DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Kard. Müller: koncepcja, że w Kościele mamy dwóch papieży jest szkodliwa

Kard. Müller: koncepcja, że w Kościele mamy dwóch papieży jest szkodliwa
FOT.REUTERS/Max Rossi/FORUM

W najnowszym artykule opublikowanym na portalu „La Nouva Bussola Quotidiana”, kard. Gerhard Muller zwraca uwagę, że jest zaniepokojony podnoszoną przez media koncepcją, iż w rzeczywistości mamy w Kościele dwóch papieży – Benedykta XVI i Franciszka.

 

„Dowody tego szkodliwego antagonizmu pontyfikatów dwóch żyjących aktorów obecnej historii są liczne i znajdują odzwierciedlenie codziennie w komentarzach gazet, blogów, powiązanych stron internetowych i filmów propagandowych” - napisał hierarcha.

 

„Dla ludu Bożego prawdziwym zainteresowaniem duchowym i teologicznym powinno być nie to, co odróżnia poprzedniego papieża od obecnego w osobistym stylu, ale to, co łączy Benedykta XVI i papieża Franciszka w ich trosce o Kościół Chrystusowy” - pisze dalej kardynał.

 

„Stawką jest zarówno godność posługi Piotrowej, którą sprawował poprzedni papież, jak i uznanie jego zasług dla Kościoła, które należy włączyć do refleksji na temat jego obecnej pozycji w Kościele”, podkreślił Muller.

 

„Kiedy ludzie mówią o dwóch papieżach, pojawia się szczególny problem z eklezjologicznego punktu widzenia” – argumentuje 73-letni kardynał.

 

„Biskup Rzymu, jako następca Piotra, jest zasadą jedności, którą dokładnie musi urzeczywistniać tylko jedna osoba (...) Dwoje ludzi nie może uosabiać wiecznej i widzialnej zasady oraz fundamentu jedności zarówno biskupów, jak i rzeszy wiernych” – dodał.

 

Kard Muller dodał, że biskup Rzymu nie jest podobny do biskupów innych diecezji, gdzie zwyczajową praktyką jest obecność zarówno biskupa diecezjalnego, jak i biskupa emerytowanego. Biskup Rzymu jest „osobiście następcą Piotra i tym samym reprezentuje skałę, na której Jezus zbudował swój Kościół”.

 

Źródło: LaNouvaBQ.it / CatholicNewsAgency.com / DoRzeczy.pl

TK


DATA: 2021-01-13 08:00
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Papież Benedykt XVI zrezygnował z bycia biskupem Rzymu. Jeśli ktoś zostaje biskupem Rzymu to zostaje Papieżem. Nie wynika stąd że jeśli ktoś przestaje być biskupem Rzymu to przestaje być papieżem. Ze zdania "jeśli A to B" nie wynika "jeśli nie A to nie B". Sprawa byłaby jednoznaczna gdyby zachodziło "dana osoba jest biskupem Rzymu wtedy i tylko wtedy gdy jest papieżem. Ale przykładowo św. Piotr był papieżem rozumianym jako zwierzchnik wszystkich chrześcijan, przed przybyciem do Rzymu. Z kolei pierwsi biskupi Rzymu nie byli papieżami, a raczej szczególnie szanowanymi biskupami. Wynika stąd że utożsamienie pojęć biskupa Rzymu i papieża nie jest właściwe, a rezygnacja z posługi biskupa Rzymu z punktu widzenia logiki nie pociąga za sobą rezygnacji z papiestwa.
2 dni temu / Roman Observa
 
@Pola. Benedykt XVI nidy nie zrzekł się papiestwa. Polecam książkę Antonio Socciego -Tajemnica Benedykta XVI-.
3 dni temu / gosc123
 
W momencie gdy Benedykt zrzekł sie papiestwa piorun uderzył w kopułe bazyliki sw Piotra Osobiście wolę Benedykta on jest papieżem
3 dni temu / Pola
 
Dziwne. To Kard. Muller NIE WIE JAKA JEST RZECZYWISTOŚĆ jeśli krytykuje to CO JEST FAKTEM.
3 dni temu / iskierka
 
Lepiej żeby to było jawne niż była by to walka buldogów pod dywanem , a rozbicie kościoła jest już faktem , po co zaklinać rzeczywistość tworząc literaturę science fiction temacie jedności kościoła ? był czas aby temu rozbiciu zapobiec ale hierarchia ten moment przespała jak zwykle teraz jak mówią Ślązacy jest "po ptokach" .Albo przyjmiemy do wiadomości Prawdę albo będziemy ją zagadywać ,cenzurować milczeniem , bagatelizować ?.ale to nic nie da . KK JEST JUŻ ROZBITY- to takie trudne do zrozumienia ? z jednej strony aniołowie wierni Bogu z drugiej rebelianci ,jedni są wolni drudzy posłuszni światu , niech lud wybierze , zresztą ? i tak to robi "głosując nogami"
3 dni temu / Hammurabi
 
Moze i tak, ale wole tego drugiego tzn. pierwszego.
4 dni temu / Kargul
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.