DZIŚ JEST:   17   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Roberta Bellarmina, biskupa
Św. Hildegardy z Bingen
Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
 
 
 

Kard. Muller krytycznie o niemieckiej interpretacji Amoris laetitia: nie można zmieniać sakramentów

Kard. Muller krytycznie o niemieckiej interpretacji Amoris laetitia: nie można zmieniać sakramentów
Kard. Gerhard Ludwig Müller. FOT.Donatella Giagnori/DDP/FORUM

Uważam, że nie służy to zbytnio sprawie, jeśli każdy biskup z osobna komentuje papieskie dokumenty chcąc wytłumaczyć, jak on je subiektywnie rozumie – powiedział w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Rheinische Post” kard. Gerhard Ludwig Müller. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary odniósł się do wydanego 1 lutego przez episkopat Niemiec komentarza do posynodalnej adhortacji Amoris laetitia, w którym biskupi tego kraju przedstawiają możliwość udzielania w niektórych wyjątkowych przypadkach Komunii Świętej rozwodnikom.

 

Kard. Müller zaznaczył, że to nie w jego stylu krytykować publicznie wytyczne episkopatów, ale „nie może być tak, że sformułowana przez Papieża i powszechnie obowiązująca nauka Kościoła interpretowana jest odmiennie, a nawet sprzecznie z nią w Kościołach lokalnych. Fundamentem Kościoła jest jedność w wierze” – stwierdził kard. Müller dodając, że „nikt nie może według własnego uznania zmieniać sakramentów jako skutecznych znaków łaski, tak aby na przykład w sakramencie pojednania mogło być udzielane rozgrzeszenie bez żalu za grzechy i bez mocnego postanowienia poprawy”.

 

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary odniósł się też do kwestii autorytetu Papieża w dzisiejszych czasach. – Papież nie jest szefem światowej instytucji, ale pierwszym świadkiem Ewangelii – powiedział niemiecki kardynał i tłumaczył, że dziś, w czasach relatywizmu i nihilizmu, dogmat o nieomylności Papieża jest trudny do zrozumienia, jednak nie chodzi w nim o nieomylność w kwestiach intelektualnych i moralnych, ale o „szczególny charyzmat przekazywania zgodnie z prawdą i w pełni Bożego Objawienia”.

 

W obszernym wywiadzie prefekt Kongregacji Nauki Wiary tłumaczył też rolę kobiety w Kościele. Jak stwierdził, „kobiety zawsze były ważne dla życia Kościoła – w obszarze wychowania i szkolnictwa, w nauce, w administracji kościelnej, a także w małżeństwie i rodzinie. W tych obszarach są zbędne i niemożliwe święcenia kapłańskie kobiet w stopniach diakona, prezbitera i biskupa. Wskazują na to różne badania Kongregacji Nauki Wiary” – stwierdził kard. Müller.

 


KAI

MWł
 


DATA: 2017-02-20 10:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Po namyśle stwierdzam, że zachowanie kard. Mullera może być takim trochę politykowaniem - taktyka "robię, co mogę, ale w takich granicach, żeby nie ". Nawet jeśli faktycznie w dobrej wierze, to obawiam się, że tu już nie ma miejsca na żadne politykowanie i będąc na takim stanowisku jak kardynał, to tak naprawdę od niego powinien zacząć się publiczny sprzeciw wobec posunięć obecnego papieża.
ponad 2 lata temu / zxc
 
To by było śmieszne, gdyby nie było tragiczne. Kard. Muller powinien pouczyć biskupa Rzymu, bowiem w diecezji której jest ordynariuszem obowiązują zasady jak Niemczech.
ponad 2 lata temu / marco
 
Jak to mówią: "najciemniej jest pod latarnią". No dobra biskupi niemiccy "be"... A co z diecezją rzymską. Zjeść ciastko i mieć ciastko?
ponad 2 lata temu / ma
 
Papież nie jest nieomylny intelektualnie i moralnie? A na lekcjach religii i w artykułach na katolickich portalach czytałem o dogmacie o nieomylności papieża w sprawach wiary i, uwaga uwaga, MORALNOŚCI. Więc w sprawach moralności także a na Pch niedawno był także artykuł Jose Antonio Ureta doprecyzujący kiedy dokładnie jest rzeczywiście nieomylny.
ponad 2 lata temu / wątpiący
 
Nic z tego nie rozumiem. Takie wypowiedzi tylko jeszcze większe zamieszanie wprowadzają - bo jak to, że Kardynał wprost przyznaje, że liberalna interpretacja AL jest błędem, ale nikogo oficjalnie za to do odpowiedzialności nie pociągnie? Takie trochę pobożne życzenia widzę, bo czy Kardynał naprawdę nie widzi, że niemieccy biskupi i tak śmieją mu się prosto w twarz i robią, co im się podoba? No i last but not least - gdzie w tym wszystkim jest jakikolwiek głos papieża, skoro to, co Kardynał mówi, ma być oficjalną wykładnią Kościoła? Zaiste żyjemy w czasach powszechnego zamieszania na nieznaną wcześniej skalę...
ponad 2 lata temu / zxc
 
Tylko dlaczego takie słowa w rozmowie z jakimś dziennikiem a nie oficjalnie wziąć episkopat Niemiec na dywanik?
ponad 2 lata temu / qlnick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.