DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Kard. Müller: Droga Synodalna jak przejęcie władzy przez Hitlera

Kard. Müller: Droga Synodalna jak przejęcie władzy przez Hitlera
Kard. Gerhard Ludwig Müller. Fot. Donatella Giagnori / DDP / FORUM

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary w niezwykle ostrych słowach skrytykował niemiecką Drogę Synodalną. Przyrównał ten proces do działań Adolfa Hitlera w 1933 roku. Drogę krytykują też inni niemieccy biskupi.

 

W minioną sobotę zakończyły się trzydniowe obrady Zgromadzenia Synodalnego, organu decyzyjnego niemieckiej Drogi Synodalnej. Uchwalił on zasady, na jakich funkcjonować będzie cały proces. Główne punkty to podejmowanie decyzji większością głosów członków 230-osobowego Zgromadzenia, złożonego zarówno z biskupów, jak i – w większości – ze świeckich. Jeżeli wniesiony zostanie taki postulat, to postanowienia będą musiały mieć też akceptację większości kobiet uczestniczących w Zgromadzeniu.

 

Zgromadzenie odrzuciło też przytłaczającą większością głosów wniosek pięciu biskupów, którzy chcieli wykluczyć spod przyszłych głosowań postulaty sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

Ponadto przyjęto też już oficjalnie strukturę czterech for dyskusyjnych, które mają przygotować reformy. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami będą one debatować nad: podziałem władzy w Kościele między duchownych i świeckich, formą życia kapłanów (celibat), rolą kobiet (święcenia), moralnością seksualną (akceptacja homoseksualizmu czy relacji pozamałżeńskich).

 

W rozmowie z portalem LifeSiteNews w niezwykle ostrym tonie o Drodze Synodalnej wypowiedział się kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

 

- To samobójczy proces, w którym większość zdecydowała, że jej decyzje będą ważne nawet wówczas, jeżeli przeczą doktrynie katolickiej – stwierdził hierarcha.

 

Kardynał porównał następnie Drogę Synodalną do przejęcia w Niemczech władzy przez Adolfa Hitlera w 1933 roku. Szef NSDAP sięgnął po władzę dyktatora na mocy specjalnej ustawy zawieszając działanie konstytucji Republiki Weimarskiej.

 

- To sytuacja podobna do tej, w której Konstytucja Weimarska została zniesiona przez Ustawę o Pełnomocnictwach – powiedział kard. Müller.

 

- Zgromadzenie, które samo się ustanowiło, którego autorytet nie pochodzi ani od Boga, ani nawet od ludzi jakich rzekomo reprezentuje, uchyla konstytucję Prawa Bożego Kościoła, bazującą na Słowie Bożym (w Piśmie i Tradycji) – dodał.

 

Hierarcha odniósł się też do faktu, że świeccy na Drodze Synodalnej mają de facto więcej reprezentantów niż biskupi.

 

- Podstawą autorytetu biskupów nie jest już „nauka Apostołów” (Dz 2,42) ani „apostolski autorytet do rządzenia, nauczania i uświęcania Kościoła Bożego w imieniu Chrystusa” (Lumen gentium 18-27), ale administracyjna i dyscyplinarna siła [Kościoła – red.] oraz pieniądze i personel, którym chcą się hojnie podzielić ze świeckimi funkcjonariuszami – stwierdził purpurat.

 

- To polityczne nawrócenie Kościoła odwraca go od jej misji religijnej. A zatem: naprzód, z powrotem do przeszłości! Zasada reakcyjna brzmi: cuius pecunia eius ecclesia [czyje pieniądze, tego Kościół] – dodał.

 

Kard. Müller, jako emerytowany kardynał kurialny, nie bierze udziału w pracach Drogi Synodalnej. Proces skrytykowało jednak także czterech hierarchów, którzy uczestniczyli w ostatnim Zgromadzeniu.

 

Gorzkie słowa znalazł pod adresem całego procesu bp Gregor Maria Hanke z Eichstätt. W jego ocenie Droga Synodalna musi zdecydować się, czy chce być swoistym parlamentem, w którym decyzje podejmowane są zwykłą większością, czy też raczej autentycznym zgromadzeniem duchowym, opartym o wierność Tradycji. Biskup ostrzegł, że Droga Synodalna może zakończyć się przyjęciem uchwał, które będą w sprzeczności z Tradycją oraz z wiarą Kościoła powszechnego. W ocenie bp. Hankego, na pierwszym Zgromadzeniu Synodalnym zabrakło wzajemnego dialogu; zbyt mało uwagi zwrócono też na obowiązujące nauczanie Kościoła. Hierarcha przyznał, że niektóre z pomysłów przedstawianych na Zgromadzeniu stały wprost w sprzeczności z tym nauczaniem; wymienił tu kapłaństwo kobiet lub błogosławienie osób homoseksualnych.

 

Wcześniej Drogę Synodalną skrytykował też jednoznacznie arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki. Według purpurata, obrady Zgromadzenia Synodalnego przypominały raczej jakieś „quasi protestancki parlament kościelny”. Cały proces w jego ocenie grozi odejściem Kościoła w Niemczech od autentycznej doktryny katolickiej i oderwaniem się od Kościoła powszechnego. Podobnie jak bp Hanke, kard. Woelki uznał, że część postulatów przedstawionych na Zgromadzeniu była ewidentnie niezgodna z Magisterium.

 

Krytycznie o procesie wypowiedział się również biskup Passawy, Stefan Oster. Jak stwierdził hierarcha, na Zgromadzeniu Synodalnym bardzo wyraźne było napięcie pomiędzy większością jego uczestników a mniejszością – jak on sam – dla których nauczanie Kościoła jest ważne. Większość Zgromadzenia wychodziła od nowego obrazu człowieka, skupiając się nie tyle na kwestiach ewangelizacji, co raczej na sprawie równouprawnienia kobiet.

 

Podczas samych obrad z apelem o wierność nauczaniu Kościoła wystąpił biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer, wzywając do porzucenia myśli o „tworzeniu Kościoła na nowo”. Hierarcha bronił też zasady celibatu oraz katolickiej moralności seksualnej.

 

Konserwatyści biorący udział w obradach Drogi Synodalnej stanowią nie więcej niż 15 procent uczestników. To oznacza, że moderniści będą w stanie przeforsować wszystkie pożądane przez siebie uchwały.

 

 

Źródła: LifeSiteNews.com, katholisch.de, domradio.de, kath.net

Pach

 

 

 


DATA: 2020-02-04 17:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

tak wyglada upadek Koscioła zapowiadający nadejście 3 dni ciemności
7 miesięcy temu / katolikpolak68
 
Jeżeli w głosowaniu odrzucili postulat, żeby przedmiotem obrad były tylko zagadnienia zgodne z nauczaniem Kościoła, to o czym tutaj w ogóle rozmawiać. Można powiedzieć, że już na starcie pozamiatane. Diabeł ogonem zamiótł. A o tym, że diabeł tymi ludźmi powoduje świadczy moim zdaniem fakt, że zamiast po prostu odejść z Kościoła, jeżeli im nauka Chrystusa nie odpowiada, to z uporem i konsekwencją tkwią w nim tylko po to, żeby zniszczyć go od środka. To jest ich prawdziwa agenda.
7 miesięcy temu / pga
 
Będą sądzić Jezusa z Nazaretu. Już się zebrali...
7 miesięcy temu / sp
 
Dzieki Bogu ze mamy jeszcze prawych pasterzy!
7 miesięcy temu / paulus
 
@Aha - demokracja i swoboda w Kościele ? - przepraszam, a jakiej Ty jesteś wiary ?
7 miesięcy temu / tak tylko
 
W Niemczech dla ,,dobra koscioła''zaczął się protestantyzm, a teraz mamy kontynuację. A co na to biskup Rzymu?
7 miesięcy temu / panda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.