DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Kard. Müller: Benedykt XVI nie może milczeć, ponieważ widzi „niebezpieczeństwo”

Kard. Müller: Benedykt XVI nie może milczeć, ponieważ widzi „niebezpieczeństwo”
Kard. Gerhard Muller, fot. REUTERS/Alessandro Bianchi

„Benedykt XVI zauważył, że nie może milczeć w swojej nowej książce, ponieważ uważa głosy tych, którzy chcą znieść celibat kapłański, jako wielkie niebezpieczeństwo dla Kościoła” – powiedział kard. Gerhard Müller.

 

W niedawnym wywiadzie dla Corriere della Sera, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zauważył, że „choć niektórzy wywierają presję na Franciszka”, artykuł Benedykta XVI w nowej książce kard. Roberta Saraha, jest de facto pomocny papieżowi. „Nowy tom, zatytułowany „Z głębi naszych serc”, ma wartość teologiczną i kościelną, większą niż ma wielu innych biskupów i teologów” – powiedział kard. Müller. Portal LifeSiteNews.com opublikował pełen komentarz hierarchy do tej sprawy.

 

Kard. Gerhard Müller „niebezpieczeństwo” widziane przez Benedykta XVI określa jako siły w Kościele, które są gotowe do użycia Synodu Amazońskiego w celu osłabienia katolickiego kapłaństwa.

 

„Synod omawiał możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn, ale biskupi amazońscy stanowią tylko niewielką część episkopatu na świecie” – powiedział hierarcha w rozmowie dla włoskiej Corriere della Sera. „Stawką jest tutaj katolickie kapłaństwo. Niektórzy, jak w Niemczech, zaczynają mówić: dlaczego nie gdzie indziej? Jeśli zniszczysz zasadę, wszystko upadnie” – mówi. Purpurat dodał, że celibat jest zasadą i prawdą katolickiego kapłaństwa.

 

„My, katolicy nie jesteśmy jak protestanci, którzy widzą posługę jedynie jako funkcję w Kościele. Kapłani są dla nas przedstawicielami Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza i Najwyższego Kapłana” – wyjaśnił. Hierarcha wyjaśnił, że nie ma żadnych obaw co do nowej książki kard. Roberta Saraha, w której znajdzie się obszerny artykuł Benedykta XVI.

 

Kardynał powiedział, że ci, którzy widzą książkę pt. „Z głębi naszych serc” zapominają, że chociaż papież odpowiada za jedność w Kościele, to jednak wszyscy biskupi, nawet emeryci, uczestniczą w Magisterium Kościoła i wspólnie odpowiadają za depozyt wiary.

 

Purpurat dopytywany o celibat i możliwość zniesienia go w obrządku łacińskim podkreślił, że żonaci kapłani występują jedynie w Kościołach wschodnich i wśród byłych anglikanów, którzy wrócili do Kościoła katolickiego. „Są wyjątkami w imię wyższej wartości jedności Kościoła” – powiedział. „Nie oznacza to jednak zniesienia zasady celibatu” – dodał. Zauważył, że część osób, które w czasie pontyfikatu Benedykta XVI wspierały papieża i uwielbiali go, dziś już go nie słuchają, a nawet opóźniają publikację jego dzieł w języku włoskim. „Oportuniści są zawsze największymi wrogami wiarygodności Kościoła” – zakończył kard. Müller.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com

WMa

 


DATA: 2020-01-19 14:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.