiemu Kath.net. W rozmowie z dziennikarzem Arminem Schwibachem hierarcha mówił o „złowrogiej klice” teologów otaczającej papieża Franciszka, o problemach z adhortacją apostolską Amoris laetitia, o atakach na celibat – oraz o niemieckiej Drodze Synodalnej.

 

Na początku rozmowy kard. Müller ostro skrytykował teologów, którzy doradzają dziś papieżowi Franciszkowi.

 

– Papiestwo i Kościół zaczynają się wraz z Chrystusem, a nie dopiero dzisiaj – jak sądzą niektórzy ideolodzy – powiedział hierarcha. – Jedyne, w co ci ludzie nieomylnie wierzą, to ich mantra, że to właśnie na nich Kościół musiał tęsknie czekać od 100 lat, by wreszcie skierować się do głębi spojrzenia na współczesny świat. Protagonista tego kierunku stwierdził nawet, że w duszpasterstwie, gdzie chodzi przecież także o zbawienie duszy pojedynczego człowieka, czasami może obowiązywać taka reguła: 2+2=5. Ten przykład obnaża poziom refleksji tego rodzaju doradców i zamieszanie, jakie powodują wśród wiernych – wskazał. W jego ocenie takie osoby wyznają wiarę w jakąś samowolę Boga i chcą zaprzeczać wszelkim obowiązującym prawom; odrzucają Tradycję Kościoła, twierdząc, że kieruje nimi bezpośrednio Duch Święty. Wszystko to jest w oczywisty sposób nierealne i absurdalne, powiedział hierarcha.

 

Kardynał Müller dodał, że teolodzy twierdzący, iż kobiety mogą otrzymywać sakrament święceń lub że nie ma czynów zawsze złych, nie mogą być prawdziwymi przyjaciółmi Franciszka, bo zwracają się przeciwko nauczaniu poprzednich papieży, choćby św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.

 

Hierarcha był też pytany o sprawę udzielania Komunii świętej rozwodnikom w powtórnych związkach, w kontekście posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia.

 

- Jest oczywiste, że nikt, kto nie znajduje się w stanie łaski uświęcającej, nie może przyjmować Komunii świętej. Jeżeli ktoś jest świadom grzechu ciężkiego, to – w związku z naturą swojej więzi z Bogiem mającej wyraz sakramentalny – musi żałować swoich grzechów, zadośćuczynić za winy zgodnie ze swoimi możliwościami oraz otrzymać rozgrzeszenie w spowiedzi i pokucie (lub też po żalu doskonałym czekać na najbliższą okazję, by wyznać kapłanowi swoje grzechy) – powiedział.

 

Müller przypomniał, że odnośnie sakramentu małżeństwa Kościół nie ma praktycznie żadnej władzy: jedyne co może, to stwierdzić, że dane małżeństwo zostało zawarte nieważnie.

 

Byłoby wszakże całkowitym fałszem twierdzić, jakoby współżycie seksualne w powtórnym małżeństwie cywilnym mogło być zgodne z nauczaniem Jezusa Chrystusa. Tak nie jest. Kardynał podkreślił, że wszelkie „poszczególne” czy „wyjątkowe przypadki” udzielania Komunii świętej po rozwodzie mogą dotyczyć tylko tych sytuacji, w których Kościół uznał pierwsze małżeństwo za nieważne.

 

Purpurat mówił też o problemie nadużyć seksualnych popełnianych przez niektórych duchowych na osobach nieletnich. Przypomniał, że zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego takie czyny są bezwzględnym grzechem ciężkim; już św. Paweł Apostoł wymieniał takie zachowanie jako przykład najpoważniejszych przewin. Kardynał wskazał też, że w Kościele katolickim ponad 80 proc. ofiar nadużyć seksualnych to chłopcy lub mężczyźni, co nie pozostaje bez związku z toczącą się dziś dyskusją o ocenę homoseksualizmu.

 

Stwierdził też, że nie można zrzucać winy za nadużycia na tak zwany klerykalizm; winni są zawsze duchowni, którzy dopuszczali się konkretnych czynów.

 

- W bajkę o złym klerykalizmie wierzą tylko wynalazcy [tego terminu]. To nic innego jak próba pominięcia prawdziwych przyczyn, czyli tego, że seksualność postrzegana jest jako zmysłowy, egoistyczny popęd do zaspokojenia, bez kluczowego kontekstu miłości w małżeństwie. Niektórzy wykorzystują obecną sytuację złej sławy celibatu duchownych, by odreagować swoją antyklerykalną agresję – zaznaczył.

 

Jak dodał, wielu wykorzystuje też kryzys nadużyć seksualnych do tego, by forsować postulaty dopuszczania do kapłaństwa osób żonatych; w ten sposób własnym klerykalnym w istocie ambicjom daje wyraz wielu świeckich teologów.


Wreszcie purpurat skrytykował niemiecką Drogę Synodalną, czyli rozpoczęty 1 grudnia proces reform, który ma gruntownie przekształcić życie Kościoła katolickiego za Odrą.

 

- Chrześcijański agnostycyzm, który dąży do chrześcijaństwa jako wyzutej z dogmatów religii humanizmu albo do Kościoła, który poddaje się religii cywilnej, nie jest niczym nowym – ocenił ostro.

 

Kardynał stwierdził, że protagoniści tego ruchu są w istocie nihilistami, którzy utracili wiarę. W jego ocenie wszystko, co dostrzegają twórcy Drogi Synodalnej, to materialne bogactwo niemieckich diecezji.

 

- Majątek kościelny nie służy jednak do tego, by sycić funkcjonariuszy – wskazał.

 

W ocenie kard. Müllera, w Niemczech można liczyć już tylko na cud; dobrzy katolicy nie powinni jednak dać się zwieść się kłamstwom tych, którzy zaprzeczają, że to przez Jezusa Chrystusa na świat przyszła łaska i prawda, podkreślił.

 

 

Pach

 

Źródło: Kath.net

 

 

 


DATA: 2019-12-23 21:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@GR - nie wystarczy modlić się za Franciszka, trzeba modlić się za świeckich katolików, żeby nie dali się zwieść wilkom w owczych skórach. A przede wszystkim trzeba stawić opór wszystkim, którzy podmieniają nam Kościół. Jest potrzebna mobilizacja wszystkich hierarchów, żeby przyłączyli się do kard Mullera, kard.Burka, abp. Vigano, Lengi, bp.Schneidera i żądali zawrócenia z błędnej drogi na którą wkroczył Watykan. Milczenie dobrych powoduje, że zło wygrywa.
2 miesiące temu / tradycja
 
@Janek: "Albowiem następcom Piotra Duch Święty został obiecany nie w tym celu, by na podstawie Jego objawienia podawali nową naukę, lecz aby przy Jego pomocy święcie zachowywali i wiernie wyjaśniali otrzymane przez Apostołów Objawienie, tzn. depozyt wiary" - Vaticanum I; "Co raz rozstrzygnięto, ani umniejszać, ani zmieniać ani dodawać, ale wszystko w słowach i w interpretacji należy zachować nienaruszone" - papież św. Agaton; "Kościół powszechny brzydzi się każdą nowością" - papież św. Celestyn
2 miesiące temu / M.
 
Znowu Niemcy chcą panować nad politykom Europy i wpływać na kościół i na nowo układać zasady ignorując pismo święte i tradycje chrześcijańskie.
2 miesiące temu / Siwy
 
Oto właśnie potężne lobby pedofilskie.2 + 2=5. Cóż oni jeszcze wymyślą, żeby owce i barany to kupiły.????????????????????????????.
2 miesiące temu / 4 procent
 
Od kiedy to wiercenie w dnie łodzi dziur jest ratowaniem jej przed zatonięciem?
2 miesiące temu / @Janek
 
@Janek, wodocznie miałeś fałszywy obraz Koscioła. Bo Kościół nie był i nie jest "panem ludzkich sumień", ale powinien być w każdym czasie - nawet najtrudniejszym - strażnikiem prawdy.
2 miesiące temu / sp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.