DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Kard. Müller: żaden papież ani synod nie mogą dopuścić do wyświęcania kobiet

Kard. Müller: żaden papież ani synod nie mogą dopuścić do wyświęcania kobiet
Kard. Gerhard Ludwig Müller. FOT.Donatella Giagnori/DDP/FORUM

Kard. Gerhard Müller skrytykował treść dokumentu roboczego Synodu Amazońskiego Instrumentum Laboris mówiąc, że żaden papież, ani synod czy jakakolwiek rada, nie może wyrazić zgody na wyświęcanie kobiet na diakonów, kapłanów czy biskupów. „To byłoby nieważne” – podkreślił.

 

Hierarcha w niedalekiej przeszłości pełnił ważną funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary, na którą został powołany przez papieża Benedykta XVI. W 2017 roku papież Franciszek zdecydował jednak, że kard. Gerhard Muller nie będzie kontynuował swojej misji. Niemiecki kardynał wielokrotnie stawał w obronie doktryny Kościoła. Tym razem skomentował sprawę dokumentu roboczego Synodu Amazońskiego Instrumentum Laboris. Hierarcha w swojej wypowiedzi skoncentrował się na kwestii kapłaństwa i niemożliwości wyświęcania kobiet.

 

„Magisterium papieża i biskupów nie ma władzy nad treścią sakramentów” – napisał kard. Müller. „Dlatego żaden synod, z papieżem lub bez, a także żadna rada ekumeniczna lub sam papież, jeśli nawet mówi ex cathedra, nie pozwoli na wyświęcanie kobiet na biskupa, kapłana czy diakona. Stawaliby wówczas w sprzeczności ze zdefiniowaną doktryną Kościoła” – podkreślił hierarcha.

 

Kardynał Müller nadchodzący Synod, który ma się odbyć w Rzymie w dniach 8-27 października, nazwał „rozbijającą kulą” która ma na celu „restrukturyzację Kościoła powszechnego”. Hierarcha krytykuje roboczy dokument Synodu za „radykalny zwrot w hermeneutyce teologii katolickiej” i za „fałszywe nauczanie”. Analiza purpurata została opublikowana w czterech językach.

 

W najnowszym oświadczeniu kardynał Müller łączy Synod Amazoński i jego własne propozycje reform bezpośrednio z „procesem synodalnym”, który jest obecnie przygotowywany przez niemieckich biskupów i który, podobnie jak Synod Amazoński, ma na celu omówienie roli kobiet w Kościele. Hierarcha zauważa również, że Synod stawia pytania o celibat kapłański.

 

Zarówno niemiecka „ścieżka synodalna” jak i Synod Amazoński mają na celu kwestionowanie kapłaństwa, zarówno w odniesieniu do celibatu kapłańskiego, jak również w odniesieniu do obowiązków nauczania i uświęcania urzędu. Synod Amazoński proponuje nawet stworzenie nowej formy kapłaństwa, w której żonaci mężczyźni mają rodziny, a tym samym mniej czasu na dłuższy okres teologicznego przygotowania do kapłaństwa. Oba ruchy reformatorskie proponują także nowe role dla kobiet w Kościele, a dokument roboczy Synodu Amazońskiego proponuje nawet „oficjalną służbę” dla kobiet, aby włączyć ewentualnie „żeński diakonat”.

 

Kardynał Müller w swoim stanowisku z pełną mocą staje w obronie katolickiego kapłaństwa. Przypomina nam, że „trzyczęściowy urząd" - jak to historycznie wyrosło z apostolstwa we wczesnym Kościele ustanowionym przez Chrystusa, istnieje na mocy „boskiej instytucji”. Urząd ten sprawują biskupi, prezbiterzy/kapłani i diakoni.

 

Hierarcha przypomina biskupom, że „w lepszych czasach niemieccy biskupi jednogłośnie sprzeciwiali się wojownikowi kulturkampfu Otto van Bismarckowi i stwierdzili: „Konstytucja Kościoła opiera się we wszystkich istotnych punktach na boskim porządku i jest zwolniona z wszelkiej ludzkiej arbitralności”.

 

Cytując zapisy Soboru Trydenckiego, kard. Müller stwierdza, że „biskup, kapłan i diakon są tylko stopniami jednego sakramentu święceń”. „Nikt nie może wątpić, że święte święcenia są rzeczywiście i zasadniczo jednym z siedmiu sakramentów Kościoła Świętego - unum ex septem sacramentis” – czytamy. Kard. Muller podkreśla, że teologiczna analiza faktów doktrynalnych i kościelno-historycznych wyjaśnia, że tytuł „diakon” nie był nigdy udostępniany w Kościele kobietom.

 

„Wynika to z boskiej konstytucji Kościoła” – mówi kard. Müller. „Jak rzetelnie zdecydował papież Jan Paweł II, Kościół nie ma uprawnień do udzielania święceń kapłańskich kobietom. Nie jest to wniosek z historii, ale raczej wynika z boskiej konstytucji Kościoła. Dotyczy to oczywiście wszystkich trzech stopni sakramentalnych” - dodaje hierarcha.

 

Ponadto kard. Muller odrzuca także pomysł mówienia o „niesakramentalnych diakonatach kobiet”. Warto przypomnieć niedawny pomysł niektórych niemieckich biskupów, w tym m.in. kard. Waltera Kaspera i kard. Reincharda Marxa, aby zezwolić świeckim na głoszenie kazań podczas Mszy św. Kard. Muller podkreśla jednak, że jest to nie do przyjęcia. „Zaprzecza także istocie urzędu biskupiego i kapłańskiego” – wyjaśnia. Dodaje, że doprowadziłoby to do zredukowania samych święceń.

 

Kard. Müller mówi dalej, że w takiej sytuacji istnieje niebezpieczeństwo, że kapłani „staną się „altarystami”. [Altaristen – poniżające określenie kapłanów, którzy odprawiają Mszę świętą bez wygłoszenia kazania i opieki duszpasterskiej – przyp. red. LifeSiteNews.com].

 

„Msza święta jako liturgia słowa i ciała naszego Pana jest „pojedynczym aktem kultu” - stwierdza kardynał. „Dlatego do biskupów i kapłanów należy głoszenie kazań” – mówi. Dodaje, że służba w Słowie i Sakramencie ma jedną wewnętrzną jedność. Niemiecki kardynał odrzuca pomysł oddzielenia obowiązków kapłana tj. rozdziału sprawowania Świętej Ofiary Mszy od głoszenia Słowa Bożego.

 

Po raz kolejny kard. Müller nalega, aby różne części kapłańskiej służby należały do kapłanów i nie mogły być przekazywane świeckim. „Podczas święceń nie przekazuje się poszczególnych kompetencji bez wewnętrznego porządku i wzajemnych połączeń. Jest to jedyna służba w Słowie, przez którą Kościół gromadzi się jako wspólnota wiary, w której odprawiane są sakramenty wiary w Imieniu Chrystusa i Jego Autorytetu. Dlatego urzędy kapłańskie w doktrynie, kulcie i rządzeniu są zjednoczone u źródła i różnią się jedynie aspektami teologicznymi” – zauważa kard. Muller.

 

Kardynał w swoim stanowisku powiedział, że „nowy model kapłaństwa” nie jest możliwy.

Hierarcha wskazuje również na niemieckich biskupów i ich „ścieżkę synodalną”, która ma na celu zakwestionowanie kapłaństwa, i stwierdza: „Jeśli podczas proponowanego procesu synodalnego w Niemczech nie zostanie poruszony podstawowy temat przekazywania wiary, upadek będzie coraz bardziej przyspieszany” – czytamy.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com

WMa

 


DATA: 2019-07-26 20:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jezus powiedzial,duch sw nie zzstapi na kobiete bo gdyby to bylo mozliwe to odrazu wyswiecono by Maryje jako pierwsza "kaplanke" a ONA PRZECIEZ PRZYGOTOWYWALA APOSTOLOW NA ZESLANIE DUCHA SW I OTRZYMALA TEGO DUCHA SW NAJGLEBIEJ Z NICH,JAKO OSOBA BEZ GRZECHU. Kobiety sa do innych rzeczy stworzone,do kaplanstwa tylko mezczyzni.
7 miesięcy temu / espada
 
Synod amazoński =============== W filmowej wersji Paint Your Wagon młody Clint Eastwood wędruje po lesie śpiewając: Rozmawiam z drzewami Ale mnie nie słuchają Rozmawiam z gwiazdami Ale nigdy mnie nie słyszą Co więcej: Bryza nie ma czasu Zatrzymać się i usłyszeć, co mówię Mówię do nich wszystkich na próżno W lakoniczny sposób Clint mówi wszystko.
9 miesięcy temu / JP z Wro
 
W 1773 r. papież Klemens XIV, rozwiązał zakon.W chwili kasaty zakonu liczył on 2341 jezuitów, 56 kolegiów, 20 rezydencji i 65 stacji misyjnych. W 1814 roku, papież Pius VII dokonał kanonicznego przywrócenia zakonu.W 1814 r., w momencie przywrócenia zakonu na całym świecie, jezuici istnieli legalnie i oficjalnie w Imperium Rosyjskim i w Królestwie Obojga Sycylii oraz legalnie, choć nieoficjalnie ? dzięki pozwoleniom i przywilejom otrzymanym od Piusa VII ? w kilku innych miejscach na świecie. W sumie w roku wskrzeszenia było ich blisko siedmiuset, z czego 349 na terenie państwa rosyjskiego oraz około 200 w Italii. ========================================= Tak sobie mniemam, że z oficjalnym przywróceniem Zakonu Jezuitów do istnienia było podobnie jak z "przywróceniem" Solidarności kilka lat po stanie wojennym, ta sama nazwa = atrapa ale treść mocno inna - egzemplum - papież Franciszek - Jorge Mario Bergoglio, właśnie członek SJ. Pozdrawiam Krzysztof
9 miesięcy temu / JP z Wro
 
Kobiety nie są równe mężczyznom, kobiety nie są nawet równe sobie, namieszali ludziom w głowach różni spryciarze i ludzie teraz piszą różne dziwactwa, napisać można wszystko ale co z tego pisania ma wynikać - kolejna rewolucja i góry trupów? Pozdrawiam Krzysztof
9 miesięcy temu / JP z Wro
 
Ja uwazam po pierwsze ze kobiety sa ABSOLUTNIE rowne mezczynom wobec prawa Bozego, tzn. w sensie czowieczensta pod kazdym wzgledem, tak wiec zakaz wyswiecania kobiet na kaplanow jest dyskryminujacy we wszystkich religiach swiata. Nikt nie kaze wszystkim kobietom zostawac kaplankami, ale te ktore czuja powolanie, to przepraszam, czy jest to powolanie do tego, zeby sprzatac, gotowac i uslugiwac meskim ksieza. Dziwne co najmniej dla mnie. Tak samo jak w malzenstiwie kobiety sa rownoprawne mezczyznom, tak samo tez w pracy w srodowiskach naukowych.Ta dyskryminacja kobiet jest wszechobecna, a mezczyzni, ktorym jest naprawde bardzo z takim stanem rzeczy wygodnie, nie beda chcieli tu zadnych zmian. Czy ktos pyta w tej dyskusji o zdanie kobiety? Otoz nie, bo to jest wszedzie i zawsze temat tabu! Poza tym od kiedy to kardynal ma wiecej do powiedzenia niz Papiez w hierarchii koscielnej? Papiez jest oficjalnienachchniony Duchem Swietym we wszystkich swych Decyzjach i Slowach!!!
9 miesięcy temu / Tamaris
 
Kardynale Muller proszę przyjąć wyrazy najgłębszego szacunku. TAK TRZYMAĆ.
9 miesięcy temu / siostra
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.