DZIŚ JEST:   31   MARCA   2020 r.

Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
 
 
 
 

Kard. Muller: nie wolno przeciwstawiać doktryny praktyce duszpasterskiej. To herezja!

Kard. Muller: nie wolno przeciwstawiać doktryny praktyce duszpasterskiej. To herezja!
REUTERS / FORUM

O ścisłym związku doktryny i duszpasterstwa przypomniał kard. Gerhard Müller otwierając posiedzenie Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Jakiekolwiek oddzielanie teorii od praktyki wiary byłoby subtelną, lecz poważną herezją chrystologiczną – podkreślił prefekt Kongregacji Nauki Wiary, który jest zarazem przewodniczącym Komisji.


Sprzeciwił się on traktowaniu teologii jako dziedziny oderwanej od życia wiernych. - To nie jest prawdziwa teologia. W prawdziwej teologii rozumienie wiary nie jest nigdy oddzielone ani przeciwstawione duszpasterstwu czy doświadczeniu wiary. Teologia ma zawsze głęboki wymiar duszpasterski – podkreślił kard. Müller.

Powiedział on również, że w opinii Ojców Kościoła teologia zawsze rodzi się na liturgii, w adoracji tajemnicy Boga i kontemplacji Słowa, które stało się ciałem. - Przypomniał on o szczególnej odpowiedzialności teologów. Wiara chrześcijańska nie jest bowiem doświadczeniem irracjonalnym. My, teolodzy jesteśmy stróżami i krzewicielami rozumności wiary. W mediacji chrystologicznej Bóg udziela się naszemu rozumowi, również w racjonalności Jego samo-objawienia – powiedział kard. Müller na otwarcie obrad Międzynarodowej Komisji Teologicznej.KAI, kra


DATA: 2014-12-03 11:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Coś pięknego? Część prawdy wychynęło się ze stosu brudnej kreacji aggiornamento. PO SV II propozycje duszpasterskie (zwłaszcza jak skutecznie niszczą doktrynę ,pobożność i obyczaje) stają się "dogmatami dla wiernych". Tu możemy przeczytać że jednak nimi się nie stają. Czy ktoś ma jeszcze jakieś propozycje duszpasterskie )))? No,oprócz prałatury personalnej dla sodomitów i rozwodników? Ha?
ponad 5 lat temu / Leo
 
Msza Św. w "odwiecznej" formie, "po łacinie"... och jaki ten Pan Jezus był postępowy... kto to widział: na leżąco, po hebrajsku (aramejsku). Żenada doprawdy!
ponad 5 lat temu / Chruma
 
Szokujace, ze inni kardynalowie nie pojmuja tej oczywistosci. Gdyby szeregowy katolik cos takiego proponowal, trzeba by pomyslec, ze jest szalencem, glupcem lub hipokryta. Kiedy cos takiego mowia kardynalowie... "wiedz, ze cos sie dzieje".
ponad 5 lat temu / DM
 
To kiedy ks. Kardynale Msza Święta w odwiecznej formie i po łacinie przestanie być szykanowana przez biskupów Ordynariuszy? Bo od tego należy zacząć(!).
ponad 5 lat temu / Jurek
 
Kard. Muller nie poszedł za "duchem soboru"
ponad 5 lat temu / Ja
 
brawo X Kardynale, oby moderniści to zrozumieli. amen
ponad 5 lat temu / jozef
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.