DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

Kard. Müller: nie zgadzasz się z doktryną Kościoła? Nie możesz przyjmować Komunii Świętej

Kard. Müller: nie zgadzasz się z doktryną Kościoła? Nie możesz przyjmować Komunii Świętej
FOT.REUTERS/Max Rossi/FORUM

W rozmowie z Life Site News były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller prostował błędy w nauczaniu innych hierarchów Kościoła. Odniósł się między innymi do coraz bardziej popularnego m.in. w Niemczech przekonania, iż protestanci mogą przystępować do Komunii Świętej.

 

Kard. Müller odniósł się w rozmowie Johnem-Henry Westenem między innymi do „Manifestu wiary”, który opublikował kilka tygodni temu. Przypominał w nim o podstawowych prawdach, w które wierzą katolicy, jak nierozerwalność małżeństwa czy drogę do zbawienia poprzez sakramenty. Podkreślił w nim, że stanowi on odpowiedź na „rozszerzające się zamieszanie w nauczaniu Kościoła”.  

W rozmowie z Westenem zwrócił uwagę, iż biskupi jako następcy apostołów, mogą doradzać papieżowi, ponieważ „nie jest on dyktatorem”. Odwołał się przy tym do wspólnoty początków Kościoła i sporu św. Pawła ze św. Piotrem. Nie miał on charakteru wrogości, podkreślił hierarcha. Określanie kard. Müllera przez postępowe media mianem „wroga papieża Franciszka” hierarcha wyśmiał, nazywając „głupim”.

 

John Henry-Westen poprosił kard. Müllera by ten rozjaśnił nieoczywiste kwestie w nauczaniu Kościoła w ostatnich latach. Zapytał m.in. o antykoncepcję. Przypomniał, że w 2016 roku ks. Federico Lombardi, ówczesny rzecznik papieża Franciszka, poinformował, iż użycie antykoncepcji w niektórych przypadkach może „podlegać rozważeniu sumienia”. Wypowiedź ta odnosiła się do sytuacji Konga i istniejącego tam wówczas zagrożenia wirusem Zika.

 

– Kościół mówi, że małżeństwo powinno być otwarte na życie i w świetle nauczania Kościoła używanie antykoncepcji jest nieakceptowalne – powiedział kard. Müller, odwołując się m.in. do nauczania Pawła VI czy św. Jana Pawła II.

 

Protestanci nie mogą przyjmować Komunii

Kard. Müller podczas rozmowy z Westenem odniósł się również do kwestii przyjmowania Komunii Świętej przez protestantów, która to podnoszona jest przez część niemieckiego episkopatu. – Jeśli chrześcijanin nie zgadza się z częścią doktryny Kościoła Katolickiego, dlaczego on ma przyjmować Komunię Świętą? Jeśli zaprzeczasz transsubstancjacji, temu, że podczas Mszy Świętej dokonuje się ofiara Chrystusa, jeśli zaprzeczasz sukcesji apostolskiej, to jak możesz przyjmować Komunię Świętą? – pytał retorycznie były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

 

Kardynał Müller skomentował również zjawisko odcinania się od religii władz wielu krajów Zachodu. Uznał, że za deklaracjami odrzucenia religii w państwie w imię braku wykluczania niewierzących, kryje się poparcie na przykład dla ideologii gender. – My katolicy szanujemy wolność tych, którzy się z nami nie zgadzają, ale oni powinni również szanować wolność naszą – powiedział hierarcha.  

 

Wywiad z kard. Müller został przeprowadzona dla programu „The John-Henry Westen Show”, emitowanego na portalu Life Site News.

 

 

Źródło: Life Site News

ged

 

 


DATA: 2019-06-06 14:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały - Mt 7,6
4 miesiące temu / Klik
 
Roman, to akty małżeńskie muszą zawsze pozostawać otwarte na życie. Bóg stwierdza jasno: bądźcie płodni. Stosowanie antykoncepcji stoi z tym w całkowitej sprzeczności. Jeśli masz słuszne powody do ograniczenia ilości potomstwa, to są NPR, w których nie ma ingerencji w naturę aktu małżeńskiego.
4 miesiące temu / sp
 
Amen
4 miesiące temu / paulus
 
Roman, nie można być otwarty na życie tylko wtedy kiedy bardzo chce się począc dziecko,a inne akty małżenskie, już jak się ma dzieci, pozbawiać całkowicie płodności. Taka jest nauka Kościoła, jak sie z nią nie zgadzasz to już wyjaśnia Muller. Nikt Ci nie karze byc katolikiem, Twoja sprawa.
4 miesiące temu / Olenkaa
 
Popieram wypowiedź Leaf427. I dodaję: I etap walki o zbawienie - wywalczenie Mszy Św. Wszechczasów; II etap walki - ksiądz odrzucający modernizm, a więc prawdziwa Nauka katolicka, słowa Chrystusa a nie ich interpretacje i "wydaje-mi-się". Omnia instaurare in Christo!!!
4 miesiące temu / Jurek
 
Mozna byc otwartym na zycie i stosowac antykoncepcje. Ktos kto ma juz dzieci ewidentnie jest otwarty na zycie. A dalej to juz sprawa malzonkow.
4 miesiące temu / Roman
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.